Toprak, tez konusu oldu

TELGRAF yazarı Hüseyin Toprak’ın edebi kişiliği ve şiirleri Gaziantep Üniversitesi’nde 'Tez' konusu oldu.

Toprak, tez konusu oldu
Gülşah Sert
9 Şubat 2018 / 08:40

Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Hatice Düzyol, gazeteci Hüseyin Toprak’ın ‘Ödeşmem seninle ey yaşamak’ ve ‘Yok artık aşk makamı’ isimli şiir kitaplarında yayınlanan şiirlerini tezinde derledi.

Hüseyin Toprak’ın şiirleri tez konusu oldu. Tezini 3-4 ay süren araştırmalar sonucunda hazırladığını ifade eden Hatice Düzyol, Toprak’ın tüm şiirlerini okuduğunu ve şiirlerde ‘geçmişe özlem’ temasının göze çarptığını söyledi. 

DÜZYOL: “TÜM ŞİİRLERİ OKUDUM”

Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Hatice Düzyol, “Hocam Doç. Dr. Mehmet Soğukömeroğulları’nın önerisiyle Hüseyin Toprak’ın şiirlerini tezimle derledim. Hazırlık süreci 3-4 ay sürdü. İlk etapta kendisini daha iyi tanımak için bir röportaj yaptım kendisiyle. İki şiir kitabı var, her ikisini de okudum. Belli bir düzen içinde ilerlemesi için tüm şiirleri Nurullah Çetin’in şiir çözümleme yöntemi adlı kitabı ile tahlil ettim. Hüseyin beyin hayatı, eğitim durumu, edebi kişiliği, aldığı ödüller ve meslek hayatı gibi konulara değindim. İlk etapta ortak özelliklere sahip şiirleri gruplama yaptım. Şiirlerini hangi temalar üzerine yazdığını belirledim ve temalara göre ayırdım. Yazdıklarımı destekleyecek sözler buldum ve dipnotlarda kaynak olarak gösterdim. Üslup, içerik gibi konuları ayrı ayrı ele aldım. Tekrarları, deyimleri, atasözlerini yine ayrı ayrı ele aldım. Şiirlerdeki temaları ikiye ayırdım, sosyal ve bireysel olarak. Hüseyin beyin şiirlerinde daha çok yalnızlık, karamsarlık, çaresizlik, ölüm, yaşlılık, geçmişe özlem, aşk ve umut göze çarpıyor” diye konuştu.

DÜZYOL: “ŞİİRLERDE GEÇMİŞE ÖZLEM VAR”

Şiir yazan herkesin şiirlerinde kendine has bir özgünlük olduğunu söyleyen Düzyol, “Hüseyin Bey de tekrarlamalara sık sık yer vermiş, bazen mısra başlarında bazen de mısra sonlarında. Ayrıca bazı yerlerde ikilemeler çok fazlaydı. Şiirlerinde en çok geçmişe özlem var. En etkilendiklerim ise, ‘Ödeştim seninle ey yaşamak’, ‘Kırkıncı kapı’, ‘Oğlum oğlum’ ve ‘Bir anda’ isimli şiirleri”.

TOPRAK: “HAYATIN KENDİSİ ŞİİR”

Şiir yazmaya gazeteciliğe adım attığı yıllarda başladığını söyleyen Hüseyin Toprak, ilk şiir kitabını 1998, ikincisini de 2008 yılında çıkardığını anlatıyor. Elinde hali hazırda yayınlanmaya hazır pek çok şiiri bulunduğunu belirten Toprak, “1942 yılında Kilis’te doğdum. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarım Kilis’te geçti. Gazeteciliğe 1961 yılında Kilis’te halen yayın yapan Kent Gazetesinde başladım. Şiirle Kent Gazetesinde çalışmaya başladığım yıllarda tanıştım. Seyfettin Başçıllar ve Avni Keçik gibi şiir yazan abilerimiz okumam için şiir kitaplarını verirlerdi… Onlardan esinlendim diyebilirim. Şiir biliyorsunuz duygu olayıdır. Ben de duygularımızı şiirle dile getirmeye çalıştım. 1998 yılında ‘Ödeşmem seninle ey yaşamak’ isimli ilk şiir kitabımı yayınladım. Bu arada yazmaya devam ediyordum. 2008 yılında da ‘Yok artık aşk makamı’ isimli ikinci şiir kitabımı yayınladım. Hayatın kendisi bir şiir zaten… Geçen süre zarfında şiir yazmaya devam ediyorum. 5-6 kitap yayınlayacak şiir var elimde. Gönül isterdi ki onları da yayınlayabilelim” dedi.

TOPRAK: “ÇOK MUTLU OLDUM”

Şiirlerinin bir üniversite bitirme tezine konu olduğunu öğrendiğinde çok mutlu olduğunu söyleyen Toprak, “Şiirlerinizin değer görmesi, beğenilmesi ve bir üniversite öğrencisi tarafından tez haline getirilmesi çok önemli ve sevindirici bir şey. Şiirlerim tez konusu olunca çok mutlu oldum ancak Hatice kızımızın tezinin kabul görmesi, beğenilmesi ve mezun olmasına daha çok sevindim. Dilerim öğretmen olarak da atanır ve aydınlık, çağdaş, Atatürkçü bir öğretmen olur” diye konuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz