Müze olacak

‘Müzeler Şehri’ ünvanını alan Gaziantep, Büyükşehir Belediyesi tarafından bir müzeye daha kavuşuyor. Eski Merkez Bankası Binası, Para Müzesi, diğer bina ise ‘Kültür Sanat Merkezi’ olarak   Gaziantep’e kazandırılacak.

Müze olacak
Okan Çelik
15 Mayıs 2018 / 00:05

Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı dönem toplantısında, Gaziantep’e bir müze müjdesi daha çıktı. Önceki gün Tarihi Kentler Birliği tarafından müzeleri ile iki ödül birden alan Gaziantep’e yeni müze müjdesini Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin verdi. Eski Merkez Bankası Binası ve yanındaki ek bina müze ve kültür merkezi olarak yaptırılacak. Meclis gündeminde oy birliği ile komisyona sevk edilen eski Merkez Bankası Binası, Para Müzesi olarak hayata geçirilecek. Yine binanın yanındaki ek bina da Kültür ve Sanat Merkezi olarak restore ettirilecek. Büyükşehir Belediyesi, Müzeler Şehri ünvanını alan Gaziantep’e bir yeni müze ve bir kültür sanat merkezi daha kazandırarak, kültür ve sanat hamlelerine bir yenisini daha eklemiş olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, müze ile ilgili olarak Avrupa ve dünyadaki örneklerinin incelenerek yeni müze ile ilgili harekete geçtiklerini dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de yeni müze ile ilgili yakından ilgilendiğini belirten Şahin, Gaziantep’e bir müze daha kazandıracaklarını bildirdi. Mülkiyeti Merkez Bankası’na ait olan tapunun bedelsiz olarak devralınacağı ve Gaziantep turizm ve kültür alanında hizmete sunulacağı dile getirildi. Yeni para müzesi ve kültür sanat merkezi ile ilgili gündem maddesine tüm partiler oy birliği ile komisyona sevk etti.

ORTAK SES

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilmesi de meclis gündemine geldi. CHP, MHP, DP ve Ak Parti grup başkanvekilleri söz alarak Fatma Şahin’in Belediyeler Birliği başkanlığına seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Muhalefet partileri ve Ak Partili sözcüler tarafından okunan açıklamada, Gaziantep’in belediye başkanının böylesine önemli bir göreve hem de ilk kadın başkan olarak seçilmesinin gurur verici olduğuna vurgu yapıldı.

Daha sonra meclis gündemindeki 64 madde ve ek gündem maddeleri ilgili komisyonlara havale edildi. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de meclis üyelerine Düzbağ Projesi’nin son durumu ve GASKİ Göleti ile ilgili bilgilendirme yaptı. Mecliste istifa ederek İYİ Parti’den milletvekili aday adayı olan Ömer Şahin’in yerine gelen İslahiye Meclis üyesi Müslüm Şahin de ilk kez toplantıya katıldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz