Gaziantep’te sinek isyanı

Gaziantep’te Havaların ısınmasıyla birlikte yaz aylarının kâbusu olan sivrisinekler vatandaşları da çileden çıkarıyor.

Gaziantep’te sinek isyanı
Okan Çelik
10 Temmuz 2018 / 22:00

Birçok hastalığa davetiye çıkaran sineklere karşı daha fazla ilaçlama yapılmasını isteyen vatandaşlar, yeterli derecede ilaçlama yapılmadığını dile getiriyorlar.

Bu yaz Gaziantep’te her zamankinden fazla sinek var. Sivrisineklerin başını çektiği haşereler vatandaşları adeta canından bezdirdi. Belediyelerin ‘İlaçlama yapıyoruz’ açıklamalarına karşın kentteki sinek yoğunluğu vatandaşları kara kara düşündürüyor. Belediyelere sitem eden vatandaşlar “Sivrisinekler her tarafımızı ısırıyor. Sıcak hava ile birlikte dayanılmaz bir ıstırap haline dönüşüyor. Sineğin ısırdığı yerleri de kaşıyoruz. Bu haşereler başımıza dert oldu. Belediyemizden biran önce ilaçlama yapmasını ve bu sinek çilesine son vermesini bekliyoruz. Her tarafımız yara bere oldu. Eskiden olduğu kadar ilaçlama yapılmıyor. Daha çok ilaçlama bekliyoruz dediler. Bir taraftan sıcaklarla boğuşan vatandaşlar sineklerle birlikte yaz aylarının tam bir eziyete dönüştüğüne vurgu yapıyorlar.

BEYTULLAH ÇAKIRBEYLİ

“Sivrisinekler her tarafımızı ısırıyor. Sıcak hava ile birlikte dayanılmaz bir ıstırap haline dönüşüyor. Sineğin ısırdığı yerleri de kaşıyoruz. Bu haşereler başımıza dert oldu. Belediyemizden biran önce ilaçlama yapmasını ve bu sinek çilesine son vermesini bekliyoruz. Her tarafımız yara bere oldu. Eskiden olduğu kadar ilaçlama yapılmıyor. Daha çok ilaçlama bekliyoruz.”

HALİL İBRAHİM KAYA(ÖĞRENCİ):

“Sıcaklıkların özellikle son bir haftada çok aşırı derecede yükselmesi bizleri bunalttı.  Sıcaklıklar termometreyi çatlatacak bir dereceye geldi. Bir de sivrisinek derdimiz var. Evlerimizde de, dışarıda da bu durum bizi çok etkiliyor. Evin içi çok sıcak oluyor. Dışarı çıktığımızda da toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Ama araçlarda bulunan klimalarda yaşanan yoğunluk nedeniyle pek fayda sağlamıyor.”

KAHRAMAN ER

“Ben şeker hastasıyım. Hava sıcaklıkları ile birlikte inanılmaz zorlanıyorum. Sıcaklarla birlikte sivrisinek başta olmak üzere haşereler de bizleri inanılmaz rahatsız ediyor. Karıncalar berekettir çok da rahatsız etmese de sivrisineğe önlem alınmalı. Daha fazla ilaçlama bekliyoruz. Bu sıkıntıdan biran önce kurtulalım. Bir yandan sıcak bir yandan sivrisinekle uğraşıyoruz.”

SELMA BOZDEMİR

“Hava sıcak diye pencereyi açıyoruz, bu sefer de evin içi sinek doluşuyor. Gece çok büyük rahatsızlık veriyorlar. Belediyelerimizden çok daha etkili bir ilaçlama bekliyoruz. Sıcaklar iyice kavurucu etki gösteriyor. Vantilatörle biraz ortamı serinleştirmeye de çalışsak pek faydası olmuyor. Dışarıya da çıkamıyoruz, çünkü içeriden daha sıcak. Bundan dolayı insan gerçekten çok rahatsız oluyor ve ne yapacağını bilmiyor.”

Ayşe Güçlü

“Şeker hastası olduğu için normal şartlarda bile rahat olmadığını dile getiren ev hanımı Ayşe Güçlü de sıcaklıklardan dolayı daha çok rahatsız olduğunu söyledi. Güçlü, “Sıcaklıklar son günlerde bayağı artmaya başladı. Benim zaten şeker hastalığım var. Sıcaklıkların artması bu durumu daha çok etkiliyor. Hem hastalığım, hem de sıcakların etkisiyle daha çok rahatım bozuluyor.”.

ZEKİ AYDOĞAN

“ Havalar çok sıcak olmaya başladı. Özellikle son günlerde bunu çok fazlasıyla hissediyoruz. Sıcaklıkların bunaltıcı etkisi yetmiyormuş gibi bir de buna bağlı olarak üvezler bizi rahatsız ediyor. Biz yazları damlarda yatmayı seven insanlarız. Fakat böcekler bizleri rahat bırakmıyor. Belediyemiz bu hususta ilaçlama çalışmaları yapıyor. Fakat yeterli olmuyor. İlaçlama işlemleri biraz daha sık yapılabilirse bu durumdan kurtulabiliriz.”

EMİŞ BOZDEMİR

“Sıcak hava bizleri fazlasıyla rahatsız ediyor. Komşularla dışarıda oturuyoruz. Bu sefer de haşere sıkıntısı var. Belediyelerimizden daha fazla ilaçlama bekliyoruz. Haşere sorunumuzu çözsünler. Bu rahatsızlıktan bizleri kurtarsınlar. Özellikle sivrisinekler sıcak havada ısırıyor ve sıkıntı yaratıyor. Bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz