Panik yapmayın

Menenjit vakasının görüldüğü ve hayatını kaybedenlerin olduğu iddiaları Gaziantep’te büyük tedirginliğe sebep oldu.

Panik yapmayın
Okan Çelik
10 Şubat 2020 / 23:55

Menenjit vakasının görüldüğü ve hayatını kaybedenlerin olduğu iddiaları Gaziantep’te büyük tedirginliğe sebep oldu. Vatandaşların aşı için eczanelere akın etmesi ve kentte oluşan panik üzerine İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı, ‘Endişeye gerek yok. Şu anda menenjit ve corona virüsü taşıyan hasta yok’ dedi.

BİR KİŞİ ÖLDÜ

İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı, Gaziantep gündemini günlerdir meşgul eden menenjit hastalığı ile ilgili halkı rahatlatan açıklamayı yaptı. “Panik yapılacak bir durum yok” diye sözlerine başlayan Sarıfakı, Gaziantep’te sadece bir vakanın bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini ve başka hasta da olmadığını açıkladı. Sarıfakı, “Bir kız çocuğumuz yaklaşık 20 gün önce menenjit vakasıyla hayatını kaybetti. Onun dışında hiçbir hasta gelmedi. Biz de ölen çocuğun okul arkadaşları, ailesi ve yakınlarına antibiyotik tedavisi uyguladık. Şu anda da hiçbir menenjit hastalığı vakası yok. Halkımız tedirgin olmasın. Paniğe gerek yok.” Açıklamasında bulundu.

AŞI TELAŞINA DÜŞMESİNLER

Vatandaşlarını menenjit hastalığı nedeniyle aşı yaptırıp yaptırmayacağı ile ilgili olarak da konuşan Sarıfakı, “Şu anda Hac veya yurt dışına gidenlere aşı yapılması öneriliyor. Bakanlığımız tarafından da menenjit hastalığıyla ilgili olarak aşı yaptırılması yönünde bir açıklaması yok. Zaten çocuklar bebeklikten itibaren 5’li karma aşı yaptırıyor. Çocuklarımız doğduğu andan itibaren aşı takibinde. Ama vatandaşlarımız aşı istiyorsa yaptırabilir. Faydasını da görebilirler. Ama dediğimiz gibi tedirgin olup da bu aşıyı yaptıralım telaşına düşmesinler. Çünkü kentimizde şu anda hiçbir menenjit hastalığı nedeniyle yatan yok. Rahat olsunlar” dedi.

Bazı basın organlarında yer alan corona virüsü ile ilgili iddiaları da değerlendiren Sarıfakı, “Gaziantep’te corona virüsü ile ilgili de baz iddialar vardı. Kıbrıs’ta bir Çinli ile teması olduğu ve rahatsızlandığı için bir kişi tedavi olmuştu. Onda da boğaz enfeksiyonu vardı. Gaziantep’te şu anda ne corona ne de menenjit hastalığı nedeniyle gelen kimse yok. Şehirde bu yönde çıkan haber ve iddialar konusunda vatandaş rahat olsun” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ TEDİRGİN OLMUŞTU

Gaziantep’te son 15 gündür, menenjit salgını olduğu ve bu hastalık nedeniyle ölümler olduğu iddiaları dolaşıyordu. Bazı vatandaşlar bu hastalığa karşı eczanelerden ücretli olarak aşı temin edip vurduruyordu. Bir çocuğa vurulan aşı maliyeti de bin liraya ulaşıyordu. Bu yüzden maddi imkansızlıkları olan vatandaşlar çaresiz kalmıştı. Bazı vatandaşlar da aşının zararı olup olmadığını bilmediği için tedirginlik yaşıyordu. Özelliklede ölümlerin olduğu ve bulaşıcı olduğu yönündeki haberler vatandaşı tedirgin ediyordu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz