Öğrenciler çaresiz

Gaziantep’te konut satış ve kira fiyatlarının tavan yapması, kent insanı kadar eğitim için gelen öğrencileri de mağdur etti.

Öğrenciler çaresiz
Telgraf Haber Merkezi
22 Eylül 2021 / 09:00

Gaziantep’te konut satış ve kira fiyatlarının tavan yapması, kent insanı kadar eğitim için gelen öğrencileri de mağdur etti. İYİ Parti İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, ‘Gaziantep’e geleni insanları perişan etmeyin’ çağrısı yaparken, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya da ‘Üniversitelilerin 'barınma' sorunu var! Evler ateş pahası, yurtlarda yer yok’ dedi. 

Gaziantep’te artan konut satış ve kira fiyatları fahiş rakamlara ulaştı. 1+1 stüdyo dairelerin dahi bin 500 lirayı aştığı kentte, kiralık daire bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Memurların biran önce gitmek istediği Gaziantep’te, gelen öğrenciler de mağdur oldu. Kira ve konut sorununu gündeme taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, ‘Gaziantep’te üniversite okumak çok zor. Ev kiraları çok yüksek, yemek ve gıda fiyatları el yakıyor. Bırakın öğrencileri üniversiteye gelen öğretim görevlileri bile kiralar ve hayat pahalılık yüzünden kentimizden gitmek istiyor’ dedi. İYİ Parti İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu da, ‘İnsanları perişan etmeyin. Öğrenciler kiralık ev bulamıyor. Nerede kalacaklar? Gaziantep’e gelen çocuklarımız perişan edilmemelidir’ şeklinde konuştu.

‘Her 10 öğrenciden Ssdece biri yurda yerleşebiliyor!

Öğrenciler, tarikat ve cemaat yurtlarına mahkûm edilmiş durumda’ diye sözlerine başlayan Yılmazkaya, ‘Üniversitelilerin 'barınma' sorunu var! Evler ateş pahası, yurtlarda yer yok. Tarafıma gelen onlarca yurt talebi, şunu net bir şekilde göstermektedir ki; Türkiye’de devlet yurdu sorunu var! Ama Cumhurbaşkanı yurt sorunu yok diyor! Bu söylemler sorunu çözmüyor, sorunu halının altına itiyor. Milletvekili olduğum Gaziantep ilinde bile hayat o kadar pahalı olmuş ki, öğrenciler için Gaziantep’te üniversite okumak çok zor. Ev kiraları çok yüksek, yemek ve gıda fiyatları el yakıyor. Bırakın öğrencileri üniversiteye gelen öğretim görevlileri bile kiralar ve hayat pahalılık yüzünden kentimizden gitmek istiyor. Çalışan insanların zor geçindi Gaziantep’te yaşam o kadar pahalı hale gelmiş ki öğrenciler hem okuyup hem de part time çalışmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu da, üniversitelerin açılmasıyla barınma sorunlarının da başladığına dikkat çekti.

Hocaoğlu, ‘Üniversiteler açıldı. Ancak AK Parti hükümeti yine yaptı yapacağını, KYK  yurt çıkan öğrenci isimlerini yeni açıkladı. Veliler ve öğrenciler çaresiz kaldı. Yurt çıkmayan öğrenci ve veliler perişan oldu. Gaziantep Valiliğinden ve Yurt-Kur Gaziantep Müdürlüğünden ivedi açıklama bekliyoruz. Kaç tane üniversite öğrencisi yurt başvurusu yaptı? Kaç öğrenci açıkta kaldı? Yapımı devam eden veya yeni açılacak yurt var mı? Var ise ne zaman açılacak, ne kadar öğrenci barınacak? Bu sorular ivedi birinci ağızdan açıklanmalıdır. Gaziantep’e gelen çocuklarımız perişan edilmemelidir’ ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz