Şehir merkezindeki kurumsal oto servislerine ilgi artıyor

Gaziantep gibi büyükşehirlerin trafiğinde araç kullanmak her geçen gün zorlaşıyor. Bu trafikte, aracınızla ilgili bir problem yaşadığınızda, sanayiye kadar gidip-gelmek, yoğun iş temponuzun arasında daha da zor.

Şehir merkezindeki kurumsal oto servislerine ilgi artıyor
Hüseyin Küpeli
24 Şubat 2021 / 22:30

Gaziantep gibi büyükşehirlerin trafiğinde araç kullanmak her geçen gün zorlaşıyor. Bu trafikte, aracınızla ilgili bir problem yaşadığınızda, sanayiye kadar gidip-gelmek, yoğun iş temponuzun arasında daha da zor. Bu anlamda, İbrahimli, Üniversite ve Sarıgüllük üçgeninde hizmet veren Otopratik sürücüler için önemli avantaj sağlıyor. Otopratik, sanayiye gitmek istemeyen bayan sürücüler için de ayrıca cazip…

Bir Sabancı Holding kuruluşu olan Otopratik, Gazianteplilere, 50 yıllık Eser Üst Kapak tecrübesiyle birleşerek hizmet veriyor.

Otopratik Eser Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çataldeğirmen sunulan hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Servisinizin açılış sürecinden bahsedebilir misiniz?

Şirketimiz iki yıl önce kuruldu ve 2018 yılının haziran ayında hizmet vermeye başladı. Şirketin kurulum aşamasına gelmeden önce ben Ankara’da yaşıyordum ve yazılım mühendisi olarak görev yapıyordum. Mekatronik Mühendisi olan ağabeyim Ersin Çataldeğirmen ise Gaziantep’te Eser Üst Kapak şirketimizde faaliyet gösteriyordu. Uzun yıllar Ankara’da kaldıktan sonra Gaziantep’e dönmeye karar verdim. Yeni iş kurma fikri oluştuğunda, araştırmalar yaparken, bayan sürücülerin, oto sanayi bölgelerine giderken tereddüt yaşadıklarını gözlemledik. Yoğun iş temposundan aracıyla ilgilenmeye vakit bulamayan, mesai saatlerinde aracının bakımı için çıkamayan kişilere hizmet verelimistedik. Bu şekilde, Eser Üst Kapak ile Otopratik’in kurumsal yapılarının örtüştüğünü gördük. Şu an burada, Vale hizmetimizle aracı kendimiz aldığımız gibi, aracın sanayide işi varsa daha, kendimiz götürüp getirmeye karar verdik. Servisimizde, A’dan Z’ye tüm müdahaleleri yapabiliyoruz.

Otopratik markası ile tanışma sürecini anlatır mısınız?

Ağabeyim ile her konuştuğumuzda, meslekle ilgili yenilikler yapmamız gerektiğini düşünüyorduk. Kendi kurumsal yapımızı, yine güçlü bir kurumsal firma ile birleştirme fikrinden yola çıkarak, “halkımızın asıl ihtiyacı olan nedir, özellikle bayanların ihtiyaç duyduğu otomobil servis ihtiyacı nedir” gibi sorulara cevap aradık. Bu çerçevede, Bridgestone, Lassa’nın çatısında kurulmuş olan Otopratik markasını yakından takip ediyorduk. Sabancı Holding ile görüşmelerde bulunduk ve başvurumuzu gerçekleştirdik. Eser Üst Kapak olarak da 50 yıllık bir işletme deneyimiz olması, yine iki kardeş olarak bu işletmeye mesleklerimiz gereği talip olmamız Sabancı Holding tarafından olumlu karşılandı. Gerekli protokol imza süreçlerinin ardından yer arayışına başladık. Yer analizi yaptığımızda güzergah olarak en güzel yeri Primemall  AVM civarında Kadoil Petrol’ün içindeki alanda bulduk. Yerimiz hem İbrahimli 1-2 Bölgelerini, hem üniversiteyi, hem Sarıgüllük ve Değirmiçem Mahallelerini kesiştiren bir nokta. Aynı zamanda hem Mavikent hem Küsgetsanayi alanlarını da bağlayan ortak kavşak noktasındayız. Tüm bu gerekçelerle Otopratik’in yerini bu noktada karar kıldık.

Otopratik’i diğer yetkili servislerden ayıran temel farklarınız nelerdir bize bahsedebilir misiniz? 

Farkımızın birincisi kurumsal oluşumuz. İkincisi ise Sabancı garantisidir. Herhangi bir araç parçasında Otopratikkapsamında yapılan parçada ya da hizmette memnuniyet duyulmadı ise ya da arıza olması durumunda garanti kapsamında yeniden hizmet verilip müşteri memnuniyetini sağlıyoruz.

Otopratik’e duyulan güven ve servisinizin tanınırlığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gaziantep’te Eser Otomotiv olarak kendi çatımız altında buraya bir levha asmış olsaydık yine çok fazla iş yapardık. Ama bunun üzerine bir de Sabancı gibi kurumsal bir firma güvencesi olunca işin değeri daha da yükseliyor. Bu yüzden Otopratik’i tercih ettik. 50 yıllık Eser Üst Kapak deneyimimiz ile Sabancı güvencesini birleştirdik ve Otopratik olarak şehrimize hizmet vermeye başladık.

Otopratik ayrıcalıkları ve kampanyalar hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Dönem dönem sunduğumuz kampanyalarda ya Eser Otomotiv bünyesinde bir kampanya yapıp Otopratik’e sunuyoruz ve onayları dâhilinde bir kampanya oluşturuyoruz ya da Kocaeli merkezimizden indirim talimatı geliyor o kapsamda yine kampanya sunuyoruz.

Bize böyle bir indirim kampanyası gelmediği durumda da biz onlara diyoruz ki Gaziantep çok hareketli bir şehir. Bu piyasaya şu şekilde bir kampanya yapalım diye teklif sunuyoruz ve gerekli değerlendirme sonucunda kampanyalarımızı uygulamaya alıyoruz.

Yeni dönem için de yeni kampanyalar yapacağız. Anlaşmalı olduğumuz meslek birlikleri ile de protokollerimiz var ve onlara özel indirimlerimiz de mevcut.

Otopratik’in Sabancı Holding kuruluşu ile işletme yönünden bağlarından bahsedebilir misiniz?

Her önüne gelene Franchise veren bir firma değil Otopratik. Otopratik açılış yapmak için başvuru yapan herkese bayilik vermeyen bir kuruluş. Kurumsallık araştırması yapılır, marka değerini taşıyabilecek bir firma mı, bu araştırılır. Sonrasında Otopratik diyor ki “benim istediğim lokasyonda olacak”Şuanki konumumuz Otopratik’e uymasaydı bu şirketi burada açamazdık.

İleriye dönük neler hedefliyorsunuz?

81 vilayete hizmet veren bir şirket olarak, gücümüzü Sabancı ile daha güçlü ve kurumsal bir hale getirdik. İnşallah bu kurumsallık ile ilerleyen dönemlerde daha da büyümeyi hedefliyoruz.

Otopratik’in araç bakımları için çalışma şekli nasıl işliyor. Randevu sistemi ile mi müşterilerinizi kabul ediyorsunuz?

Randevu sistemi ile çalışıyoruz. Ancak ismimizi ilk defa duymuş olan geçerken uğrayıp fiyat alıp o an işlem yaptırmak isteyen kişileri randevu defterimizde boşluk varsa hemen alıyoruz. Yoksa da randevu sistemi ile hizmet sunuyoruz. Sabit hattımız var. Yine internetten Otopratik’in müşteri hizmetleri numarası aranabilir. Otopratik’in ve yine şirketimizin kendi Whatsapp hattı var oradan da müşterilerimiz bize ulaşabiliyor.

Gaziantep’te kurulduğunuz günden bu yana müşterilerinizden aldığınız geri dönüşümler nasıl? 

Yüzde 95 seviyesinde müşterilerimizden her daim memnuniyet geri dönüşleri alıyoruz. Müşterilerimizi yalnız hizmet anında değil aradan zaman geçtikten sonra bile ararız memnun musunuz aracınızın hizmet kalitesi nasıl diye sorarız. Bu geri dönüşler bizim için çok önemli. Yeri geliyor garanti kapsamında olmayan bir arızanın bile gerekiyorsa maliyetini cebimizden biz karşılıyor ve yine müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışıyoruz. Müşteri memnuniyeti için benim kullandığım teknik kendimi bir müşterinin yerine koyuyorum. Müşteri geldiğinde müşteri kendimmişim gibi fiyat teklifi sunuyorum. Müşteri ne ister neye dikkat eder onun yerine kendimi koyup düşünüyorum ve o şekilde hizmet sunmaya çalışıyorum. Başarı ancak bu yol ile sağlanabiliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz