Senanur Kültür Bakanıyla görüştü

Down Şefler Türkiye Projesi kapsamında Gaziantep Erdem Koleji öğrencisi Senanur Aslanpay, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile görüştü.

Senanur Kültür Bakanıyla görüştü
Telgraf Haber Merkezi
7 Aralık 2017 / 21:37

Uluslararası Down Sendromu Federasyonu (UDF) ile Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) iş birliğiyle hazırlanan “Down Şefler Türkiye Projesi” açılış töreni Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dört bir yanından down sendromlu eğitimli aşçılar programa davet edilirken Gaziantep'i temsilen davet edilen eğitimli aşçılar arasında Erdem Koleji kaynaştırma öğrencisi Senanur Aslanpay da yer aldı. Haftada 1 gün aşçılık eğitimi alan Senanur Aslanpay ile yakından ilgilenen Bakan Kurtulmuş, 7. Sınıf öğrencisi olmasına rağmen aşçılık eğitimlerinde gösterdiği üstün başarıdan dolayı Aslanpay’ ı tebrik etti.

UDF Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay, proje kapsamında, 11 ilde 27 down sendromlu gencin otellerde aşçılık eğitimi alacaklarını, 23 hafta sürecek eğitimin ardından 21 Mart 2018'de "Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü" nde gala düzenleneceğini bildirdi.

Erdem Koleji 7. Sınıf Öğretmeni Yadigar Akgöz; “Down sendromlu çocukların toplumdan soyutlandırılmadan eğitime dahil edilirler ise geliştirilebileceklerine dikkat çekti. İlkokuldan beri okulumuzda olan öğrencimiz Senanur Aslanpay’ ın daha sağlıklı iletişim kurabiliyor olması, ebru sanatı ile ilgilenmesi ve modayı takip edebiliyor olması gibi büyük gelişmeler kaydetmesi bunun en büyük kanıtıdır. Öğrencimizin gelişiminde okulumuzun sunmuş olduğu ihtiyaca özel eğitim anlayışı ve ailesinin eğitim sürecinde Senanur’ a ve bizlere vermiş oldukları sonsuz desteğin faydaları büyük. Bu tüm insanlara ve kurumlara örnek olabilecek bir durumdur. Gösterilecek olan sevgi, sabır ve ilgi ile down sendromlu çocuklar hayatın her alanında aktif olabilir, hayata kazandırılabilirler” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz