Sağlığımızla oynamayın

Tüketici Hakları Derneği (THD) Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz, piyasaya sürülen maskelerin büyük bölümünün koruyucu özelliklere sahip olmadığını, denetimden geçmeyen maskelerin ise halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Sağlığımızla oynamayın
Cihat Öztürk
22 Eylül 2020 / 22:22

Tüketici Hakları Derneği (THD) Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz, piyasaya sürülen maskelerin büyük bölümünün koruyucu özelliklere sahip olmadığını, denetimden geçmeyen maskelerin ise halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz, maskelerin taşıdığı tehlikeye dikkat çekti. Piyasada satılan maskelerin büyük bir bölümünün incelendiğinde, her üç katmanda da “sponbond” denilen kumaşın kullanıldığını belirten Başkan Yılmaz, arada olması gereken ve filtre vazifesi göre “meltblown” kumaşın kullanılmadığını ve denetimden uzak bu maskelerin salgının artmasında büyük rol oynadığı, halk sağlığını tehdit ettiğini dile getirdi. 

MASKELER KORUMASI GEREKEN ÖZELLİKLERİ TAŞIMIYOR

Halka satılan maskelerin devlet tarafından üretim aşamasından, tüketim aşamasına kadar denetlenmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

“Vatandaşların kullandığı maskelerinin büyük bir bölümü ‘virüsten koruma’ özelliği taşımıyor. Sadece Gaziantep için değil Türkiye’de kullanılan maskelerin büyük bir bölümü böyle. Bu maskeler, vatandaşları Covid 19’dan koruyacak özelliklere sahip değil. Neden değil? Çünkü maskelerin üç katlı olması gerekiyor. Şu anda piyasada satılan maskeler üç katlı, bunda sorun yok. Ancak her katta farklı özellikte kumaşın kullanılması lazım... Bizim yaptığımız araştırmada maskelerin birinci ve üçüncü katlarında “sponbond” isimli kumaş kullanıldığı ki bu doğru bir kumaş ancak ikinci katmada kullanılan kumaşın da aynı tip kumaş kullanıldığını tespit ettik. Vatandaşlar kullandığı maskeyi eline aldığında her katmanda aynı kumaşın kullanıldığını görüyorlarsa ve nefesini verdikleri kumaşta geçirgenlik durumu varsa bu maskelerin hiçbir şekilde virüsten korumadığını bilmeliler. Çünkü ikinci katta “meltblown” dediğimiz kumaş kullanılmalı. Bu kumaş kullanılmazsa maskenin koruyucu özelliği yoktur.”

SPONBOND KUMAŞI 3 KATMANDA DA KULLANILMAZ

“Meltblown” denilen kumaşın kilogram fiyatının 14-17 dolar arası olduğunu söyleyen Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sponbond” denilen bir ve üçüncü katmanda kullanılan kumaşın kilogram fiyatı ise 5 dolar. Durum böyle olunca vatandaş da tüketici de bunu bilmediği için, kötü niyetli üreticiler “sponbond” dediğimiz kilogramı 5 dolar olan kumaşı her üç katmana da kullanıyorlar.

PİYASADAKİ KORUYUCU ÖZELLİĞİ OLMAYAN MASKELERE GÜVENMEYİN

Yılmaz, “Maskelerin koruyucu özelliğinin olmadığını biliyorsanız, toplu taşıma araçlarına binmezsiniz değil mi? Kalabalık ortamlara girdiğinizde daha dikkatli davranırsınız. Mesafeyi korumaya çalışırsınız. Ama nasıl olsa maskem var deyip toplu taşıma araçlarına binerseniz, alışveriş merkezlerine kalabalık ortamlara girerseniz kendinizi tehlikeye atarsınız. Farkında olmadan salgının daha büyük boyutlara ulaşmasına sebebiyet verirsiniz” dedi.

ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ OLUŞTURULMALI

Yılmaz, “Piyasada maske üreten firmaların çok büyük bir çoğunluğu CE (Kalite Sertifikası Avrupa’nın kullandığı bizdeki TSE’ye denk düşüyor) işaretini kendi inisiyatifiyle kullanıyor. Ürünler herhangi bir yerde test ettirilmiyor. Kalite kontrolü yapılmıyor. Kendi ürünleriyle yasa dışı olarak CE işaretini kutularına basıyorlar.

Tüketici Hakları Derneği olarak isyan ediyoruz. Üretilen maskelerin denetlenmesi gerekiyor ama denetlenmiyor. İnsan sağlığı, güvenli ürün kullanımı her şeyden önemlidir. Ve bunun yolu zor değil. Ülkemiz geçmişte dünyaya örnek olacak rol modeli hayata geçirdi, ilaçlar için uygulanan ‘ilaç takip sistemi’ modeli. Her ilacın üzerinde tekil olarak kare kod sistemi mevcut. Bu modelle ilacın fabrikadan üretim aşamasından, depoya gönderilmesi, depoda muhafazası, depodan eczaneye sevki, eczaneden hastaya sevki olmak üzere her anını takip edebilir. Online takip sistemi. Şu an sağlığın korunmasında maskeler de ilaç kadar önemli bir rol oynuyor. Biz bu sistemin ilaçlarda olduğu gibi maskelerde de kullanılmasını istiyoruz” diye konuştu.

SORUMLULUK ECZACILARDA DEĞİL

“Bu sağlıksız maskelerin toplum sağlığını tehdit ettiğini yeniden vurguluyorum” diyen Yılmaz, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Hem dernek başkanı hem de bir eczacı olarak, eczanemde halkın hizmetine sunduğum maskelerin güvenli olmasını istiyorum. Ve bu işin sorumlusu Türkiye’deki eczacılar değil. Neticede bir talep var ve siz bu talebi karşılamak zorundasınız. Eczacılar olarak sattığımız ürünlerin güvenli olmasını istiyoruz.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz