Reisoğlu CHP İl başkanlığına aday

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep il başkanlığı seçimi için kongre tarihi beklenirken, örgüt iradesi ve desteğiyle Reis Resioğlu, il başkan adaylığını açıkladı.

Reisoğlu CHP İl başkanlığına aday
Telgraf Haber Merkezi
22 Nisan 2021 / 00:18

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep il başkanlığı seçimi için kongre tarihi beklenirken, örgüt iradesi ve desteğiyle Reis Resioğlu, il başkan adaylığını açıkladı.

5 Nisan tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep il başkanlığına kayyum yönetim ataması gerçekleştirildi. Neşet Uçar'ın başkanlığında atanan geçici kurul, Gaziantep il başkanlığı kongresi için tarih üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yapılacak olan il başkanlığı seçiminde il başkanlığına soyunan Reis Reisoğlu, yapılan toplantı ve istişarelerin ardından örgüt iradesi ve desteğiyle aday olduğunu dile getirdi.

Resioğlu, "Genel Merkezimizin uygun görmesiyle 05 Nisan tarihinde 7 kişilik kayyum heyeti atanmasının ardından; Genel Merkezimiz seçim startını vererek kongre tarihini almasını istemesi ile birlikte en kısa zamanda kongre yapılmasının önünü açtı. Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğümüz Partimizin anayasasıdır. Tüzüğümüz açık ve net bir şekilde ortada; Kayyumla atanan 7 kişilik kayyum heyeti; 45 gün içerisinde il başkanlığının kongre takvimini açıklar" şeklinde sözlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı Adayı Reis Reisoğlu, "Örgüt iradesi yolunda yılmadan, yorulmadan Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Reisoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

"Cumhuriyet Halk Partisi kayyum İle gelen İl başkanı ve yönetimi 45 gün bitmeden 15 gün öncesinde Seçim kuruluna başvuru yaparak seçime götürür. Seçim kuruluna kongre tarihi için başvuru yapmadığı takdirde Tüzüğe aykırı davranmaktan suç işler ve dava konusu oluşur. Yani en geç 04 Mayıs tarihinde Seçim kuruluna seçimi yapabilmek için başvuru yapılması gerekir. Ardından seçimle gelmiş seçilen Yeni İl başkanı ve Yönetim Kurulu İlçe Başkanlıkları ve yönetimleri için 5 kişilik geçici kayyum atayarak 30 gün içerisinde İlçe kongrelerini tamamlayarak görevini tamamlamış olur. Kaldı ki; kısmi kapanma tedbirleri ile ilgili Gaziantep Valiliğinin açıklaması aynen şöyle, "Siyasi partiler hariç diğer genel kurullar yapılmayacak" Siyasi partilere gelen bir yaptırım olmadığı gibi Aralık ayında Genel merkezimizden gelen yazı şöyle diyor; İçişleri Bakanlığınca pandemi döneminde kış şartlarında kongrelerin açık havada yapılması olanağının bulunmaması; kongrelere katılımının düşük olması ve delege iradesinin kongreye tam olarak yansımayacak olması örgütlerimizin yapacağı kongreyi ikinci bir tarihe kadar bekletilmesine diye devam eden bir yazı gelmişti. Görünen şu ki Aralık ayından bu yana 4 ay geçmiş ve Nisan ayı ile birlikte bahar ayındayız, kar yok, dolu yok, yağmur yok ve açık alanı olan çok güzel mekanlarımız var. Cumhuriyet Halk Partisi Kayyum yönetimi Seçim kararını almalı ve örgüt iradesine saygı göstererek gereğini yapmalıdır"

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz