Şanlıurfa'ya var, Gaziantep'e yok

Vali Davut Gül, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın Gaziantep’teki vizyon projelere destek olmasını istedi.

Şanlıurfa'ya var, Gaziantep'e yok
Okan Çelik
18 Nisan 2019 / 22:35

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, kurumun desteklerinin büyük bölümünün Şanlıurfa’ya yapıldığını, Gaziantep’in hak ettiği desteği alamadığını dile getirdi.

GÜL: GAZİANTEP’E DE AYNI DESTEKLER VERİLMELİ

2019 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gaziantep Valisi Davut Gül Başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ve kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıda, Gaziantep’in GAP Bölge Kalkınma Daire Başkanlığı’ndan hak ettiği desteği alamadığı dile getirildi. Gaziantep Valisi Davut Gül, kurumun Gaziantep’teki vizyon projelerine destek olması gerektiğini dile getirdi. Gül, “Şanlıurfa’daki vizyon proje destekleri yapıldığını görüyoruz. Gaziantep’e de destek yapılıyordur. Ama Şanlıurfa’da olduğu gibi vizyonu yüksek büyük proje destekleri yapılmalı” dedi.

ŞAHİN: DESTEKLER ŞANLIURFA’YA GİDİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, Vali Davut Gül’le aynı düşünceleri dile getirdi. Gaziantep’in hak ettiği desteği GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından alamadığını belirten Şahin, “Daha önceki bölge başkanımızla da konuşmuştuk. Gaziantep maalesef bu kurumdan yeteri kadar destek alamıyor. Yapılan desteklerin büyük bölümü Şanlıurfa ve Göbeklitepe’ye yapılıyor. Gaziantep olarak biz de hak ettiğimi proje desteklerini almalıyız” ifadelerini kullandı.

TURİSTLERIN ARAÇLARI SOYULUYOR

Gaziantep’le ilgili çok önemli projelerin ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda, İl Kültür ve Turizm Müdür Bülent Öztürk’ün Zeugma Müzesi ile ilgili çıkışı da gündem oldu. Öztürk’ün, “Müzemize gelen turistler araçlarını park edecek yer bulamıyor. Ayrıca bazıa raçların camları kırılıyor ve hırsızlık olayları meydana geliyor. Otopark da yok” sözleri üzerine Vali Gül, “Çadırkent’te çalışan ve şu an kente dönen güvenlik ve temizlik elemanlarımızı oraya verelim. 24 saat boyunca orayı canlı tutsunlar. Bu sorunu hemen çözelim” dedi.

OSB’YE MÜJDE

Geçtiğimiz günlerde Organize Sanayi Bölgesi’nde aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen su baskınları sonrasında 40-50 milyon liralık zarar meydana geldiğini de hatırlatan Gül, “Oradaki dere acilen temizlenmeli. Bu bölgede çok uzun sürede bir de yeniden sel olma riski olan bu risk ortadan kalkmalı. Hemen derenin ılsahı yapılmalı” talimatı verdi. 

YER KİRALANIP SAĞLIK HİZMETİ VERİLMELİ

Gaziantep’te 20 bin kişiye sağlık hizmeti yerlevin olması gerektiğine dikkat çeken Gül, “Gaziantep’te 20 bin kişilik, 50 bin kişilik mahalleler var. O mahallelerde Devlet’e ait yerler varsa hemen bir iki gün içerisinde hareketee geçilmeli. Devlete ait yerler yoksa da kiralama yoluna gidilerek sağlık hizmeti veren yerler yapılmalı. Zaman kaybetmememiz lazım. Ayrıca Rumkale’de de 3 aylığına da olsa en yakın yerde sağlık alanı hizmete girmeli” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz