Şehitkamil Belediyesinden Gaziantep’in tarihini aydınlatan eserler

Şehitkamil Belediyesinden Gaziantep’in tarihini aydınlatan eserler
Telgraf Haber Merkezi
26 Aralık 2021 / 00:14

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Gazi şehrimizin, evrensel bir kültür hazinesi olduğuna inanıyoruz. İşte bu yüzden Şehitkamil Belediyesi olarak, kültür ve sanat alanında yapılan-yapılacak çalışmaların çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Gaziantep’in tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkararak, eser haline dönüştürmeye devam edeceğiz” dedi.

Görev süresince kentin tarihine dair çok sayıda nitelikli eserin okuyucuyla buluşmasını sağlayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu,Şehitkamil Belediyesi olarak bizler, bu bilinçle yıllardır sosyal ve kültürel alanda yapmış olduğumuz çalışmalarla hem sosyal belediyecilik anlayışını yansıtmaya çalışıyor hem de kültür-sanat alanında gerçekleştirdiğimiz kültürel ve sanatsal faaliyetlerle şehrin çehresini değiştirmeye-geliştirmeye gayret ediyoruz. Yayınlarımızla yaşadığımız şehrin kültürel hafızasının oluşumuna ciddi bir katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

ŞEHRİ POPÜLER KÜLTÜRE MAHKUM ETMEK YERİNE… 

Hedeflerinin Gaziantep’in kültür sanat hayatına birçok yeni eser kazandırmak olduğunu aktaran Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “Şehitkamil Belediyesinin şehir kimliği ve hafızasının oluşumu için tarih, arkeoloji, müzik ve şehircilikle ilgili hazırlamış olduğu çok sayıda eser, bugün ilgililerinin kütüphanelerindeki yerini aldı. Hedefimiz, bundan sonra da bu alandaki çalışmalarımıza ara vermeden devam etmek ve Gaziantep’in kültür sanat hayatına birçok yeni eser kazandırmaktır. Çünkü biz Şehitkamil Belediyesi olarak şehri popüler kültüre mahkum etmek yerine, kültür-sanat hayatına, hafızasına ve milli kimliğine katkı sağlayacak nitelikli çalışmalar yapma ve eserler ortaya koyma arzusundayız” diye konuştu.

Bugüne kadar yürütülen çalışmalara bağlı olarak hayata geçirilen eserleri tek tek sıralayan Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “Şehir, medeniyet demektir. Medeniyet şehirleri de kültürel hafızası olan şehirlerdir. Bu hafıza ancak o şehre doğru yatırım yapan idareciler eliyle olur. İdealimiz, Gaziantep’in medeniyet şehirleri arasındaki yerini almasıdır. İdealimiz için ilk günkü aşk ve şevkle aralıksız çalışmaya devam edeceğiz. Şehitkamil Belediyesi olarak; İlk kitabımız, 2010 yılında Murat Uğurluer tarafından kaleme alınan Kartpostallarla Kurtuluş Savaşı isimli eser olmuştu. Daha sonra 2011 yılında Direniş Yolunda Bir Kıvılcım: Şehitkamil adıyla DVD bastırdık. Yine aynı yıl içerisinde Doliche Antik Kenti’nin evrensel bir kültür mirası olma yolunda ilk adımı atarak Engelbert Wınter-MıchaelBlomer tarafından kaleme alınan Dolıche isimli eseri yayımladık. I. Dünya Savaşı’nın ardından Gaziantep’in cami ve mescitlerine yönelik saldırılar, bir belgesel niteliğinde 2013 yılında Halit Ziya Biçer tarafından kaleme alınan Antep Harbinde Gazi Cami ve Minarelerimiz eserini yayımladık. 2015 yılında Ayıntab’ın Panoramaları (Kuzey ve Güney) Kutulu eserini kent tarih envanterine ekledik. 2015 yılında Halil İbrahim Yakar tarafından kaleme alınan II. Abdülhamit Albümlerinde Ayıntap, Rumkale ve Halfeti isimli eseri yayımladık. 2017 yılında Halil İbrahim Yakar tarafından oluşturulan Antep Savunması Heyet-iMerkeziye Muhabere Defteri ‘Savunmanın Şifreleri’ isimli eseri yayımladık.. 2018 yılında Turhan Taşan tarafından kaleme alınan Türk Müziğinde Gaziantepli Bestekar ve Güfte Şairleri isimli eseri yayımladık. Yine aynı yıl okullarımızda Ayıntab’ın Panoraması Panoları (Kuzey ve Güneyden) köşesi oluşturduk. 2019 yılında Bilgehan Pamuk tarafından hazırlanan Antep Savunması Kronolojisi (1918-1921) Kitabı’nı yayımladık. 2020 yılında Zeynel Özlü tarafından kaleme alınan İstiklâl Sevgisinin Âbidesi GâziAyıntâb Müdâfaası isimli eseri yayımladık. 2020 yılında Ramazan Erhan Güllü-Murat Dağ tarafından hazırlanan Ayntab Amerikan Koleji ve Son Başkanın Hatıraları isimli eseri yayımladık. Cumhur Yıldız tarafından oluşturulan Bağımsızlık Sevgisinin Sembolü Gaziantep Savunması isimli eserden sonra Timur Demir tarafından hazırlanan Arkeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi isimli eseri yayımladık. Zeynel Özlü tarafından oluşturulan 19. Yüzyılın İlk Yarısında Osmanlı Devleti’nde Bir Dram Nizip Savaşı isimli eserin sonrasında yine Zeynel Özlü tarafından hazırlanan Gaziantep’te Gönülleri Birleştiren Bir Eren Dülükbaba isimli eseri yayımladık. Zeynel Özlü tarafından hazırlanan Yavuz Sultan Selim’inKutlu Seferi Mercidâbık Savaşı isimli eseri yayımladıktan sonra 3 ciltten oluşan ve geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığımız Ömer Asım Aksoy’un kaleme aldığı Gaziantep Ağzı isimli eserleri yayımladık” ifadelerini kullandı.

TARİHİMİZİ ÇOK İYİ ANLATMALIYIZ 

“Atalarımızın, silahsız ve cephanesiz bir şekilde bir taraftan düşman, diğer taraftan da açlık ve yoklukla verdiği onurlu mücadele, tarihte verilmiş en şanlı mücadelelerden biridir” diyen Başkan Fadıloğlu, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

Hepimizin, büyük bir kahramanlık örneği gösteren Şehit Mehmet Kamil’i çok iyi tanıması ve tanıtması gerekir. Ecdadımızın azimle verdiği mücadelenin ruhunu unutmamalı, onların yokluk ve imkansızlıklar içerisinde gösterdiği direnişe sahip çıkmalı ve genç nesillerimize bunları layıkıyla aktarmalıyız. Gençlerimize, çocuklarımıza tarihimizi çok iyi anlatmalıyız. Antep’i; ‘Gazilik’ ile onurlandıran, üzerinde onurla ve başı dik yaşadığımız bu toprakları bizlere emanet eden büyük destanın aziz kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz