ODTÜ ‘Bilim Kafe’ Gaziantep’te

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin bilimi toplumla buluşturmak üzere organize ettiği "Bilim Kafe" etkinliğin Cuma günü  Gaziantep'te düzenlenecek.

ODTÜ ‘Bilim Kafe’ Gaziantep’te
Telgraf Haber Merkezi
6 Aralık 2017 / 17:25

Son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olan Göbekli Tepe’nin ele alınacağı etkinliğin öncesinde; ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Y. Eren Kalay, Bilim Kafe Gaziantep konuşmacısı ve ODTÜ Yerleşim Arkeolojisi Enstitü Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Çiğdem Atakuman ile Gaziantep ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Gözde Aytekin basınla bir araya gelecek.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Mezunlar Dernekleri işbirliğinde, toplumu ilgilendiren konularda bilim insanları ile halka açık mekanlarda söyleşiler yapılmasına yönelik düzenlenen Bilim Kafe projesinin yedincisi; Gaziantep’te, 8 Aralık 2017 Cuma günü yapılacak. Etkinlik öncesinde; Grand Hotel’de, saat 10:00’da, ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Y. Eren Kalay ile Gaziantep ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Gözde Aytekin’in katılacağı bir kahvaltılı basınla sohbet toplantısı düzenlenecek.

Aynı gün saat 19:00’da, Batıkent Mahallesi, Adnan İnanıcı Caddesi’nde bulunan “Green Lounge Coffee” isimli kafede gerçekleştirilecek Bilim Kafe etkinliğinde; ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Yerleşim Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Çiğdem Atakuman, “Baştan Yazılan Tarihin Göbeğinde Neresi Var?” başlıklı konuşmasıyla, yakında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girecek Göbekli Tepe hakkında katılımcıları bilgilendirecek.

“BİLİM KAFE” HAKKINDA

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonra dünyanın dört bir yanında yaygınlaşan “Cafe Scientifique” etkinliklerinin Türkiye’de gerçekleştirilen ilk uygulaması olan  “Bilim Kafe” etkinliği; ODTÜ Bilim İletişimi Grubu’nun (BiG) bilimi topluma sevdirmek ve farkındalığı artırmak misyonu doğrultusunda, toplumu ilgilendiren konularda, kafe, gençlik merkezi gibi halka açık alanlarda, ODTÜ’lü akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen söyleşilerden oluşuyor.

Türkiye’de ilk defa Üniversitemiz tarafından düzenlenen Bilim Kafe etkinliklerinin ilki Mersin’de “kuraklık” devamında Eskişehir’de “Palm Yağı”, Antalya’da “radyasyon”, Adana’da "girişimcilik”, Kuzey Kıbrıs’ta “güneş enerjisi”, İzmir’de “sınav stresi” üzerine düzenlendi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz