Gaziantep’te Meteoroloji tahminleri tutmuyor, uçaklar inmiyor!

Edinilen bilgiye göre Gaziantep Havalimanı için verilen hava tahmin raporlarının yüzde 90’ının yanlış olduğu iddia ediliyor. 

Gaziantep’te Meteoroloji tahminleri tutmuyor, uçaklar inmiyor!
Hasan Akpınar
9 Ocak 2019 / 12:10

Gaziantep Havalimanı’nda son aylarda artan uçuş iptalleri kamuoyunda tartışmalara neden olurken, Telgraf konuyu işin uzmanlarına sordu. Sisli havalarda belirli bir görüşte inişi sağlayan ILS CAT 2 sisteminin bulunduğu Gaziantep’te çevresel etkenler nedeniyle sıfır ya da sıfıra yakın görüşte inişe imkan veren CAT 3 sisteminin kullanılması mümkün değil. 

Gaziantep’te 2018 yılında hiçte alışık olmadığımız düzeyde sis görüldü. Sis özellikle havayolu ulaşımını olumsuz şekilde etkiledi.  Kentte sadece Kasım ve Aralık aylarında 98 uçuş ya iptal edildi yada uçaklar Gaziantep yerine başka bir havaalanına inmek zorunda kaldı. Bu durum Gaziantep Havalimanı’nın kamuoyunda sıkça tartışılmasına neden oldu. Oysa Gaziantep’te ILS yani pilotların pisti görmeden inmesini sağlayacak olan sistem mevcut.  Ancak bu sistem havalimanımızda  CAT  2 seviyesinde .  ILS Cat 2 ile iniş yapılabilmesi için yatay görüş mesafesinin 300 metre ve dikey görüş mesafesinin 100 feet olması gerekmekte. ILS CAT 3 seviyesi ise sıfır görüşe  yakın durumlarda inişe olanak sağlayabiliyor. Ancak Gaziantep Havalimanı’nın çevresel etkenleri ILS CAT 3’ için uygun değil. Havalimanının çevresindeki tepeler ILS cihazının CAT 3 seviyesinde çalışmasına izin vermiyor.

METEOROLOJİ TAHMİNLERİ ÇOĞUNLUKLA TUTMUYOR

Uzmanlar uçuş iptalleri veya alan değişikliğinin önemli bir nedeninin ise meteorolojik tahminlerdeki yanılmalar olduğunu kaydediyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre Gaziantep’e gelecek olan bir uçağa iletilen hava tahmin raporundaki  hata ya uçuşun iptaline yada uçak havadayken alan değişikliğine yol açıyor. Edinilen bilgiye göre Gaziantep Havalimanı için verilen hava tahmin raporlarının yüzde 90’ının yanlış olduğu iddia ediliyor. 

ILS NEDİR?

Aletli İniş Sistemi (ILS) ( Instrument Landing System), pist başına yerleştirilmiş vericiler vasıtasıyla uçakların inişine yardımcı olan bir hassas yaklaşma sistemi. ILS, uçağın pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan bir seyrüsefer yardımcı sistemidir.

Bulut tavanının alçak, görüş faktörlerinin kötü olduğu hava koşullarında, uçağın alçak bir biçimde piste yaklaşmasını ve piste elektronik cihazlarla emniyetli iniş yapmasını sağlar. Pilota istikamet ve süzülüş hattı bilgisi verir. ILS çevresel etkenlere bağlı olarak CAT olarak adlandırılan 3 seviyede çalışır

CAT1: Günümüz teknolojisi ile neredeyse bütün sivil hava taşımacılığı uçaklarında bulunan sistemdir. Yatay görüş mesafesinin 550 metre ve dikey görüş mesafesinin en fazla 200 feet olması gerekmektedir. Bu koşullarda pilot CAT1 inişine karar verebilmektedir.

CAT2: Bu inişin gerçekleşmesi için yatay görüş mesafesinin 300 metre ve dikey görüş mesafesinin 100 feet olması gerekmektedir. Bu koşullarda pilotun CAT2 inişine karar vermesiyle iniş gerçekleşebilmektedir.

CAT3:  3 kısma ayrılmıştır. Görüş mesafesinin çok az olduğu durumlar 3 kısımda incelenmiş ve CAT3a, CAT3b, CAT3c olarak adlandırılmıştır.

CAT3a: Dikey mesafenin 100 feet’e kadar düştüğü durumlarda ve yatay görüşün 200 metre olduğu durumlarda kullanılabilir.

 CAT3b: Dikey mesafenin en az 25 feet ve yatay mesafenin 125 metre olduğu durumlarda kullanılır.

CAT3c:  Bu sistemde  görüş için minimum mesafeler bulunmamaktadır.

Ülkemizde kullanılan havalimanları genel olarak CAT1 kategorisinde bulunmaktadır. CAT2 ile bazı havalimanlarımıza iniş yapılabilmektedir, ancak CAT3 kategorisinde havalimanı bulunmamakta.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz