'On binlerce kişi işsiz kalacak'

Gaziantep’te üreticiler dertli. Üretimin yüzde 50 düştüğü,binlerce insanın işsiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

'On binlerce kişi işsiz kalacak'
Okan Çelik
9 Ocak 2019 / 23:13

Ücretli poşet uygulaması tartışılmaya devam ederken plastik poşet üretimin önemli merkezlerinden biri olan Gaziantep’te üreticiler dertli. Üretimin yüzde 50 düştüğü,binlerce insanın işsiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

ON BİNLERCE İNSAN İŞİZ KALACAK

AKD Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akdoğan, 25 kuruşluk poşet uygulamasının sektöre büyük zararı olduğunu söyledi. Taleplerde yüzde 50 düşüş olduğunu belirten Akdoğan, Gaziantep’te 5 bin kişinin bu işten ekmek yediğini belirtti. Sektörün durma noktasına gelmesi nedeniyle birçok insanın işisiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Akdoğan, “Sadece üretenler değil,  alt malzemelerini temin eden, yedek parçası, etiketi temin eden insanlar var. Hepsi işsiz kalacak. Bu işin zaten geri dönüşümlerini üretici yapıyor. Tüketim krizi olacak. Tüketim olmayınca iş yerleri bir bir kapanacak. Üretim yüzde 50 düştü. Talep düştü. Neolacağı belli olmadığı için durgunluk var” diye konuştu. 

POŞETİN DÖNÜŞÜMÜ VAR AMA BEZİN YOK

Poşetin yüzlerce yıl yok olmadığına dair yanlış açıklamalar yapıldığına dikkat çeken Akdoğan,  “Şimdi poşetle ilgili yüzlerce yıl yok olmuyor dediler. Yüz elli yıllık poşet var mı? Türkiye’ye poşet gireli 30 yıl oldu zaten. 30 günlük poşet de gösteremezsiniz. Ama maalesef herkes poşet 500 yıl, bilmem kaç yıl yok olmuyor diyor. Deniz kenarlarına bakın, yollara parklara bakın. Poşet göremezsiniz. Plastik şişeler görürsünüz. Hiç bez parçasını alıp cope atan görmezsiniz. Ama poşeti gören alıp atar. Poşet geri dönüşüme gider ama bez gitmez. Bezle çözüm diyorlar. Bezin dönüşümü yok. Bir kanalizasyona poşet takıldığını düşünün. Bir sure sonar kopar gider. Ama bir bezi düşünün orayı tıkar. Bezin geri dönüşümü yok ama poşetin var” dedi

ÜRETİCİ FİRMALAR KARŞILASIN

Paralı poşet uygulamasına başka bir çözüm bulunması gerektiğini belirten Akdoğan, “Bu işin başka çözümü olmalı. 15 kuruşu Devlete gidiyor. Devlet naşka bir şekilde vergi getirip aynı parayı alabilir. Üretici firmalar yine karşılasın poşet parasını ama uygulama geri çekilsin. Marketlerin de işine geliyor. Önce 10 kuruş cebinden çıkıyordu. Şimdi vatandaş ödüyor. Yolda atılan poşet gördüğünüzde hemen onu alıyorsunuz. Peki sadece poşetle mi bitiyor? Muyanelerde kullanılıyor, su şişeleri, çocuk bezlerine kadar plastik” şeklinde konuştu.

AVRUPA ÖRNEĞİ YANLIŞ

Poşet kullanımı ile ilgili olarak sürekli Avrupa örneğinin verildiğine dikkat çeken Akdoğan, “Avrupada öyle yasak falan yok, hepsi kullanılıyor. Bizim kültürümüzle Avrupa kültürü bir değil. Avrupada adam 2 adet salata alıyor. Taneyle alıyorlar. Bizdekiler ise 3 kilo alıyor. Adam 10 kilo karpuz alıyor. Hadi taşı kese kağıdıyla. Bazu kesimler bunu fırsata çevirmeye çalışıyor. Ama bu fırsat değil, insanları ekmeğinden edecek. Plastik sektörü zaten kan ağlıyor. Dolarla alıp TL ile satıyorlar. Dolar arttığında insanlara dolarla satmak zorundasınız. Dolarla alıp TL ile sattığı için zarar etti. Sonra dolarla satalım dedi dolar düştü. Bir de oradan zarar etti.

Şu an olmaması gereken bir uygulamaydı. Belki bir ya da iki yıl sonra uygulanabilirdi. Devlet umaım bu konuda geri adım atar. Yoksa toparlanması zor olur. İç pazarda talep tamamen durmuş durumda. Toplumun verdiği bir tepki var.Eczacılar da poşet satıyor artık. Eczacı bir kuruşa aldığı poşeti 25 kuruşa satıyor. 10 liarsı eczacıya kalıyor. 9 lira eczacı da kar ediyor. Poşetin küçük poşeti de küçük poşeti de aynı. Markete gidiyorsun meyve sebze reyonunda poşet ücretsiz çıkışta paralı. Bu bir çelişki.İnsanlar artık çöp poşeti satın almaya başlayacak. Poşeti her yerde  kullanıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz