Müsaade etmeyeceğiz

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi, Global Health ve UOSSM ortaklığında düzenlenen Dünya Göç ve Mülteci Kongresi’nde konuştu.

Müsaade etmeyeceğiz
Telgraf Haber Merkezi
14 Ekim 2019 / 16:41

Gaziantep Üniversitesi’nde (GAÜN) Dünya Göç ve Mülteci Kongresi düzenlendi. Programa katılacağı duyurulan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iştirak etmediği kongrede konuşan Vali Davut Gül,  Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırında kukla devletçiklere müsaade etmeyeceğini kaydetti.

Vali Gül, Türkiye’nin kendi güvenliğini tehdit eden durumlara karşı kırmızı çizgisinin bulunduğuna dikkat çekerek;  “Biz insanı boyutta yapmamız gerekeni yaparken başka ülkeler bu karışıklıktan istifade ederek bizim ve bölgenin güvenliğini ilgilendiren küçük küçük devletçikler kurmakla uğraşıyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırında kukla devletçiklere müsaade etmez” dedi.

Dünyadaki adaletsiz gelir dağılımına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ise “Koruyucu ve önleyici tedbir almazsanız, eğer dünyadaki adalet sistemini yerine getirmezseniz bu tarih boyuncu devam etmiştir ve devam edecektir.  Göç, insani, siyasi olduğu kadar ekonomik en büyük zorluklardan bir tanesidir. Bu dünyada gelir dağılımı adaletsizliği devam ettiği sürece bu sorun devam edecektir” dedi.

Dünyanın büyük bir göç ve mülteci sınavından geçtiğini aktaran Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise bu sınavdan Türkiye’nin, Gaziantep’in ve Gaziantep Üniversitesi’nin ciddi bir sınav vererek başarıyla üstesinden geldiğini söyledi. Gür, “Göçü bir travmaolarak değil, birlikte koordine edilecek gelecekte ortak imar edilecek bir gelişme olarak görüyoruz” dedi.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz