Tam yatırım yapma zamanı

Remax Gökçem Gayrimenkul Broker’ı Uğur Tosun, ticari gayrimenkul ve konut almak için en iyi yatırım zamanı olduğunu söyledi.

Tam yatırım yapma zamanı
Telgraf Haber Merkezi
5 Ağustos 2017 / 09:30

Uğur Tosun referandumdan çıkan istikrar kararı ile birlikte piyasaların hızla hareketlenmesini beklediklerini ve gayrimenkul değerlerinin yılsonuna kadar en az yüzde 20 oranında artış göstereceğini öngördüklerini kaydetti.

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık hizmeti veren Remax’ın Gaziantep ve Adana’daki yatırımcısı Remax Gökçem Gayrimenkul Broker’ı Uğur Tosun, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde satılan ya da kiralanan gayrimenkullerin neredeyse tamamının kendilerinin danışmanlığında gerçekleştiğini kaydetti. “Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 99’luk kısmına hakimiz” diyen Tosun, 2016 yılında organize sanayi bölgesinde gayrimenkul değerlerinin neredeyse yarı yarıya düştüğünü ancak, 2017 yılıyla birlikte ciddi bir hareketlilik ve toparlanma yaşandığını belirtti.

“Sanayicilerimiz hızla yatarıma ve fabrika yapmaya devam ediyorlar. Bu da 2018’de çok daha güzel günlerin geleceğinin işaretlerini veriyor” diyen Uğur Tosun, yatırım planları olanlar için en iyi zaman tavsiyesinde bulundu.

Remax Gökçem Gayrimenkul Broker’ı Uğur Tosun, Remax’in kurumsal yapısını, sundukları hizmetleri ve gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeleri BOSS okurları için anlattı.

Uğur Tosun

1983 Gaziantep doğumludur. Gaziantep Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Evli ve iki çocuk babasıdır. Yaklaşık 5 yıldır gayrimenkul sektöründe görev yapmaktadır.

Bölgedeki yatırımlarınız ve ofisleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gaziantep’te gayrimenkul sektöründe kurumsal bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu görerek 5 yıl önce Remax ile sektörde faaliyet göstermeye başladık. İlk organize sanayi bölgesindeki ofisimizle başladık ve 2016 yılında Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük ofisini İbrahimli semtinde kurduk. 2017 yılında Adana ofisimizi açtık ve şu anda da Karataş ofisimizi hizmete açmak için hazırlık yapıyoruz. 2017 yılında 4 ofis ve yaklaşık 100 danışmanla çalışmalarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz.

DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDUK

Gaziantep çok güzel bir şehir ve Türkiye’nin en hızlı gelişen şehirlerinin başında geliyor. Gerek sanayisi, gerek ihracatı ve gurme yemekleri ile gözlerin üzerinde olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Biz de böylesi başarılı bir şehirde sektörümüzde en iyi hizmeti verebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda geçtiğimiz yıl ticari gayrimenkulün hem satış, hem müşteri memnuniyetinde dünya 3’üncüsü olduk. 2015’te dünya 4’üncüsü, 2014’te dünya 5’incisiydik. Çok şükür her yıl dünya sıralamamızı bir basamak yukarı taşıyabiliyoruz.

Sizi başarılı kılan en önemli unsurların neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Tabii burada en büyük etken çalışmış olduğumuz şirketlerin bize güvenmesi ve yatırım planlamalarını en doğru şekilde yönetebiliyor olmamız. Hem alım hem satış noktasında istişare halinde, piyasa değerlerine uygun olarak işlemlerin gerçekleşmesini sağlıyoruz. Tabii bu deneyim bir anda olmuyor. Almış olduğumuz eğitimler, saha bilgisi ve edinilmiş tecrübelerimiz çok fazla. Finansal gelişmeler, sahada yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin piyasa şartları, konjonktür gibi unsurların hepsinin tek tek takip ve analizini yapıyoruz. Gerek danışmanlığını yaptığımız firmalar olsun, gerek bireysel müşteri portföyümüz olsun hepsine doğru ve net cevap verebilme kabiliyetine sahip olmamızın başarımızdaki en büyük etkenler olduğunu düşünüyorum.

Remax uluslararası bir şirket olarak faaliyet gösteriyor değil mi?

Remax 1973 yılında Kanada’da kurulmuş Kanada merkezli bir şirket. Şu an 97 ülkede yaklaşık 7 bin ofis ve 200 bine yakın gayrimenkul danışmanının çalıştığı büyük bir yapılanmaya sahip bir franchise işletmesidir. Türkiye’de yaklaşık 300 ofis ve 4 bine yakın gayrimenkul danışmanı ile hizmet veriyor.

İşinizin tam tanımını ve kapsamını kısaca anlatır mısınız?

Biz müşterilerimizin portföylerinin en iyi şekilde sunumunu hazırlıyoruz. Grafiksel tasarımını, değerlemesini, ekspertizini, iletişimini, mimarisini, hukuki boyutunu, insan kaynaklarını, finansını, yaşam desteklerini ve kredilerini anlatan bir dosya oluşturuyoruz. Ve daha verimli sonuçlar alabilmek için almış olduğumuz eğitimlerin tamamını sahada uygulamaya çalışıyoruz. Mevcut portföylerin en hızlı şekilde satılabilmesini sağlıyoruz ve yatırımcılarımıza tüm süreçleri anlatıyoruz.

Bizimle çalışan müşterilerimiz 30 ile maksimum 60 gün içerisinde hem konutlarını, hem ticari gayrimenkullerini satıyorlar ve buradan memnun ayrılıyorlar. Bizim işimiz satış sürecinin hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamak. Alıcı ve satıcı tarafları birbirleri ile buluşturmak. Konut, villa, arazi ve fabrika konusunda ayrı ayrı uzman ekiplerimiz görev yapıyor. Kimse kendi bölgesinin ve uzmanlık alanının dışına çıkmıyor. Biz kalite standartlarımızla Gaziantep’in Türkiye ve dünya genelinde en güzel şekilde isminin duyulmasını sağlıyoruz.

Satıcı ve alıcıya ne gibi bir avantaj sağlıyorsunuz? İnsanlar neden Remax’ı tercih etsinler?

Remax doğru alıcıyı bulur, zamanınızı çalmaz, gayrimenkul danışmanları veriler ışığında satım ya da alım sürecinin tamamını gerçekleştirir, doğru fiyatla hem alıcının hem de satıcının memnuniyetini sağlar.

Emlakçı sayısının çok fazla olduğu Gaziantep’te kurumsal çalışan firmalar yeteri kadar fark edilebiliyor mu sizce?

Gaziantep’te iki farklı segment var. İleriyi görebilen insanlar kurumsal firmalarla çalışıyorlar. Ama hizmet bedeli ya da komisyon vermemek için kendim satayım, alayım ya da kiraya vereyim diyenler zarar ettiklerinin farkında olmadan kendileri yapmaya çalışıyorlar. Tabii biz emlakçı statüsünde değiliz. Biz firmalarımızın birebir danışmanlığını yapıyoruz. Kurumsallıkla birlikte biz bu işin uzmanlık gerektiren bir alan olduğunu ve standartları olan bir sektör olduğunu gösterdik.

Şu anda emlakçılar da zaten “ne yapabiliriz” derdindeler. Ama bu kadar fazla emlakçı Gaziantep’e çok fazla. Bir şahsın gayrimenkulü var, 30-40 tane emlakçıda geziyor. Bizim çalışma anlayışımızda ise bir gayrimenkulün sözleşmesi bizde ise sadece Remax çalışır. Çünkü emek veriliyor, sunum yapılıyor, müşteriler götürülüyor ve uzmanlar tarafından profesyonelce yapılıyor. Bir gayrimenkulün bir danışmanı olur. Biz zaten “Her bireyin bir gayrimenkul danışmanı olsun” sloganıyla yola çıktık. Şu anda da Gaziantep’te büyük oranda onu başardık.

Pazar payınız ne kadar?

Şu anda yüzde 30 pazar payına sahibiz. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 99’luk kısmına hakimiz. Oradaki ekibi doğrudan ben yönetiyorum ve çok iyi bir ekibimiz var. Organize sanayideki satılan, kiralanan gayrimenkullerden anında haberimiz oluyor.

Bunun haricinde şehir merkezinde, mahallerimizde sahada olan uzman ekip arkadaşlarımız var. Şu an iyi bir sirkülasyona sahibiz. 2017 inşallah hepimize iyi gelir. Maalesef 2016’da Türkiye’nin ve Gaziantep’in başına gelmeyen kalmadı. Bu hem ekonomiye yansıdı, hem sanayicimize yansıdı, hem de vatandaşa yansıdı. İnşallah o günler geride kalıyor. Sanayicimiz çok zor günler yaşadı. Bizim organize sanayimizdeki metraj fiyatları Bursa ile İstanbul ile başa baş gidiyordu. 200-250 dolarları bulmuştu. Yaşanan hadislerle birlikte fiyatlar yüzde 50 oranında geriledi. Ama şu an, 2017 itibariyle çok güzel bir hareketlilik var. Biz o dönemi hep birlikte çalışarak atlattık. İnşallah 2017 iyi bir toparlanma süreci olur. Organize sanayi bölgemizde tırlar dönmeye başlar. Allah önce sanayicilerimize güç versin. Onlar çalışıp, istihdam sağladıkça Gaziantep’i taşıyamayacağımız nokta yok. 

Arsa fiyatları yarı yarıya düştü dediniz. Bu sanayici için avantaj ve dezavantajlar noktasında ne gibi sonuçlar doğurabilir?

2016’da bu fiyatlar dibe vurdu. Ona rağmen alım satım yoktu. Çünkü insanlar yatırım yapmaktan korktu. Yaşanan hadiseler insanları karamsarlığa itti. Bu karamsarlık 2017’nin ilk aylarında kalktı. Şu an piyasaya sıcak paralar çıkmaya başladı ve insanlar yatırım yapmaya başladılar. 5. Organize sanayi bölgesinde şu an çok güzel bir hareketlilik var. Sanayicilerimiz hızla yatarıma ve fabrika yapmaya devam ediyorlar. Bu da 2018’de çok daha güzel günlerin geleceğinin işaretlerini veriyor. Çünkü biz ülke olarak, toplum olarak, özellikle Gaziantep olarak üretim odaklıyız.

OSB’de arsa miktarının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Şu an için yeterli. 2018, 2019’u kurtarabilecek kapasitenin olduğu kanaatindeyim. O potansiyel var şu an, yeter ki yatırım olsun. 5. bölge açılalı 3 yıl oluyor. Önce birinci, sonra ikinci etap açıldı. Buradaki alan şu an için yeterli görünüyor ama Suriye’de işlerin düzelmesi ve gelişen sanayiye cevap verebilmek için büyüklerimiz 6. bölge çalışmalarını sürdürüyor.

Bir dönem ele geçmeyen arasa yatırımlarına bugün için ilgi nasıl?

Ham arsa, arazi yatırımları yüzde 3’ler seviyesinde diyebileceğimiz kadar az. Bir dönem balon bir piyasa oluştu. Bir tapunun günde 3 defa el değiştirdiğini gördük. Burada üretim yapan firmaların ya da bazı sanayicilerin yanlışı nakit paralarını ya da kredi çekerek bu sirkülasyona dahil olmaları oldu. Üretimde kar marjları yüzde 10-15 seviyesindeyken yüzde 100, yüzde 150 kar marjlarını görünce insanların bakış açıları değişti. Elindeki üretimi nerdeyse bırakıp arsaya yöneldiler. Bu işe kafa yormaya başladılar. Ama tarım yasasının çıkmasıyla birlikte bu arsalar tabiri caizse en son alanların elinde patladı. Tabii bu da büyük bir sıkıntıya sebebiyet verdi. Bu sirkülasyon da emlakçılar tarafından oluşturulmuştu. Emlakçılar kendi aralarında spekülatif bir piyasa oluşturdu. Benim bildiğim kadarıyla 2013 yılında 7 bin emlakçı vardı.

Çok sayıda insan mesleğinden istifa etti, kendi mesleğini bıraktı, emlakçılık yapmaya başladı. Ellerde listeler oluşmaya başladı. Ve ben 2013 yılını yüzde 632 kar ile kapattığımı hatırlıyorum. Öyle bir kar marjı vardı. Böyle bir kar marjı olabilir mi. Böyle bir sirkülasyon oldu ve bitti. Örneğin o dönem 100 liraya satılan yerler şimdi 20 lira seviyesine düştü. Ve maalesef çoğu insanın evini, yuvasını yıktı. Paralarını çekip bu işe yatırdığı için batan firmalar oldu. Keşke olmasaydı. Ama çok dile getirilen bir husus yine gün yüzüne çıktı. Her insan bildiği işi yapmalı.

Şu anda emlak piyasasının belli bir dengeye oturduğunu söylemek mümkün mü?

Şu an denge sağlandı ama bu bir yıl kadar devam eder. Bir yıl sonra piyasa şartlarındaki gelişmelere bağlı olarak artışlarla yoluna devam edecektir. Gerek inşaat firmalarımız, gerekse sanayicilerimiz hat safhada indirime gittiler. Ve şu an inşaat sektöründeki kampanyalar insanları teşvik etmeye çalışıyor. Yakın zamanda da ciddi bir hareketlilik olacak ve birlikte göreceğiz. İnsanlar emin olun bir yıl bir buçuk yıl maliyetine çalıştı ve kimse para kazanmadı. Sadece çarklar dönsün, kar etmeyelim ama bulunduğumuz noktayı da muhafaza edelim çabası içerisinde oldular.

Yatırımcı bu süreci nasıl değerlendirebilir? Hem sanayici hem vatandaş için iyi bir zaman mı?

Gayrimenkul almanın tam zamanı. Hem ticari gayrimenkul hem de konut almanın tam zamanı. Bu fiyatlar yılsonunda minimum yüzde 20-30 değişir. Şu an yatırımcılarımız için tam gayrimenkul alma zamanı diyebiliriz. Çünkü fiyatlar dip noktada. Ama bir yıl içerisinde yüzde 30-40 fark yapar. Bu da çok güzel bir kazanç demektir.

OSB’lerde 3 yıl yatırım yapmayanların arsalarının iptal edileceği yönünde yeni bir düzenlemeden söz ediliyor…

Organize sanayi bölgelerinde, OSB Müdürlüklerinin tahsis etmiş olduğu OSB arazisine eğer 2 yıl içerisinde fabrika yapmaz ve faaliyete geçirmezseniz; iskan, ruhsat alınmadığı takdirde, tahsis edilen arazi OSB Müdürlüğü tekrar geri alma yetkisine sahiptir. Yatırımcı firmalarımız zaten bunu çok iyi biliyor. Bunun için de ya yatırımlarını kendileri devam ettiriyorlar, ya da kiraya vererek üretim yapılmasını sağlıyorlar. Kiralar da 2016 yılının beşinci aylarına kadar metrekareye 2,5 dolar bandındaydı. Şu an 1,5 dolar bandında. Yaşanan hadiseler nerden nereye getirdi.


Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz