Rahatlatan müjde

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Başkanı Erhan Özmen, yağış oranlarında geçen yıla oranla yüzde 15 düşüş olmasına rağmen, hububat, buğday ve mısırda fiyat artışı ve sıkıntı yaşanmayacağının müjdesini verdi.

Rahatlatan müjde
Okan Çelik
7 Şubat 2018 / 08:20

Özmen, ‘Kuraklık olsa da devletimiz önlem alacaktır ve ithalatla sorunu çözecektir” dedi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de beklenen yağışın olmaması üretici ve tüketiciyi tedirgin ederken, Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Başkanı Erhan Özmen, kuraklık olsa dahi sektörlerinde sıkıntı yaşanmayacağının müjdesini verdi. Yağış oranlarının yüzde 15 azaldığına dikkat çeken Özmen, olası bir kuraklığa karşı Toprak Mahsulleri Ofisi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri alacağını söyledi. Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Avrupa ülkelerinde hububat, buğday ve mısırda arz fazlası olduğuna dikkat çeken Özmen, “Üretim çok fazla ve stoklar dolu. Bu yüzden bizde olacak bir kuraklık karşısında dışarıdan buğday, mısır ve hububat ithal edilerek sorun çözülür. Devletimiz de bu konuda gereken tedbirleri alacaktır. Hiç kimse endişelenmesin. Kuraklık olsa dahi mağduriyet oluşmayacak” ifadelerini kullandı.

PAZARIMIZI KAYBETMEYİZ

Özmen, Gaziantep’in Türkiye’nin en büyük un ihracatçısı olduğunu ve dünyanın dört bir tarafına un ihraç eden bir kent olduğunu hatırlattı. Özmen, “Böylesine büyük pazarlar kolay kazanılmıyor. Devletimiz de bu durumu biliyor. Çok da kolay kazanılmayan pazarları kaybetmeyi kimse göze alamaz. Bu yüzden de TMO ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da olası kuraklık halinde dahi, sıkıntı çıkmasına izin vermeyecektir. Pazar paylarını kaybetmeyi kimse göze alamaz. Yani yurt dışından ithal edilir ve sorun aşılır. O yüzden üreticimiz de, tüketicimiz de endişe etmesin. Kuraklık halinde dahi alınacak tedbirlerle ne fiyatlarda ne de ürünlerde bir sıkıntı olmayacak” diye konuştu.

UN SEKTÖRÜNDE ÇAĞ ATLADIK 

Gaziantep’in un sektöründe çağ atlayan bir kent haline dönüştüğünü belirten Özmen açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Gaziantep un sanayisi Türkiye genelinde çağ atlayan bir sektör. Hem Türkiye’nin en büyük un ihracatı yapan illerinden bir tanesi, hem de Türkiye’nin unlu mamuller pazarına ciddi ürün sevk eden bir kent. Bugün Gaziantep’ten her gün yüzlerce tır Türkiye’nin tamamına ürün çıkıyor. Gaziantep’ten çok çeşitli sınırsız ürünler çıkıyor. Hamburger unundan kadayıfa, tatlıdan baklavaya, özel ekmeklerden yufkalara, pastalara, ürün çeşitleri gidiyor. Hatta zorlanan un tedarikçisi eden firmalar dahi Gaziantep’e dönerek özel ürünlerini bulabiliyorlar. Böylesine önemli bir kent olarak da her türlü sıkıntıyı aşabilecek güçteyiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz