Şehitkamil’den belediyecilikte yeni nesil yaklaşımlar

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, belediyecilikte kurumsallaşma yönündeki çalışmalarını Telgraf Medya ekibiyle paylaştı

Şehitkamil’den belediyecilikte yeni nesil yaklaşımlar
Okan Çelik
9 Temmuz 2018 / 09:57

KAMU SEKTÖRÜ DİSİPLİNİ BİR ARADA

Kaliteli, etkin ve yerinde hizmet prensipleri doğrultusunda sürdürülebilir bir belediyecilik hedefleyen Şehitkamil Belediyesi; verimlilik, maliyet analizi, performans takibi ve stok yönetimi yaparak belediyede yeni nesil bir yönetim devrimine imza atıyor.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, göreve geldiği ilk günden bu yana ilçede yürüttükleri hizmetlerde sürdürülebilir, verimli ve etkin bir bir model arayışı içerisinde olduklarını ve bunu başardıklarını söyledi. Tüm hizmet süreçlerinin ölçüldüğünü, denetlendiğini, dönemsel olarak analizlerinin yapıldığının altını çizen Fadıloğlu, ‘Mevcut kaynaklarımızla en verimli şekilde, tüm halkımıza ulaşmaya ve ilçe halkımızın huzur ve mutluluğuna katkı sağlamaya çalışıyoruz. Çağın bize sunduğu yönetimsel ve teknolojik tüm imkanları kullanarak hizmet kalitemizi artırıyoruz ve buna kurumsal bir devamlılık kazandırmak istiyoruz. Bu kurumsal altyapıyla hizmetlerimizi daha düşük maliyetlerle daha hızlı bir şekilde yapıyoruz. Kaynaklarımızı verimli kullanabildiğimiz için hizmet potansiyelimizi de artırma şansı yakalıyoruz.’ diye konuştu.

GAZİANTEP’İN EN BÜYÜK SERASI

Türkiye’de eşi benzeri olmayan kentin en büyük serasını Gaziantep’e kazandırdıklarını belirten Fadıloğlu, hem ülke ekonomisine katsı sunduklarını hem de belediye bütçesine katkı sağladıklarını dile getirdi. 26 bin 200 metre karelik alan içerisine yapılan sera ile bir ilke imza attıklarını belirten Fadıloğlu, “İşletim sistemimizi rahatlatmak adına yeni bir sera kurduk. Yaklaşık 5 bin 760 metrekarelik bir alan içerisinde tamamen otomasyon ile yönetilen kendi alacağı temiz havasından çıkaracağı kirli havasına kadar kontrol altında olan, ısıtma sistemi, soğutma sistemi, gübreleme sisteminin tamamı otomatik olarak sensörlerle kumanda edilen bir yapı. Buradaki amacımız; özellikle süs bitkilerini, çalı bitkilerini ve fideleri kendi imkanlarımızla yetiştirip, daha ekonomik bir şekilde giderlerimizi geriye çekmek. Zaten Şehitkamil Belediyesi olarak yapmış olduğumuz projelerde en önemli dikkat ettiğimiz hususlardan bir tanesi, projelerin sürdürülebilir olması” dedi.

YEŞİL ALANLARIN BİTKİLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ

İlçede yeşil alanların artması ile birlikte bakım giderlerinin de arttığına dikkat çeken Fadıloğlu, masrafları minimuma indirmek için düğmeye bastıklarını dile getirdi. Fadıloğlu, “Yeşil alanların bütün süs bitkilerini, çalı bitkilerini ve fidelerini burada yetiştiriyoruz. Amacımız bu şekilde hem ülke ekonomisine hem de kendi bütçemize katkı sağlamak. Emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hakikaten proje aşamasında iken arkadaşlarımız bunun araştırmasını yaptılar, imalat safhasında da birebir içerisinde bulunup hayata geçirmiş olduk. Buradan elde edeceğimiz güzel bitkilerle daha yaşanabilir bir Gaziantep ve daha yaşanabilir bir Şehitkamil’i milletimizin hizmetine sunuyoruz” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR VE SANATA YENİ BİR SOLUK GELECEK

Gaziantep’te kültür ve sanata yeni bir soluk verecek olan Sanat Merkezi’nin Türkiye’de eşi benzeri olmadığına dikkat çeken Fadıloğlu, merkezi Eylül ayında açacaklarını açıkladı. Toplam 5 bin 550 metrekare büyüklüğünde inşa edilen Şehitkamil Sanat Merkezi ile ilgili bilgiler veren Fadıloğlu, “400 kişilik çok amaçlı salon, sergi salonu, açık amfi alanı, VİP salonu, prova salonları, telli çalgılar, vurmalı çalgılar, ses ve piyano atölyeleri, fotoğraf, ebru, resim, hat atölyeleri, kütüphane, yönetim ofisleri ile kafeterya olacak. Türkiye’de eşi benzeri olmayan sanat merkezi ile birlikte kültür ve sanat adına önemli katkılar sağlanacak. Eylül ayı içerisinde hizmete sokacağız. Gaziantep’e hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

HER TÜRLÜ ETKİNLİK OLACAK

Fadıloğlu, Sanat Merkezi’nde sadece sanatsal etkinlikler olmayacağını birçok etkinliğin de yer alacağını bildirdi. Açılışla birlikte yüklü bir aktivite programıyla milletin hizmetine sunacakları Sanat Merkezi’nde yapılacak olan etkinlikleri de sıralayan Fadıloğlu, “Bir yandan sergisi, bir yandan konseri, bir yandan Gaziantep’in yetiştirdiği sanatçılardan oluşan bir kitap serisini imza günüyle birlikte inşallah Eylül ayı gibi milletimizin hizmetine sunmuş olacağız. Tabi burada sadece Sanat Merkezi olarak değil, yukarı tarafta da bir kütüphane oluşturduk. Özellikle genç kardeşlerimizin, öğrencilerimizin gelip burada rahat bir şekilde ders çalışabilecekleri bir mekan elde etmeyi amaçladık. Yine bu mekanın iç avlusunda canlı sokak müziği yapabilecek şekilde diğer taraftan da geniş LED ekranda ulusal ve uluslararası organizasyonları izleyebilecek şekilde büyük bir televizyon düzenlemesi de yapılacak” diye konuştu.

8 ŞUBAT MAHALLESİNE ÖRNEK PARK

İlçenin her tarafına hizmet götürdüklerini belirten Fadıloğlu, 8 Şubat Mahallesi’ne yaptıkları parkın örnek bir park olduğunu söyledi. 8 Şubat Mahallesi Çetin Emeç Caddesi üzerinde yaptıkların parkın toplam alanının yaklaşık 22 bin metrekare olduğunu dile getiren Fadıloğlu, “ 197 adet ağaç ve büyük çalı, 6 bin 570 adet ise yer örtücü çalı dikildi. Parkın içerisinde; 1 adet basketbol sahası, 1 adet mini futbol sahası, 1 adet skate park alanı, 1 adet çocuk oyun alanı, 1 adet dev oyun grubu, 7 adet salıncak, 2 adet tahterevalli, 1 adet dönence, 1 ADET 150 metre kare büyüklüğünde ve 9 fitness aletinden oluşan fitness alanı, 500 metrelik yürüyüş parkuru, 1 adet WC, 47 araçlık otopark, kütüphane alanı, 210 metre pergoleli oturma alanı, 35 adet masalı bank, 20 adet çöp kutusu bulunuyor” şeklinde konuştu.

6 MAHALLEYE HİZMET VERİYOR

Amaçlarının halkın daha rahat alanlarda piknik yapabileceği, dinlenebileceği, eğlenebileceği mekanlar elde edebilmek olduğunu belirten Fadıloğlu, “Parkımız 6 mahalleye hitap ediyor. 22 bin metrekarelik bir alandayız. Çok nitelikli bir alan halinde güzel bir park haline getirdik. Şu anda parkımızın yanında 4 bin metrekarelik alanda da otoparkı içerisinde bulunan 2 bayan, 2 erkek taziye evinden oluşan yemek salonları, abdest yerleri, mescitleri bulunan noktalarıyla birlikte sosyal tesisimiz de milletimizin hizmetine girdi. Bizim derdimiz; milletimizin daha rahat alanlarda piknik yapabileceği, dinlenebileceği, eğlenebileceği mekanlar elde edebilmek. Bugün bu parkın içerisinde Gaziantep’te ilk defa yapılan paten pistinden, Gaziantep’te ikincisi gerçekleştirilen özel kaykay sisteminden, basket sahasından, futbol sahasından, pergolelerine kadar çok nitelikli olacak şekilde hizmete sunduk” ifadelerini kullandı.

HER BİRİM İHTİYAÇ DUYDUĞU YERDE ÇALIŞMALI

Şehitkamil Belediyesi olarak birimleri en fazla faydalı olduğu yerlerde hizmete soktuklarını belirten Fadıloğlu, “Biz bundan önceki dönemde de her birimin kendi ihtiyaç duyduğu yerde beraber çalışmasını planladık. Daha önce gerçekleştirdiğimiz Park Bahçeler Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü’nün de belediye bünyesinin dışına çıkarılmasıyla verimin arttığını gördük. Burada da Fen İşleri Müdürlüğü’nün yapılacak çalışmalarda bire bir işinin başında olması bizim için önemliydi. O yüzden Şehitkamil Belediye Binamız yerine birimleri de dışarıda faydalı olacakları noktalara taşıdık” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR MOBİLYALARI İÇİN EMPRENYE TESİSİ

Atölyelerin bulunduğu alanda Emprenye Tesisi oluşturdukları bilgisini paylaşan Başkan Fadıloğlu, “Emprenye, ahşabın bünyesine, onu zararlı mantar ve böceklerden koruyarak, çürümesini önlemek amacı ile çeşitli kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Emprenye maddesi ahşabın bünyesine kimyasal olarak bağlandıktan sonra ahşaptan yıkanarak çıkmaz ve en ağır şartlarda bile yüksek bir hizmet ömrüne sahip olmasını sağlar. Ahşabın kullanılacağı ortama göre farklı uygulama yöntemleri ve emprenye maddeleri kullanılır. Atölyelerimizde kullanmak için hazırladığımız ahşapları, emrenyeleme işleminden geçirmeden önce kesme, delme, planlama gibi işlerini bitirilip, mümkün olduğunca son kullanım boyutlarına getirilmiş şekilde bu işleme tabi tutuyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz