Stüdyo Ekipmanlarında Ses Kartı ve Kulaklık Kullanımının Önemi

Stüdyo Ekipmanlarında Ses Kartı ve Kulaklık Kullanımının Önemi
Telgraf Haber Merkezi
5 Şubat 2020 / 09:32

Ses Kartı

Ses kartı, içerisinde bulunan donanımlar sayesinde dijital ses donanımını analoga çevirme analog ses donanımını ise dijitale çevirmeye yarayan ses ekipman sistemlerindendir. Ses sinyallerini donanımla sentezleme, kayıt etme, yürütme, oynatma ve değiştirme işlemlerini gerçekleştirme görevlerini gören ses kartları önemli parçalardandır. Ses kartları gelişen ve değişen teknoloji kapsamında 1989 ile 1990 yıllara arasında elektronik araç ve gereçler  üzerinde özellikle bilgisayar cihazı özelinde yoğunluklu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Dahili ve harici olmak üzere 2 farklı ses kartı donanımları mevcuttur. Ses kartları üzerinde bulunan bağlantı donanımları farklı renk seçenekleriyle kodlanmışlardır. Üzerlerinde bulunan A (Adc) / D (Dac) çevirici donanım yonga vasıtasıyla farklı sinyallere dönüştürmeyi sağlamaktadırlar.

Ses kartları donanımlarında ses oluşumunun sağlanması için üç farklı ana teknik uygulama prensibi bulunmaktadır. Bunları inceleyecek olursak fm (frekans aralığı ayarlama), fiziksel teknik modelleme ve wavetable (örnek ses kullanımı) teknikleri yer almaktadır. Günümüzde her alanda ses konusunda üst seviye kalitelerin yakalanması ile birlikte ses kartları bu alandaki ihtiyaçları gideren ekipmanlar için vazgeçilmez donanımlar haline gelmişlerdir. Bilgisayar ve vb. elektronik donanıma sahip araçların diğer donanımlar ile entegre olarak bağlantılarını gerçekleştirerek seslerin dışarıya duyurulması işlemini gerçekleştirmektedirler.

Ses Kartlarını İncelemek İçin Tıklayınız: https://www.lastvoice.com.tr/kategori/ses-karti

Stüdyo Ses Kartı

Stüdyo ses kartı, ses arabirim sağlayıcısı olarak kullanım görevi gören ses sistemi ekipmanlarındandır. Bu harici kart donanımları analog ve dijital formdaki ses sinyallerinin bilgisayara aktarılmasını sağlayan stüdyo donanım ekipmanları parçalarındandır. Gerekli ses kartı donanımının temin edilmesiyle mix (mixing) ve mastering çalışmaları yapılabilir. Ses ve enstrüman kayıt çalışmaları için vazgeçilmez donanımlar haline gelen stüdyo ses kartları profesyonel boyutta yüksek ve net ses kalitesi olanağı tanımaktadırlar. Ses kartı donanımı üzerine girişlere uyumlu çıkışlar bulunmaktadır. Mikrofon, enstrüman, bilgisayar, referans monitörü, midi klavye ve stüdyo kulaklık gibi ekipmanların entegrasyonu stüdyo ses kartları ile sağlandığında üst düzey ve verimli performanslar elde edilmektedirler. Stüdyo ses kartı üzerindeki girişler jack, xlr, ts konnektör, +48 volt güç desteği, mıdı giriş çıkışlar, kulaklık çıkışları, stereo ve mono jack gibi birçok özellikteki donanım seçenekleri bulunmaktadır. Ses kartları farklı marka ve modellerde olmak üzere birçok yapı ve teknik özellikler açısından farklılıklar göstermektedirler. Ses kartları harici olarak dışarıdan farklı bağlantılardan çevreden duyulan sesleri oluşturma, mıdı ara yüzü seçeneği, analog sinyalleri dijital sinyallere çevirme (mikrofon ile ses kaydı performansı) ve dijital sinyalleri analog sinyallere çevirme (oluşturulan sesin hoparlörlerden çıktısı) gibi unsurların gerçekleşmesini sağlamaktadırlar.

Kulaklık

Kulaklık, ses verimi özelliğine sahip olan elektronik ekipmanlarla (telefon, bilgisayar radyo, telsiz, elektronik yapıdaki enstrümanlar gibi cihazlarla) yani vericiler ile duyum organı olan kulak arasındaki ses bağlantılarını sağlayan kablolu ve kablosuz alıcılar olarak adlandırılmaktadırlar. İyi bir ses kalitesi elde ederek, dış ortamdaki seslerin duyulmamasını sağlayıp bununla birlikte yüksek ses performansları elde edilmesini sağlayan minik hoparlör ses sistemleridir. Kulaklıklar kullanımını gerçekleştiren kullanıcı haricindeki kişileri rahatsız etmemek ve ortama gürültü yansıtmamak amacıyla kullanım içinde oldukça uygun ve kullanışlıdırlar. Hoparlörlerin boyutlarının küçültülmesiyle birlikte sağladıkları ses çok daha yakından işitilme imkanı vermiştir. Kulaklıklar yapısal özellikleri bakımından bobinli ve kristal olarak üretilmektedirler. Kulaklıklar teknik özellikleri bakımından incelendiğinde empedans değerleri, frekans aralıkları, gürültü önleme seçenekleri, hassasiyet oranları ve fonksiyonel özellikleri bakımından farklı marka ve modellerde birçok değişiklikler göstermektedirler. Kulak içi ve kulak üstü seçenekler, kablolu ve kablosuz (bluetooth) olarak kullanıcılarına hizmet vermektedirler. Kullanım alanlarına göre normal yaşamda günlük hayatta ve profesyonel deneyimlerde kullanılan kulaklıklar ihtiyaçlara çözümler üretmektedirler.

Kulaklıklar genel olarak evrensel düzeyde 3.5 mm jack konnektör girişleri ile kullanılmaktadırlar, bunların yanında yine 2.5 mm jack konnektör ve 6.3 mm jack konnektör seçenekleri de mevcuttur. Günlük hayattaki kullanımlarda adeta vazgeçilmezler arasına giren kulaklıklar artık neredeyse insanların uzuvları haline gelmiş durumda olarak konuşma, müzik dinleme ve müzik yapım anlarında aşamalarında kullanıcılarının ihtiyaçlarına karşılıklar vermekteler. Stüdyolar için ses kayıt aşamalarında önemli bir yere sahip olan donanım olarak yine tiz ve bas sesler için üst düzey performanslar sergileyen referans kulaklıklar ses kayıt aşamalarında mixing ve mastering çalışmaları için uygun olup ses sanatçıları, dj’ler ve prodüktörlerin vazgeçilmezleri arasındadırlar. İstenilen düzeyde performanslar için şimdiden sağlıcakla ve mutlulukla kalmanız dileğiyle.

Kulaklık Modellerini İncelemek İçin Tıklayınız: https://www.lastvoice.com.tr/kategori/kulaklik-fiyatlari

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz