Plazma çağrısı

Gaziantep’te vaka sayısının yeniden pik yapması ile birlikte yoğun bakım hastalarına plazma ihtiyacı da büyük artış gösterdi.

Plazma çağrısı
Telgraf Haber Merkezi
19 Nisan 2021 / 00:24

Gaziantep’te vaka sayısının yeniden pik yapması ile birlikte yoğun bakım hastalarına plazma ihtiyacı da büyük artış gösterdi. Vali Davut Gül, “Vaka sayıları artmaya devam ediyor ve plazma ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Duyarlı olup plazma verelim’ çağrısı yaptı. 

Gaziantep’te vaka sayıları artıyor, yoğun bakımlar doluyor ve plazma bağışı çağrıları hızla çoğalıyor. Hasta yakınları sosyal medya üzerinden bağışçı arıyor. Plazma bulmakta büyük güçlük çekildiği belirtilirken, hastalığı geçirenlere oranla bağışçı sayısının çok düşük kaldığı bildirildi. Vali Davut Gül, vatandaşlara plazma verin çağrısı yaptı. Gül, “Vaka sayıları artmaya devam ediyor ve plazma ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Covid-19 hastalığının üzerinden 28 gün geçmiş kişiler lütfen Kızılay aracılığıyla plazma versinler. Bu illetin sıkıntısını en iyi bilenler olarak duyarlı olalım lütfen” dedi. Gül ayrıca sırası gelenlerin de mutlaka aşılarını yaptırmalarını istedi. Gül, “Salgın hastalığa karşı en büyük silahımız aşı! Hastanelerimizde 24.00’a kadar aşı randevusu verilmektedir. Gündüz vakit bulamayanlar için iftardan sonra aşı olma imkanı mevcuttur. Sırası gelen vatandaşlarımızın vakit geçirmeden aşı yaptırmaları hayati önem taşımaktadır” diye konuştu.

 

Vali Gül, sokağa çıkma yasağı olan hafta son u da vatandaşlara ulaşarak bilgiler verdi. Gül, #Covid_19 salgınıyla mücadelede bizi başarıya götürecek olan alınan tedbirlere uyma noktasında gösterdiğimiz kararlılık olacaktır.Ceza almamak için değil hasta olmamak ve hastalığı yaymamak için kurallara uyalım” dedi.

Öte yandan bağışçı konusunda art niyetlilere karşı uyarılar da yapıldı. Sosyal medyada yapılan bağışçı çağrılarına art niyetli kişilerin suiistimal edebileceği belirtildi. Uyarıda, “Bu iş Sağlık Bakanlığı ve Kızılay kontrolünde yapılıyor. Uygun bağışçılar resmi yollardan izleniyor, bağışları alındıktan sonra plazmalar uygun hastalara verilecek zaten” denildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz