Sahaların beyefendi futbolcusu

Gaziantep’te Cemali lakabı ile tanınan Cemal Gençlikspor’da tam 7 yıl forma giydi Cemal Demirel. Beyefendi kişiliği ile ön plana çıkan Demirel kendisinden sonraki nesillere de hep örnek olarak gösterildi.

Sahaların beyefendi futbolcusu
Okan Çelik
21 Kasım 2020 / 23:55

Gaziantep’te Cemali lakabı ile tanınan Cemal Gençlikspor’da tam 7 yıl forma giydi Cemal Demirel. Beyefendi kişiliği ile ön plana çıkan Demirel kendisinden sonraki nesillere de hep örnek olarak gösterildi.

Cemal Demirel kimdir?

Cemal Demirel 1945 yılında Malatya’da doğdu. 1959 yılında yılında Karşıyaka Yıldızspor takımında futbola başladı. 1962 yılında Gaziantep Gençlikspor takımında lisans çıkardı. Gençlikspor’da tam 7 yıl forma giydi. 1969 yılında Erzurumspor’a transfer oldu. 2 yıl Erzurumspor’da forma giyen Cemal Demirel daha sonra sahalara veda etti.

CEMALİ LAKABINI NEREDEN ALDI?

Cemal Demirel de lakaplı futbolcular kervanına katılanlardan. O dönemdeki futbolcuların büyük çoğunluğu gibi Cemal Demirel’ de lakabı ile anıldı. Herkes ona Cemali dedi. O gün bu gündür Cemali diye hatırlandı.

PROFESYONELLERDE AMATÖRCE MÜCADELE EDERDİ

Cemali’nin futbol oynadığı dönemlerde profesyoneller de amatör ruhla oynardı. Bir profesyonel futbolcu ile amatör sporcu hem maddi hem de manevi yönden amatörce oynardı. Yokluklarla boğuşurlardı. Cemali profesyonel olmuştu ama sadece adı profesyoneldi. Yine imkansızlıklarla boğuşur, yine futbolu bir sevda gibi görürdü.

AYAKKABILARDAN ÇOK ÇEKTİ

Cemali de tüm arkadaşları gibi köseleden yapılan içi çivilerle dolu ayakkabılardan çok çekti. Her maçta ayakları kan içerisinde kalırdı. Ayakkabının çivileri çıkar ve ayağına batardı. Devre arasında bulduğu taşlarla ya da örsle çivileri çakar ve yeniden o ayakkabıyı giyip sahaya çıkardı. Ayakları acısa da futbol sevdası unuttururdu o acıyı.

KURA İLE MAÇ KAZANDILAR

Cemali Gaziantep Lisesi takımının formasını giyiyordu ve Kurukafalar takımı ile maçları vardı. Son dakikalar oynanırken Demo Ahmet’in sol taraftan yaptığı ortaya vuruşunu yaptı. Top önce üst direğe sonrada yan direğe çarpıp gol oldu. Maçın galibini kura çekimi belirleyecekti. Yapılan kura çekimi sonrası Gaziantep Lisesi maçı kazandı. O maçı unutamadı Cemali.

UNUTAMADIĞI MAÇ

Cemal Demirel’in hayatı anılarla doluydu. Unutulmaz maçlar oynamıştı. Hele hele birisi vardı ki, hayatı boyunca aklından çıkmadı. 1964 yılıydı ve Gençlikspor forması giyiyordu. Maç 2-2 devam ederken oyuna ikinci devrede girdi. Tam üç gol birden attı ve takımının 5-2 galip gelmesini sağladı. O maçtan sonra takımının yıldızı oldu Cemali. Hayatındaki en önemli maçlardan birisi olarak hafızasında kaldı Cemali’nin.

KALECİLİK YAPTI

Cemali Gençlikspor forması giyerken kalecilik de yaptı. Mekikspor ile oynayacaklardı ve iki kalecileri de sakatlanmıştı. Mecburen kaleye geçti Cemali. İlk golü atıp 1-0 öne geçmelerine rağmen sahadan 3-1 yenik ayrıldılar. Bir pozisyonda yere düştü. Top önünde duruyordu. Bir türlü kalkıp topu yakalayamadı. O sırada Katır Ziya gelip golü attı.

KOMPLE SPORCUYDU

Cemali komple bir sporcuydu. Sadece futbolcu olmakla yetinmedi. Çok süratli bir sporcuydu. Bu nedenle atletizm de yaptı. 100 metre yarışlarına katıldı. Ayrıca iyi bir güreşçiydi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz