Pandemi lojistik maliyetlerini artırdı

Pandemi lojistik maliyetlerini artırdı
Telgraf Haber Merkezi
11 Haziran 2021 / 16:46

Koronavirüs sonrası ortaya çıkan pandemi yasakları ulusal ve uluslararası lojistik ve kargo taşımacılığında büyük değişimlere sebep oldu. Ülkeler için lojistik stratejik bir sektör haline geldi. Uluslararası taşımacılığı elinde bulunduran ülkeler ticarete hâkim oluyor.

Ülkelerin gümrüklerde uyguladığı pandemi önlemleri sebebi ile lojistik sektöründe dengeler değişti. TLC Grup Lojistik yönetim kurulu başkanı Ali Tüylüce “Pandemi her sektörde olduğu gibi lojistik ve taşımacılık sektörünü de etkiledi. Taşımacılığın içerisinde yeni sektörler türedi. İnsanlar internet üzerinden alış veriş yapmaya başlaması lojistik sektörünün yükünü artırdı. Arz talep dengesi değişince maliyetler artı. Pandemi makro dengeleri de değişirdi. Kara, deniz ve hava taşımacılığında ülkelerin gümrüklerinde aldığı önlemler sebebi ile ihracatta da kayıplar oluştu. Bir tır şoförü gittiği Avrupa ülkesinde 15 gün karantinaya girdi, dönüşte de 15 gün karantina altına alınınca bir tır 30 günde bir sefer yapar hale geldi. Bu sebeple karayolu maliyetleri arttı.” Dedi.

ABD - ÇİN TİCARET SAVAŞLARI SEBEBİ İLE KONTEYNER SORUNU YAŞANIYOR
TLC Grup Lojistik yönetim kurulu başkanı Ali Tüylüce, Amerika ve Çin arasındaki ticari savaşlar lojistikte maliyetleri artırdığını belirtti. Konteynerlerin ABD ve Çin’de birikmesi diğer ülkelere dağılmaması sebebi ile konteyner maliyetleri üç katına çıktı. Deniz taşımacılığında ki sorun sebebi ile hava kargoya talep arttı. Yaşanan bu gelişmeler de maliyetlerin yükselmesine sebep oldu dedi.

ERKEN REZERVASYON YAPIN

Ali Tüylüce; kargo hizmetinden daha hızlı ve uygun fiyata taşımacılık yapmak için erken rezervasyonun çok önemli olduğunu, üretim planı ile beraber taşımanın da planlanması gerektiğini belirtti.

İhracatı hızlandırmak için bazı büyük firmaların kendi taşımacılık firmasını kurmak zorunda kaldığını belirten Tüylüce “devlet olarak Türkiye’nin ve armatörlerin yeni alternatif yöntemler oluşturması gerektiğini ifade etti.

Lojistik sektöründeki bu krizin yılsonuna kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

GİRİŞİMCİLERİN GÜMRÜKLEME SORUNUNA ÇÖZÜM
Tüylüce; TLC Grup Lojistik; ihracat yapmak isteyen girişimcilere taşıma ile beraber gümrükleme hizmeti de verdiklerini ifade etti.  
TLC Grup Lojistik yönetim kurlu başkanı Ali Tüylüce,  pandemi ile beraber uluslararası taşımacılığın stratejik bir silah haline geldiğini, lojistiğe hâkim olanların ticarete hâkim olacağını Türkiye’nin İstanbul hava limanı ile lojistikte büyük avantaj elde ettiğini belirtti.TLC GRUPwww.tlcgrup.com

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz