Ombudsman Gaziantep’e geliyor

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri 11-12 Eylül Çarşamba ve Perşembe günü ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ programı çerçevesinde Gaziantep’te olacak.

Ombudsman Gaziantep’e geliyor
Telgraf Haber Merkezi
7 Eylül 2019 / 08:13

Ziyaret kapsamında Başdenetçi Şeref Malkoç, ilde idari amirlerle bir araya gelecek ve halkın sorunlarını dinleyecek.

Kamu Denetçiliği Kurumu, idarenin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla…”  görevli anayasal bir kurum.

Kurum, Hukukun üstünlüğünün sağlanması, iyi yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi ve halka karşı sorumluluk anlayışı içinde ve hakkaniyet temelinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bağlı bir denetim mekanizması olarak faaliyetlerini sürdürmekte, halkın avukatlığını yapmakta ve aldığı kararlar ile idareye yol göstermekte.

Hak arama kurumu olan Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) devlet kurumlarıyla vatandaş arasında köprü vazifesi görmekte. Kurumumuzun amacı; şeffaf, hesap verebilir, insan odaklı bir idare ve hizmet anlayışının yerleşmesine katkıda bulunmak, milletimize daha iyi hizmet etmek.

“İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla faydası dokunandır” inancı ile “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” ilkesini kendisine rehber edinen Kamu Denetçiliği Kurumu;

İdarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesine,
İyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine,
İnsan haklarının gelişmesine,
Hukukun üstünlüğünün sağlanmasına,
Hak arama kültürünün yaygınlaşmasına,
Şeffaf hesap verebilir, insan odaklı bir idarenin oluşmasına

katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Kamu Denetçiliği Kurumu, Gaziantep’ten gelen, eğitim, sağlık, ulaşım, maliye, yerel yönetimler gibi çok çeşitli alanlarda binin üzerinde başvuruyu incelemiş ve vatandaşın idareyle olan sorunlarını çözüme kavuşturmuştur.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz