Myanmar'da askeri darbe

Myanmar ordusu, yönetime el koyduğunu ve 1 yıl boyunca ülkeyi yöneteceğini açıkladı.

Myanmar'da askeri darbe
Telgraf Haber Merkezi
1 Şubat 2021 / 10:31

Myanmar ordusu, yönetime el koyduğunu ve 1 yıl boyunca ülkeyi yöneteceğini açıkladı. Devlet Başkanı Win Myint ile Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi gözaltına alındı. Askerler sokaklara inerken, telefon ve internet kesildi.

Sosyal medyadan Myanmar'da askeri darbe olduğu haberlerinin yayılmasının ardından iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği Sözcüsü Myo Nyunt, Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada ülke lideri Aung San Suu Kyi, Devlet Başkanı Win Myint ve partinin diğer üst düzey isimlerinin sabahın erken saatlerinde gözaltına alındığını duyurdu. Sözcü, ayrıca kendisinin de gözaltına alınasını beklediğini belirterek "Şu anda şahit olduğumuz durum karşısında, ordunun darbe yaptığını varsaymalıyız" dedi.

Myo Nyunt, açıklamasında, "Halkımızdan düşünmeden karşılık vermemesini ve yasalara uygun şekilde hareket etmesini istiyorum" ifadesini kullandı.

ORDU OHAL İLAN ETTİ

Ülke yönetimine el koyduğunu açıklayan Myanmar ordusu, siyasetçilerin 'seçim hilesine' yanıt olarak gözaltına alındığını ve ülkede 1 yıllık olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz