Taviz vermeyiz

Mimarlar Odası’nın hafta sonu yapılacak genel kurulu öncesi, TELGRAF’ı ekibiyle birlikte ziyaret eden Başkan adayı Bora Kanevetci, seçildikleri takdirde yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Taviz vermeyiz
Telgraf Haber Merkezi
13 Şubat 2020 / 21:58

Mimarlar Odası’nın hafta sonu yapılacak genel kurulu öncesi, TELGRAF’ı ekibiyle birlikte ziyaret eden Başkan adayı Bora Kanevetci, seçildikleri takdirde yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Hem mimarlık mesleğinin hem de sektörün ciddi problemleri olduğunu söyleyen Kanevetci, “Şehrimizin yararına olacak her projede taraf olacağız, yanlış yapılanı şikâyet edeceğiz, doğru yapılanı takdir edeceğiz. Uzlaşı içerisinde olacağız ancak, mesleki kimliğimizden ve duruşumuzdan da asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

15-16 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi 16. Genel Kurulunda başkan adayı olan Bora Kanevetçi ve yönetim Kurulu adayları olan Yılmaz Çınar, Mustafa Büyükuncu, Aslı Saygılı, Cansu Karadağ, Ferhat Sarıgül, Abdulkadir Kılıç, Ayça Aytaç Yüksek, Dilara Keremoğlu ve Nihat Akınal TELGRAF’ı ziyaret etti. Projelerini anlatan Kanevetçi, “Odamızın bir duruşu ve çizgisi var. Uzlaşmacı bir hizmet anlayışımız olacak. Kent yararına olan her işin yanında olacağız. Odaların doğal olarak muhalefet görevi var. Muhalif olmak sadece dava açmaktan ibaret değil, sorunların takipçisi olacağız, uyaracağız, ikaz edeceğiz, uzlaşı yollarını deneyeceğiz, gerekirse dava açacağız. Konulara, sorun olma sürecine girmeden müdahil olmaya çalışacağız. Çözüm odaklı çalışmalar yapacağız. Odamızın duruşundan da asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

“İŞSİZ MİMAR SAYISININ ARTMASI, GENÇLERİMİZİN SUÇU DEĞİL”

Mimar gençlerin Oda ile barışık hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Kanevetci, genç mimarları oda bünyesine kazandırma mücadelesi vereceklerini dile getirdi. Türkiye’de 67 bin mimarın olduğunu, mimarlık okuyan öğrenci sayısının da 43 bine ulaştığını belirten Kanevetçi, birkaç yıl sonra mimar sayısının yüzde 80 daha artacağına dikkat çekti. Kanevetçi, “İşsiz mimar sayımız da artacak. Şu anda 700-800 liraya dahi çalıştırılmak zorunda bırakılan mimarlarımız var. Mimar sayısının çok olması, gençlerimizin suçu değil. Sorunlarla boğuşan gençlerimizin Oda ile aralarında mesafeler olmamalı. Bu gençleri tekrar Odamız ile barışık hale getireceğiz. Seçilmemiz halinde hem kent adına, meslek adına STK’ların da öncülüğünü yaparak elimizden gelen katkıyı koymak istiyoruz. Sorunlarımız belli, istihdam, staj, işsizlik sorunlarımız var” ifadelerini kullandı.

HAVUZ OLUŞTURACAĞIZ

Genç mimarların en önemli sorunlarından birisi olan işsizlik ve staj konusunda da önemli adımlar atacaklarını belirten Kanevetçi, “Odamız çatısı altında bir staj havuzu oluşturarak genç meslektaş adaylarımıza katkı sunmak istiyoruz. Mimarlarımız mezun oluyor ve iş konusunda muhatap bulamıyor. Havuz sayesinde bu sorunu ortadan kaldıracağız. Staj ve eğitime önem vereceğiz. Ücretli çalışan tüm meslektaşların özlük haklarını korumayı ilke edineceğiz. Serbest çalışan tüm meslektaşlarımızın müşteri ve idarelerle yaşadıkları sorunlarda daha duyarlı ve çözüm odaklı olmaya ve mesleğimizi hak ettiği yere getirmeye daha fazla özen göstereceğiz” şeklinde konuştu.

MESLEĞİN HER AŞAMASINDA DESTEK OLUNACAK

Oda olarak hem toplumun, hem de üyelerin n sesi olacaklarını belirten Kanevetçi, “Biz, doğruya doğru yanlışa yanlış diyeceğiz. Meslektaşlarımızın yanında yer alacağız. Meslektaşlarımızın mezun olduktan sonra desteklenmesi gerekiyor. Odamızı meslektaşlarımızın tamamıyla birlikte yöneteceğiz. Hiçbir zaman odanın kapıları meslektaşlarımıza kapalı olmayacak. İş birliğine önem vereceğiz.  Meslektaşlarımız ile birlikte bu odayı arzu edilen bir yere getirmeyi istiyoruz. Tüm meslektaşlarımızın seçimden öncede seçimden sonrada odamızın yanında durmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

ŞANTİYE ŞEFLİĞİ SORUNU VAR

Mimarlar olarak önemli sorunlarından birisinin de şantiye şefliği olduğunun altını çizen Kanevetçi, “Şantiye şefinin sorumlulukları çok büyük ama maalesef arkadaşlarımız hak ettiği ücreti alamıyorlar. Göstermelik rakamlar var ve bilmedikleri projelere, ruhsatlara imza atmak zorunda kalanlar var. Yapı sektörü çok riskli bir meslek. Kötü bir olay yaşansa, başları ciddi şekilde ağrıyacak. Bu konuyu da çözmek için kararlı adımlar atacağız. Cüzi ücretlerle şantiye şefi olmasının önüne geçmek istiyoruz. Eğer bir düzene koyabilirsek istihdam sorunu azaltmış oluruz” dedi.

ÇOĞULCU BİR ANLAYIŞLA YÖNETECEĞİZ

Yönetim Kurulu toplantılarını yedek üyeleri dahil ederek 14 kişi ile birlikte yapacaklarını açıklayan Bora Kanevetci “Bununla da yetinmeyip, kararlarımızı istişare ederek, geniş katılımlı toplantılar ile alacağız. Mimarlık mesleğini yapan herkes, Oda’nın karar mekanizmasında kendini bulacak. Çoğulcu bir anlayışla mesleğimize ve sektörümüze hizmet edeceğiz. Arkadaşlarımızın karşılaştıkları problemleri dinleyerek, gerektiğinde yerel yönetimleri de sürece dahil ederek, çözüm odaklı bir yapılanma modeli oluşturacağız” diye konuştu.

YARIŞMA PROJELERİ DÜZENLENECEK

Mutlaka, her gün bir yöneticinin Oda’da bulunacağını söyleyen Kanevetci “Oda’mızda çalışan emekçi arkadaşlarımız var. Yeni üye olmaya gelen arkadaşlarımızı çalışanlarımızın yanı sıra yöneticilerimiz de karşılayacak. Onlara, Oda’nın varlığını hissettirecek. Eğer bir Oda’mızı herkese sahiplendirebilirsek, Oda’mız Gaziantep’in en güçlü STK’larının en başında gelir” şeklinde konuştu.

Kanevetci, istihdam ve işsizlikle mücadele anlamında Oda’nın bir yaptırım gücü bulunmamasına rağmen, atılacak doğru adımlarla, genç mimarlarının heyecanlarının yüksek tutulacağını kaydederek “Örneğin, kamu kurumları sürekli projeler yapıyor. Bu projeleri, yarışma projelerine dönüştürmeyi başarabilirsek, arkadaşlarımız hem dereceye girme gayretinde olacak, hem deneyim kazanacak, hem de aralarından en iyi olanlar, sıyrılıp, kendine iş bulabilecek. Teknik anlamda eksiklikleri olanlar da alacakları eğitimlerle, bu eksikliklerini görme ve giderme imkanı bulacak” diye konuştu.

“KAZANAN ODA’MIZ OLSUN”

Bora Kanevetci, sözlerinin sonunda mevcut yönetime yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederek “Genel kurul sürecimiz şu ana kadar birlik-beraberlik içerisinde geçti. Hafta sonunda yapılacak kongre aşamasında da aynı tablonun devam edeceğinden eminiz. Hepimiz mesleğimize hizmet etmek için yola çıktık. Sonuç ne olursa olsun, kazanan mesleğimiz olacak, kazanan Gaziantep olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz