Sanayiciye reçete

Gaziantep Üniversitesi’nden Gıda Mühendisi Prof.Dr.Mustafa Bayram, sanayi kuruluşlarının artan gıda emtia fiyatlarını düşürmek için kullanılmayan tarım arazilerini kullanabileceği önerisinde bulundu.

Sanayiciye reçete
Telgraf Haber Merkezi
19 Ocak 2021 / 07:29

Gıda alanındaki bilimsel çalışmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda sayısız araştırmaları da bulunan Gaziantep Üniversitesi’nden Gıda Mühendisi Prof.Dr.Mustafa Bayram, sanayi kuruluşlarının artan gıda emtia fiyatlarını düşürmek için kullanılmayan tarım arazilerini kullanabileceği önerisinde bulundu.

Mustafa Bayram, çiftçilik yapmak isteyenlere devletin tarım arazisi tahsisi yaptığını hatırlatarak, bu imkanı gıda üretimi yapan sanayi kuruluşlarının da değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Bu konudaki görüşlerini sosyal medya platformu Twitter’daki hesabından paylaşan Prof.Dr.Bayram, “Artan gıda emtiaların fiyatlarını düşürmek ve kullanılmayan tarım arazileri için, sanayici girdi hammaddelerinin ilk etapta  %10-20’lik kısmını kendisi, devletin tahsis edeceği arazilerde yetiştirse?” diyerek, “Sanayici çiftçi olur mu?” sorusuna cevap aradı. Özellikle son yıllarda artan ekilmeyen tarım arazilerini tekrar tarıma kazandırmak, bununla birlikte yurtdışına bağımlılığı azaltarak, gıdanın döviz kurlarından daha az etkilenebilir hale getirmek için sanayicilere kendi hammaddelerinin bir kısmını kendisinin yetiştirmesinisağlamak yararlı olabilir mi?” sorusu ile Türkiye için yeni bir model mümkün olabileceğini önerdi.

Gıda ithalatını azaltmamız gerektiğine vurgu yapan Prof.Dr.Bayram “Sanayici, hem daha büyük tek parça arazilerde kendi hammaddesini yetiştirebilir, hem daha verimli ve ölçülebilir ziraat yapabilir hem de boş araziler üretime dahil olur. Hammaddedeki stopaj, muhtahsil, vergi vs ile sanayici bu konuda teşvik edilebilir. Sanayici büyük ölçekte üretim yapma becerisine sahiptir. Fizibilite ile tarım arazilerini daha verimli kullanır. Ölçer, elde edilen veri devlet için de sağlıklı olur. Sanayici planlama yapar. Rekabeti düşünür. 10000 dönüm tek parça arazide en modern teknikleri kullanır. Devlet ithalatını da bir miktar sınırlayarak, sanayicinin de artık kendi hammaddesinin bir kısmının ziraatını yapmasını sağlayabilir” ifadesini kullandı. Çiftçiye yüklediğimiz tarımsal üretim yükünü hem azaltmak hem de sanayicinin yetkinliği ile modern tarıma örnek olabileceği ve tarımsal maliyetlerin de bu şekilde azaltılmasına yardımcı olabileceği söyleyen Prof.Dr. Bayram, son olarak “sanayici tarıma yardımcı ve örnek olmalı, bu kadar büyük miktarda boş duran tarım arazilerini ancak sanayiciler gerektiği gibi değerlendirebilir ve ekonomiye kazandırabilirler” diyerek yeni bir model Türkiye için mümkün olabilir mi? diyerek fikirlerini paylaştı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz