Otellerde Halı Kullanımı Hakkında Her Şey

Otellerde halı kullanımı çok uzun yıllardır devam etmektedir.

Otellerde Halı Kullanımı Hakkında Her Şey
Telgraf Haber Merkezi
23 Ağustos 2019 / 16:17

Otellerde halı kullanımı çok uzun yıllardır devam etmektedir. Halı kullanmanın birçok avantajı olduğu için otel halısı, otellerde oldukça önemli bir yer kaplıyor. Dekorasyona uygun desenlerin, kullanıma uygun teknik bilgilere göre seçilmesi bir süreçtir ve bu süreçte bir uzman ile çalışmak da her zaman fayda vardır. Otel halısı ile ilgili en çok merak edilenleri bu yazımızda cevaplayacağız.

Otellerde Ne Tip Halı Kullanılır? 

Otellerde duvardan duvara halı ve parça halı kullanılabilir. En çok tercih edilen halı modeli ise duvardan duvara halıdır. Bu tercihin sebebi birçok avantajının olmasıdır. Isı ve ses yalıtımı en önemli avantajlarından bir tanesidir. Parça halılar ise otellerde çok tercih edilmez çünkü parça halının düzenlenme konusu oldukça zahmetli olabilmektedir. En doğru seçenek duvardan duvara halı olmaktadır. 

Otellerde Kullanılan Halıların Ömrü Ne Kadar?

Otellerde kullanılan halıların ömrü halının kullanım sıklığı, kalitesi gibi değişkenlere göre değişmektedir. Yoğun kullanım alanları için sık dokunmuş iplik yüksekliği doğru sağlanmış bir ürün seçilirse uzun yıllar halı kullanılabilir. Otel halısı için seçtiğiniz ürün, halının yoğun kullanım alanlarını etkilemektedir. Lobi, otel koridoru gibi alanlarda daha sık dokunmuş bir halı tercih ederken otel odaları için bunun biraz daha altında olan bir halı tercih edilebilir.

Otel Halısı Nasıl Seçilir 

Otel halısı, otelin konseptine uygun olarak seçilir. Önceden belirlenen konsepte uyum sağlayacak bir halı üretimi yapılmalıdır. Bunun için de halı üreticisi şirketlerden yardım alabilirsiniz. Otel için üretilecek halıya karar verirken hem mimari destek alabilir hem de konunun uzmanlarına danışabilirsiniz.

Otele Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Otele halı alırken öncelikle kullanım alanına uygun halı seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Dekorasyonla uyumlu renk ve desen seçmelisiniz.
  • Küçük alanlar için açık tonları seçebilirsiniz. Çünkü zemine uygulanan açık renk ürünler alanı olduğundan büyük gösterir.
  • Doğru dokuma sıklığına sahip bir ürün tercih edin. 
  • Antistatik, antialerjik halılar seçmeye özen gösterebilirsiniz. Çünkü elektriklenme ve hijyen otel halısı seçimi için oldukça önemli kriterlerdir.
  • Halı seçimi yaparken mutlaka bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Otel Halısı Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Otel halısı fiyatları belirlenirken ilk kriterlerden bir tanesi hangi halı ürününü seçiyor olduğunuz. Halı seçimi yapıldıktan sonra dokuma sıklığı, iplik yüksekliği ve toplam m2 fiyatları etkilemektedir. Yine lokasyon otel halısı fiyatlarını etkilemektedir. Yani sevkiyat da maliyeti değiştiren kriterlerdendir. Otel halısı fiyatı için bir başka belirleyici ise teknik özelliklere sahip bir ürün seçimidir. Otel için özel olarak üretilen koleksiyonlar ihtiyacınızı karşılarken fiyat konusunda da bir denge oluşturur. Yani otel için alacağınız halıyı diğer koleksiyonlarla kıyaslamanız tavsiye edilmez.

En Çok Tercih Edilen Otel Halısı Renkleri

Otel konseptlerine uygun olarak farklı desen ve renk seçeneğinde üretilen halılar çok sayıda renk ve desen alternatifine sahiptir. Bu geniş skala seçimi zorlaştırsa da konsepte uygun bir halı formu seçilir ve sonrasında desen ve renge karar verilir. En çok kullanılan renk toprak tonlarıdır. Kahverengi tonlar oldukça revaçta olmasının bir diğer sebebi hijyenin kolay sağlanıyor olmasıdır.  En az tercih edilen halı rengi ise beyaz, krem gibi tonlardır çünkü leke konusunda problem oluşturabilecek bu renk daha temiz bir görünüm için tercih edilmez. 

Toprak tonları en çok tercih edilen renk olsa da alanı büyük göstermek için kimi zaman açık renkler tercih edilmelidir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz