Özü Antep Fıstığı

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Antep Fıstığının Şanlıurfa/Urfa Keten Köyneği Fıstığı, tescil belgesi aldığını açıklaması Gaziantep’te büyük yankı buldu.

Özü Antep Fıstığı
Okan Çelik
20 Eylül 2022 / 23:27

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Antep Fıstığının Şanlıurfa/Urfa Keten Köyneği Fıstığı, tescil belgesi aldığını açıklaması Gaziantep’te büyük yankı buldu. GTO, GSO ve GTB’den ‘Antep Fıstığı'nın adı da, unvanı da  Antep Fıstığı‘dır. Gaziantep'in ilk coğrafi işaretli ürünüdür’ açıklamaları geldi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 31.12.2020 başvurusu yaparak, Şanlıurfa/Urfa Keten Köyneği Fıstığı, tescil belgesini aldığını açıklaması Gaziantep’te tepkiyle karşılandı. Tescil belgesinin alınmasının ardından başlayan tartışmalı sürece Gaziantep’teki iş dünyasını temsil eden sivil toplum örgütleri de katıldı. Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, ‘’ Gaziantep'in ilk coğrafi işaretli ürünü hasat dönemi devam eden Antepfıstığıdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin ismi farklı olsa da özü, Gaziantep Ticaret Odası tarafından coğrafi işareti alınmış Antep fıstığıdır. Kısaca Antep fıstığı, Antepfıstığı'dır’’ yorumunda bulundu. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, ‘Gaziantep TicaretOdamız tarafından 2000 yılında tescili alınmış olan Antep fıstığı, endüstriyel bir ürün olarak dünya literatürüne ANTEP FISTIĞI olarak girmiş ve pasta-baklava sektörünün vazgeçilmezidir. Kısaca Antep fıstığı, Antepfıstığı‘dır’ ifadelerini kullandı. Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı da, ‘İsmini yetiştiği ata topraklarından alan; rengi, rayihası ve tadıyla asırlardır bu toprakların değişmez lezzeti ve bereket sembolü olan Antep Fıstığı'nın adı da, unvanı da  Antep Fıstığı‘dır’ dedi. 

GTO BAŞKANI TUNCAY YILDIRIM:

İLK COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜMÜZ

 

GSO BAŞKANI ANDAN ÜNVERDİ:

2000 YILINDA TESCİLİ ALINMIŞTIR

 

GTB BAŞKANI MEHMET AKINCI

ADI DA UNVANI DA ANTEP FISTIĞI’DIR

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) tarafından 31.12.2020 başvurusu yapılan, Şanlıurfa/Urfa Keten Köyneği Fıstığı, tescil belgesini alındığı duyurulmuştu. Yapılan açıklamada, ‘Yöresel ürünleriyle önde gelen illerden olan Şanlıurfa’da, Şanlıurfa/Urfa Keten Köyneği Fıstığı’nın da tescil belgesi almasıyla tescilli ürün sayısı 42’ye yükseldi. Türkiye'nin kadim kentlerinden biri olan, sahip olduğu değerlerle de geniş bir kültür potansiyelini bünyesinde barındıran Şanlıurfa’nın, önemli bir değeri daha tescil aldı. Çiğköfte, sadeyağ, külünce, tırnaklı ekmek, ciğer kebabı ve daha birçok lezzetinin coğrafi işarete sahip olduğu Şanlıurfa’da Şanlıurfa/Urfa Keten Köyneği Fıstığı’nın tesciliyle birlikte coğrafi işaretli ürün sayısı da 42’ye yükseldi. Bu ürünlerin 28’i ŞUTSO’nun başvurusuyla tescil belgesi aldı’ denilmişti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz