Şarapspor'un kaptanıyken şimdi imam yetiştiriyor

Gaziantep futbolunun unutulmazları arasında gösterilen Ali Çöven, oynadığı sert futbol nedeniyle İdam Ali lakabını aldı. 60 yıl önce Şarapspor’un kaptanlığını yapan İdam Ali, şimdilerde Kur’an kursunda imam yetiştiriyor.

Şarapspor'un kaptanıyken şimdi imam yetiştiriyor
Okan Çelik
21 Aralık 2017 / 12:55

Ali Çöven kimdir?

Ali Çöven 1939 yılında dünyaya geldi. 1952 yılında Deşlitarla sahasında mahalli takımda futbola başladı. Sırasıyla Denizspor, Şimşek, Özşehreküstü takımlarında oynadı. Daha sonra Çınarlıspor’a transfer olarak amatörlüğe adım attı. 5 yıl Çınarlıspor formasını giydikten sonra Gazispor’a transfer oldu. Tam 10 yıl giydi Gazispor formasını. 10 yılın ardından Oğuzspor’a geldi ve bir yıl kaptanlık yaptı. Son olarak Şehreküstü’de futbol hayatına nokta koydu. Gaziantep karmasının vazgeçilmez oyuncularından birisi olarak tarih sayfalarındaki yerini aldı.

İDAM ALİ LAKABINI ALDI

Gaziantep futbolunun unutulmazları arasında gösterilen Ali Çöven, sert futbolu nedeniyle İdam Ali lakabını aldı.Yarım asır önce aldığı lakabının hikayesini anlatarak başlıyor söyleşimize İdam Ali:

“Bir antreman sırasında takım arkadaşım Abidin ile bir mücadeleye girdim. Çok sert bir faul yaptım. Zaten sert oynayan bir futbolcuydum. O arkadaşım, yaptığım müdahale sonrası tam idamlıksın dedi. O gün bugündür hep İdam Ali olarak anıldım. Belki şu anda isim olarak söyleseniz kimse tanımaz. Ama İdam Ali derseniz futbolla ilgilenen eskiler hep bilir. ”

ÇİZGİLİ PJAMA İLE OYNARDIK

Futbolun yokluk dönemlerinde yetişti İdam Ali. Bırakın parayı pulu, giyecek eşofman dahi bulamazdı o dönemde futbolcular. Çok zorluklar yaşadığını belirten İdam Ali, “Çizgili pijamalarla maçlara çıkmaya mecburduk. Giydiğimiz kramponlar hep çivili idi ve maçlarda bu çiviler çıkarak ayaklarımıza batardı. Devre arasında çivileri çakardık. Tabi örs elimize geçerse. Bir tane örs olurdu. O da bir o soyunma odasına bir diğerine gider gelirdi. Devre arasında örsü alan kramponlarının çivisini çakardı. Bulamayan ise çakmak taşları ile çakardı” derken ne kadar büyük zorluklar yaşadıklarını da gözler önüne seriyor.

İDAM ALİ’NİN TRANSFER BOMBASI

Geçmişe yönelik yaptığımız futbol yolculuğu sırasında rekor bir transfere de imza attığını öğreniyoruz İdam Ali’nin. Sakın ha şaşırmayın o yılın transfer bombasını duyunca. İdam Ali bir ayakkabı ve bir elbise karşılığında Çınarlıspor’dan Gazispor’a transfer oluyor. O dönemde çok büyük bir transfer olduğunu söylüyor İdam Ali ve ekliyor:

“Giyecek malzeme bulamazdık. Bende elbise ve ayakkabı karşılığında rekora imza atmıştım. Çekirdek Adil’in yaptığı ayakkabı ile terzi Mehmet’in diktiği elbise karşılığında transfer oldum. Uzun süre herkes bu transfer konuşmuştu. O yılın en büyük transferi idi.”

ŞAMPİYONLUĞA OYNUYORSAN VE TORPİLİN VARSA SAHA SULANIRDI

Futbol oynadığı dönemlerde saha zeminlerinin çok kötü olduğunu dile getiren İdam Ali, “Çok iddialı maçlar öncesinde itfaiye gelir ve sahayı sulardı. O zaman keyfimize diyecek olmazdı. Tabi her maçta sulanmazdı saha. Çok iddialı bir maç olacak ve adamını bulup torpil yapacaksın. Belki o zaman gelirdi itfaiye sahayı sulardı. O zamanda itfaiyenin gelip sahayı sulaması bir lükstü” diye konuştu.

KİMLERLE OYNAMADI Kİ!

Çok uzun süren futbolculuk hayatında 6-7 kuşakla birlikte futbol oynama şansı da elde etti İdam Ali. Mesdo, Talat Özkarslı, Alber Mustafa, Sermet Özkarslı, Sakıp Özberk, Suat Fesli, Ömer Varlık birlikte oynadığı ünlü futbolculardan sadece bir kaç tanesi. Hep aynı istek ve performansı gösterdi. Gaziantep genç karması ile Genç Milli takıma karşı oynadı. Denizgücü ile mücadele etti. Galatasaray geldi. Hep İdam Ali vardı.

UNUTAMADIĞI ANISI

Tüm eski futbolcular gibi İdam Ali de birçok anı ile ayrıldı futbol sahalarından. Özellikle kendisini çok etkileyen ve unutamadığı anısını da anlattı İdam Ali:

“Kırkayak karmasında yer alıyordum. Bir maç sırasında hava topuna çıktım ve burnum eğrildi. Beni hemen doktor İsmail Hakkı Köker’in yanına götürdüler. Doktor Köker, bana bu acıya dayanamayacağımı söyledi. Ben hemen yapılmasını istedim.

Doktor eline aldığı tokmakla burnumu vura vura düzeltti. Şişleri de kullandı. Kanlar içerisinde kaldım. Hemen maç bitmeden sahaya yetiştim ve kanlı bir şekilde maça devam ettim. O anı hayatım boyunca unutamam.”

Gençliğinde Şarapspor takımında futbol oynayan 72 yaşındaki Ali Çöven, şimdi Hasan Hoca İlim ve Eğitim Vakfı'nda imam hatip öğrencisi yetiştiriyor. Gençliğinde futbola çok meraklı olduğunu ifade eden Ali, günde üç maç yaptığını söyledi. Gaziantep'te futbola başladığını ve Gazispor'da futbol bıraktığını belirten Ali, "Karşıyaka'da ve Gazispor'da santrafor, Şehreküstüspor'da da orta saha oynardım. O günlerimiz çok güzeldi. 20 sene oynadım." dedi.


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz