Gaziantep’te de şampiyonluğa ulaşacağıma inanıyorum

Türk futboluna damga vurması öngörülen Mehmet Altıparmak ile sohbet ettik. Alanyaspor’da ve Erzurumspor’da şampiyonluklar yaşayan Mehmet Hoca’nın Gazişehir’de hedefleri ise çok büyük.

Gaziantep’te de şampiyonluğa ulaşacağıma inanıyorum
Telgraf Spor Servisi
9 Kasım 2018 / 19:55

Gazişehir Gaziantep teknik direktörü Mehmet Altıparmak, “Gaziantep’te de şampiyonluğa ulaşacağıma inanıyorum. Gazişehir’e gelmeden önce herkes övgüyle bahsetmişti. Merak uyanmıştı ister istemez acaba gerçekten övdüklerinden daha iyi bir tabloyla karşılaştım” dedi.

Yeni nesil antrenörlerin arasında oynattığı pozitif ve ofansif futbolla dikkat çeken, gittiği her takımda büyük oranda başarı yakalayarak dikkatleri üzerine çekti. İlerleyen dönemlerde Türk futboluna damga vurması öngörülen Mehmet Altıparmak ile sohbet ettik. Alanyaspor’da ve Erzurumspor’da şampiyonluklar yaşayan Mehmet Hoca’nın Gazişehir’de hedefleri ise çok büyük.

Gazişehir ile anlaştınız iyi de başladınız. Tünelin sonu aydınlığa çıkacak mı hocam?

Lig uzun ve zor bir maraton ama hep zor işlere talip olduk ve başardık. Gaziantep’te de şampiyonluğa ulaşacağıma inanıyorum. Gazişehir’e gelmeden önce herkes övgüyle bahsetmişti. Merak uyanmıştı ister istemez acaba gerçekten övdüklerinden daha iyi bir tabloyla karşılaştım. Tesislerimiz, antrenman alanlarımız ve stadımız çok iyi. Şehir ve kulüp olarak Süper Lig’e hazır bir yerdeyim. Yönetim ve futbolcular da şampiyonluğa hazır. Her antrenörün çalışmak isteyeceği bir yerdeyim. Sistemli ve işleyişi düzgün bir yerdeyim. Çalışırken kendimi borçlu hissediyorum ve bu şehrin başarısı için var gücümle çalışıyorum. Geçen sene Erzurum’un başındayken Gaziantep’i finalde yenip şampiyon olmuştuk. Bu sefer inşallah o duyguyu burada yaşarım. Kesinlikle kimse yanlış anlamasın başkan Adil Sani Konukoğlu, çok iyi bir yönetici. En çok da ona yakışacak bu şampiyonluk.

Final gününe gelelim hocam. O günle ilgili düşünceleriniz neler?

Final maçından önce şöyle güzel bir şey oldu. Biz Ümraniyespor ile oynayacağız. Boluspor, Gazişehir ile oynayacak. Ben maçlar başlamadan önce Kulüp müdürüne ‘Hemen ara Bursa’yı. Otele yerimizi ayırt’ dedim. ‘Hocam, maçları bir oynasak ondan sonra’ dedi. İlk maç 4-3 bitti. ‘Oteli ara, tamam’ dedim. Neyse biz Ümraniyespor’u eledik. Gazişehir’de rövanş maçında devreye 2-0 önden girince başkan devre arasında otelin ayarlanmasını söylemiş. Bizim oteli aramışlar. ‘Burada Erzurumspor kalıyor, siz kalamazsınız’ demişler. ‘Nasıl olur? Daha bugün finale kaldılar. Nasıl ayarladılar’ diye sorulunca Otel de ‘Onlar 10 gün önceden ayırttı’ demiş. Onlar başka otele gitti. Biz stadın karşısındaki otelde kaldık. Ben özellikle o oteli seçtim ki oyuncular her gün onunla yatıp kalksın diye. Biz direkt İstanbul’dan Bursa’ya gittik. Bunlar ufak ama çok önemli şeyler.

Penaltı atışlarıyla ilgili neler söylersiniz hocam?

Herkes Hakan’ın peşinde. Arkadaşlarını çevresinden uzaklaştırdım. ‘Hakan biz ne zaman söyledik? Bizi şampiyon yapacak olan sen değil misin? Sıra sende Hakan’ dedim. Hakan durdu, futbolcular Hakan’ın yanına gidiyordu. ‘Kimse Hakan ile konuşmasın. Biz 10 gün önceden söyledik. 10 günde hazırlamıştır kendini’ dedim. Bana geçen kendisi de söyledi. ‘ Hocam kim ne derse desin duymadım o an ama sen öyle bir kelime ettin ki kafam dank etti’ dedi. İnsanı motive edenin böyle küçük dokunuşlar olduğunu söyledim. 1 saat konuşsam ne olur? Ortam belli zaten. Stadın en üst köşesinde de bizim ailelere yer vermişler. Bütün takımın arkası dönüktü. ‘Önünüze dönün. Bakın yukarıya anneniz, babanız, eşiniz, dostunuz hepsi orada. Sadece onları düşünerek hareket edin’ dedim. Hepsi baktı, kaldı. İlk penaltıyı biz kaçırdık, onlar attı. Murat hocaya ‘Hocam, şampiyon olduk. Alanyaspor’da da böyle şampiyon olmuştuk. Tarih tekerrürden ibarettir’ dedim.

Çok kötü başlamıştınız hocam ama penaltılara…

Penaltılar kötü gidiyor ama kulübede ‘Biz şampiyon olacağız’ dedim. Son penaltıya Webo geldi. Webo’nun kaçıracağına ihtimal veremiyorsun. Ama bizim tek güvencemiz, Hakan’ın Webo ile aynı takımda oynamış olması. Hakan da çok motiveydi ve penaltıyı çıkardı. Sonra teker teker atılırken, Gazişehirli penaltı noktasına doğru giderken sanki her şey bitmiş. Biz şampiyon olmuşuz. Onu görüyordum. Penaltıyı Hakan kurtarınca o anı daha önce yaşamış gibi oldum. Bu durum oradaki herkeste oluşmuş. Videosu var bizde. Daha penaltı kullanılırken bizim kulübe sevinmeye başlamış bile. İnanılmaz bir inanç vardı. Play-off’a kaldığımızda bize ihtimal vermiyorlardı. 3 takımdan biri olur diyorlardı. Biz şampiyon olduk. Anlatılmıyor, yaşamak lazım. Allah herkese nasip etsin.

Size gelelim hocam. Süper Lig’de görev aldınız. İnşallah devam da edersiniz? Adapte olmada sıkıntı yaşıyor musunuz?

Tabi büyük bir heyecan var. 20 sene Süper Lig’de oynayan bir futbolcu olarak oraların havasını çok iyi bildiğim için adapte olmakta problem yok. Belki çok daha önce gelmem lazımdı buralara. Ama biliyorsunuz. Türkiye’de her şey siyasetle, arkan olmasıyla alakalı. Ben buraya gelene kadar kimse beni arkamdan itmedi, kimse beni alıp bir yere götürmedi, kimseyle ahbap-çavuş ilişkim yoktur. Buralara kazıyarak geldim. Kazıyarak geldiğim yeri de kolay kolay bırakmam. Türkiye’de Süper Lig hocası, alt lig hocası diye bir ayrım var. Hiç inanmadığım bir ayrımdır. Bunda taraftar ve basının da payı var. Basın olarak sen benim hakkımda kararı nasıl veriyorsun? Sen kimsin de benim hakkımda yazıyorsun? Aynı durum taraftarda da var. ‘Bu bunu yapamaz’ deniyor. Yaptık işte. Ne oldu? İlla yabancı biri olacak. Yabancı yaparsa tamam. Türkiye’de en çok şampiyon olan hocalardan biri benim. Kaç kişi biliyor. Her gittiğim takımda başarım vardır. Süper Lig bizim için de ayrı bir zevk olacak. İnşallah öncelikle Büyükşehir Belediye Erzurumspor kalıcı olacak. Kendimiz için de artık bu ligin hocası olarak devam etme hedefimiz var.

En büyük hayaliniz ne hocam? Bir Anadolu takımıyla Aykut Kocaman gibi Avrupa’ya gitmek mi? Yoksa direkt büyük takımda çalışmak mı?

Benim hedefim tabi ki Avrupa’da bir takıma karşı büyük takım veya Anadolu takımıyla fark etmez karşı karşıya gelmek. Bu benim için çok önemli. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Ama Türkiye’de büyük takım çalıştırmak bunun kısa yolu. Aykut hoca gibi yapmayı çok isterim. Konyaspor, nerelere geldi. Bunda Aykut Kocaman’ın çok büyük emeği var. Ama neredeyse döve döve yolladılar Fenerbahçe’den. İnşallah basamaklı teker teker çıkarak Fatih hocadan sonra Avrupa’da kupa kazanan hoca olmak isteriz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz