Gaziantep’te sorumsuzluk had safhada

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Gaziantep’i defalarca ‘Korona virüs vaka sayılarının en faza arttığı illerin başında Gaziantep geliyor’ uyardı. Kent insanı ise yine bildiğini okuyarak adeta ölüme meydan okuyor.

Gaziantep’te sorumsuzluk had safhada
Okan Çelik
10 Ağustos 2020 / 22:27

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,  Gaziantep’i defalarca ‘Korona virüs vaka sayılarının en faza arttığı illerin başında Gaziantep geliyor’ uyardı. Kent insanı ise yine bildiğini okuyarak adeta ölüme meydan okuyor.

 

 

Yeni tip korona virüsün yayılımının arttığı günlerde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın her açıklamasında uyardığı illerin başında gelen Gaziantep’te uyarılar hiçe sayılıyor.

 

 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın, temaslı kişilerin pozitif vakaya dönüşme oranlarının Mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1.3 kat arttığını kaydettiği son açıklamasında yine uyardığı Gaziantep’te vaka artış hızı, Türkiye ortalaması ile aynı seviyeye geldi. Yapılan onca uyarıya ve denetimlere rağmen çok sayıda kişinin maske takmamaya devam ettiği görülürken, birçok kişi de maskeyi uygun şekilde kullanmıyor. Yoğunluğun yaşandığı alanlarda ise sosyal mesafeyi hiçe sayılıyor. Günlük ortalama 200-300 arası yeni vakanın görüldüğü kentte tedirginlik de devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve yerel yönetimler de uyarılarına ve yeni önlemlerine devam ediyor.  Ölüm oranında ise ülke genelinde en ön  tedbirlerini sırada bulunan Gaziantep’te kurallara uyan ve tedbir alanlar ise isyan ediyor.

  

 

Çarşı merkezleri ve kafeterylar başta olmak üzere büyük yunluğun yaşandığı Gaziantep’te vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde yeni önlemler de yolda. Okulların açılmasından yeni kısıtlamalara kadar yeni uygulamaların gündeme geleceği belirtildi. Türkiye’de en fazla cezaların kesildiği kentte vatandaşların bu kadar vurdumduymaz olması da şaşkınlık yaratıyor. Ceza yiyenlerin de ödemeyeceği gibi birdüşünceye kapılmasının da sokaklarda cezalara rağmen yoğunluğu azaltmıyor. Gaziantep Valisi Davut Gül bayramda yaşanılan yoğunluğun olumsuz etkisinin bu hafta görüleceğini dile getirerek, “Herkese pozitif vaka gözüyle bakıp kişisel tedbirlerimizi üst seviyeye çıkartalım. Unutmayın sizi en iyi siz korursunuz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz