İş bıraktılar

Gaziantep’te iş yapamadığını ve kepenk kapatma noktasına geldiklerini belirken kasaplar satış durdurma eylemi yaptı.

İş bıraktılar
Okan Çelik
11 Eylül 2019 / 22:39

Toptan ve Perakende Et Hali’nde bir bün boyunca kesim ve satış yapılmadı. ‘İş yapamıyoruz, çok zordayız’ diyen hal esnafı, satışları durdurdu. Bir günlük eylem yapan esnaf, önlem alınmazsa, daha geniş çaplı eylem yapacak.

Gaziantep’te iş yapamadığını ve kepenk kapatma noktasına geldiklerini belirken kasaplar satış durdurma eylemi yaptı. Kentte bulunan ve kesimlerin yapıldığı Toptancılar Et Hali ile perakende satışların yapıldığı Et Hali’nde bulunan 100’e yakın esnaf iş bıraktı. Kesimler yapılmazken, gelen müşteriler de ‘satış yok’ diye geri çevrildi. Yetkililerin dikkatini çekmek için böyle bir eylem yapan esnaf, önlem alınmaması halinde daha büyük eylemler yapmayı planlıyor.

İhracatın serbeset olması nedeniyle hayvan sayısında büyük azalmalar olduğuna dikkat çeken kasaplar, artan girdi maliyetlerinin de eklenmesi ile iş yapamaz hale geldiklerini söylediler. Bazı günler siftah dahi yapmadan kepenk kapatmak zorunda kaldıklarıni dile getiren Hal esnafı, hükümetin önlem paketi hazırlamasını istedi. Eskiden hayvan sayısınıb çok fazla olduğunu ve et fiyatlarının da ucuzu olması nedeniyle satışların daha iyi olduğuna dikkat çeken esnaf, “Şu anda 40 ile 80 lira arasında et satılıyor. Hayvan sayısının azalması ile birlikte fiyatlar da çok arttı. Biz ne yapacağımızı iaiırmış durumdayız. Bırakın ekmek parasını masraflarımızı karşılayamaz hale geldik” diye konuştular.

Et Hali esnafı, biran önce önlem alınması gerektiğini belirtirken, aksi durumda daha uzun surely iş bırakma eylemleri yapacaklarını da sözlerine eklediler.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz