Ritim Hukuk Bürosu: Trafik Kazası Davalarında Ön Planda

Ritim Hukuk Bürosu: Trafik Kazası Davalarında Ön Planda
Telgraf Haber Merkezi
14 Kasım 2020 / 21:14

Her yıl yaklaşık altı milyondan fazla araba kazası meydana gelmektedir. Neyse ki, çoğu sadece mal hasarı içeriyor. Her üç kazadan biri sürücü veya yolcuların kişisel yaralanmasını içeriyor ve bu sayıdan her on kazadan ikisi ölümcül yaralanmalara neden oluyor.

Bir otomobil kazasına karışırsanız, kendinizi ve çıkarlarınızı korumak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bir araba kazası geçirirseniz yapmanız gereken ilk on şeyin listesi aşağıdadır:

Kaza Mahalinde Kalın

Bir kaza mahallinden, küçük bir kaza bile olsa asla uzaklaşmayın.

Önlem Alın

İşaret fişekleri kurarak veya flâşörlerinizi açık tutarak daha fazla kazayı önleyebilirsiniz. Karanlıksa ve ışıklarınız çalışmıyorsa, engelli arabanızda veya yol kenarında beklerken sizi güvende tutmak için bir el feneriniz olmalıdır.

Yetkilileri Arayın

Ciddi bir yaralanma olmasa bile polisi aramak iyi bir fikirdir. Sadece aracınız için bir hasar talebinde bulunmak için olsa bile, sigorta şirketinize bir talepte bulunmak için bir polis raporuna ihtiyacınız olabilir. Kazaya karışan araçlar, trafiğe müdahale etmedikçe bulundukları yerde kalmalıdır.

Doğru Kayıt Verin

Bir trafik kazası avukatı size en sağlıklı danışmanlığı sunacaktır. Polis geldiğinde, ne olduğunu soruşturma memuruna elinizden gelen en iyi şekilde anlattığınızdan emin olun. Bazı gerçekleri bilmiyorsanız, bunu memura söyleyin. Hiçbir gerçeği tahmin etmeyin, tahmin etmeyin veya yanlış beyan etmeyin. Yaralı olup olmadığınız sorulursa ve emin değilseniz, hayır yerine emin olmadığınızı söyleyin. Çoğu zaman, motorlu taşıt kazalarından kaynaklanan ağrı ve yaralanmalar, gerçek çarpışmadan saatler sonra belirgin hale gelir. Ayrıca kazaya karışan diğer kişiler tarafından yapılan ifadelerin de doğru olduğundan emin olmalısınız.

Fotoğraf Çekin

Eğer konu mahkemeye yansıyacaksa trafik davalarında elbette elinizde görsellerin olması büyük avantaj sağlayacaktır.

Aracınızda kamera veya kameralı cep telefonunuz varsa, gözle görülür bir hasar varsa araçların fotoğraflarını çekmelisiniz. Görünür yaralarınız varsa, onları da fotoğraflamalısınız. Ancak, devam eden polis soruşturmasına hiçbir şekilde müdahale etmemelisiniz. Kaza mahallinde fotoğraf çekemiyorsanız, onları kazadan sonra mümkün olan en kısa sürede çekin.

Bilgi Alın ve Arşivleyin

Eğer dava söz konusu olursa Kartal trafik kazası avukatınızın elini sağlamlaştıracak bilgilere sahip olmak önemlidir.  Tipik olarak, soruşturmayı yürüten polis memuru bu bilgileri alır. Bununla birlikte, polisin kazaya cevap vermemesi durumunda, kazaya karışan tüm kişilerin, sürücülerin ve yolcuların isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını almalısınız. Kazaya karışan tüm araçların sigorta kartını görmeyi isteyerek de sigorta hakkında bilgi almalısınız. Tanık varsa, onlardan da bilgi almalısınız, böylece siz veya trafik kazası avukatınız ileride onlarla iletişime geçebilir. Polis kazaya müdahale ederse, soruşturma memuru genellikle tüm sürücülere bir polis rapor numarası verecektir. Bu numarayı daha sonra polis raporunu almak için kullanabilirsiniz.

Sigorta Şirketine Haber Verin

Sigorta şirketinize en kısa sürede haber verin. Pek çok politika, acil raporlama ve tam işbirliği gerektirir. Sigorta kapsamınızın bir parçası olarak tıbbi yardımlarınız olup olmadığını öğrenin.

Tıbbi Yardım Alın

Çoğu zaman, motorlu araç kazalarının neden olduğu yaralanmalar hemen görülmez. Trafik kazası avukatları bilirki; bir otomobil kazasının ardından bir veya iki günde en çok acıyı hissettiğini bildirmiştir. Yaralanmadığınızdan kesinlikle emin değilseniz, yerel acil servisinize veya aile hekiminize görünerek tıbbi yardım almalısınız. Küçük çaplı darbelerin olduğu kazalarda bile omuriliğinizde ciddi ve kalıcı bir yaralanmaya maruz kalabilirsiniz. Çarpışmadan sonra bilincinizi kaybettiyseniz veya kısa bir süre sersemlediyseniz, bir beyin sarsıntısı veya kapalı kafa travması geçirmiş olabilirsiniz. Bu, tedavi edilmezse bilişsel ve davranışsal değişikliklere neden olabilir.

Dosya Tutun

Kazayla ilgili tüm belgelerinizi ve bilgilerinizi bir arada tutun. Bu bilgiler, bir talep numarasını, hak talebini yürüten hak talebini düzenleyen kişiyi, tüm irtibat kişilerinin isimlerini ve telefon numaralarını, bir kiralık arabanın makbuzlarını ve kaza sonucu ortaya çıkan diğer masrafları içermelidir. Bu konuda size trafik kaza avukatınız yardımcı olacaktır.

Haklarınızı Koruyun

Belki de bir kazadan sonra yapmanız gereken en önemli şey avukatınıza danışmaktır. Trafik Kazası Avukatınızhaklarınızı koruyabilir ve değerli kanıtların yok edilmemesini sağlayabilir.

https://www.ritimhukuk.com.tr/

https://www.ritimhukuk.com.tr/trafik-kazasi-ve-tazminat-hukuku

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz