50 yeni otobüs geliyor

Toplu taşıma hamlesine bir yenisini daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, 10 milyon avroya 50 adet CNG otobüs alıyor. Maliyetin 5 milyon avrosu hibe, 5 milyon avrosu ise kredi yoluyla karşılanacak.

50 yeni otobüs geliyor
Telgraf Haber Merkezi
13 Şubat 2018 / 08:00

Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı dönem toplantısında 50 adet CNG otobüs işlemlerinin yürütülmesi için başkan Fatma Şahin’e yetki verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 10 milyonun 5 milyon avrosunun hibe olduğunu belirterek, “Suriyeli sığınmacılara gösterdiğimiz misafirperverlik nedeniyle hibe geldi. 5 milyon lirası da kredi olarak kullanılacak” dedi. Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 2012 yılında, 50 adet CNG otobüs alımı için kredi sözleşmesi imzalamıştı. Meclis üyelerinin oy birliği ile otobüslerin Gaziantep’e kazandırılması için Şahin’e yetki verildi.

Yapılan seçimlerin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kamil Ocak Stadyumu yeri ile ilgili meclis üyelerine bilgiler verdi. Kamil Ocak yeri ile ilgili olarak TOKİ başkanının beklendiğini belirten Şahin, “TOKİ gelecek ve görüşme yapacağız. Yaşayan bir meydan oluşturmak istiyoruz. Demokrasi Meydanı şu anda protokolün tören yaptığı bir yer gibi. Herkesin bir şeyler bulabileceği bir meydan olmalı. Bir taraf memnun olurken, diğerinin hakkı yenilmemeli. Bu yüzden yapacağımız çalıştay sonrası herkesin fikrini alacağız. Alan çok büyük bir yeri kaplıyor. Biz herkesi çekecek bir meydan istiyoruz. Her kesimin düşüncelerini de alacağız. Kamuoyunda bu alanla ilgili çok yanlış bir algı vardı. Biz de yeniden herkese doğruları anlatmak için meclise yolladık” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: 100’ÜNCÜ YILDA KAMULAŞTIRMAYI ARTIRACAĞIZ

Başkan Fatma Şahin, 100’üncü Yıl Kültür Parkı içerisindeki kaçak yapılaşmayla ilgili şikayetlerin geldiğini belirterek, “Yeşile karşı duruşumuz net. Buna uymayan kim olursa olsun gereği yapılır. Kaçak yapılaşmaya yönelik çalışmalar yapanlar hakkında tutanak tutulmuştur. 100’üncü Yıl Parkı için baştan ne dediysek odur. 100’üncü Yıl’ı korumak boynumuzun borcudur. Kamulaştırmayı artırarak yeşil dokuyu koruyacağız” dedi.

ESKİ NİZİP CADDESİ ÇOK ÖNEMLİ

Oğuzeli ilçesinde Mobilyacılar Sitesi yapımı için kooperatif ve ilgili sektörlerin belediye arasında düzenlenecek olan protokolü imzalamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi hususunun görüşüldüğü madde üzerine konuşan Fatma Şahin, “Şehir merkezinde 2,5 milyon metrekare üzerine kurulu fıstıkçılar, nakliyeciler, ayakkabıcılar, mobilyacılar ve GATEM başta olmak üzere çok sayıda meslek kuruluşları var. Mobilyacılar şehrimiz için çok önemli bir sektör, çok dağınıklar, onların daha iyi şartlarda, daha verimli çalışmaları için güçlü altyapı üzerine kurulacak bir mekana ihtiyaçları var. En önemlisi Eski Nizip Caddesi’nde üretimi durdurmamız ve orayı bir an önce taşımamız lazım, şehir sıkışıyor, şehri çok iyi planlamak gerekiyor. Kooperatifler kuruldu, örgütlenme tamamlandı. Kendilerine uygun projeyi hazırlatmaya başladılar. Biz de Ankara boyutuyla yakından ilgileniyoruz ki şehrin önünü açalım. 1/100000 ölçeğine uygun olarak şehri açmamız, genişletmemiz gerekiyor” diye konuştu.

ZEYTİN DALI HAREKÂTINI DEĞERLENDİRDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekâtına değinen Şahin, şunları aktardı: “Bu ilk değil. Cumhurbaşkanımızın ön görüsü ve cesaretiyle uluslararası hukuka uygun olarak Suriye’nin toprak bütünlüğü ve halkımızın güvenliğini sağlamak amacıyla sınır ötesi müdahaleye Fırat Kalkanı Operasyonuyla Cerablus’ta başlattık. Burada hayat normalleşti, ardından El-Bab’ta bu operasyon genişledi, şimdi de Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin’de çalışıyoruz. Mehmetçiğimize çok güveniyoruz. Herkesin kendi topraklarına bir an önce dönmesini istiyoruz. Onların boşalttığı bölgeleri, PKK, DEAŞ, PYD gibi terör örgütleri doldurdu. Bölgede huzur koridoru oluştuğu zaman bölge terör örgütlerinden temizlenmiş olacak, toprağın gerçek sahipleri vatanına dönecek, böylece yükümüz hafifleyecek, bölge rahatlayacak. Bölgeye istikrar gelirse bölgenin kalkınması da büyümesi de daha güçlü olacak, şehitlerimiz var, içimiz yanıyor. Ama biliyoruz ki onlar Hazreti Muhammedîn cennete komşuları olacaktır.”

Büyükşehir Belediye Meclisi, 104 madde oy birliğiyle ilgili komisyonlara sevk etti, meclis ikinci bileşim için 16 Şubat 2018 Cuma günü saat 15.00’da toplanmak üzere dağıldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz