Trafik isyanı

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tek yön uygulaması olan yollarda kuralları ihlal ederek park eden sürücülere isyan etti.

Trafik isyanı
Okan Çelik
10 Nisan 2018 / 23:15

Bilinçsiz sürücülerin trafiği felç ettiğini belirten Şahin, personel sıkıntısı nedeniyle emniyet güçlerinin de yeterli denetimleri yapamadığına vurgu yaptı.

BİLİNÇSİZ SÜRÜCÜLER TRAFİĞİ AKSATIYOR

Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Dönem Toplantısı’nda konuşan başkan Fatma Şahin, kulları ihlal ederek park eden sürücülere isyan etti. CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu’nun “Başkanım tek yön uygulamasını hayata geçirdiği yollarda, ikinci ve üçüncü sıraya park eden araçlar trafiği felç ediyor’ açıklaması üzerine konuşan Şahin de, bilinçsiz sürücülerin trafiği alt üst ettiğine dikkat çekti. Ulaşım Master Planı ile şehirde tek yön ve sola dönüş yasağı uygulamalarını hayata getirdiklerini belirten Şahin, “Maalesef projemizin uygulamasında sıkıntılar var. Özellikle bilinçsiz sürücüler nedeniyle önemli sorunlar yaşanıyor. Tek yön olan caddelerimizde park eden araçlar trafiğin tıkanmasına sebep oluyor. CHP’li Mehmet Sucu’nun tespitlerine katılıyorum. Bu sorun acilen çözülmeli” diye konuştu.

EMNİYETTE PERSONEL SIKINTISI ENGEL OLUYOR

Şahin, bilinçsiz sürücülerin sebep olduğu trafik tıkanıklığını aşmanın yolunun denetimden geçtiğine dikkat çekti. Gaziantep İl Emniyet Müdürü ile de görüştüğünü belirten Şahin, “Sayın müdürümüzle konuyu konuştum. Personel sıkıntısı olmasına rağmen, masa başında çalışan memurları iş giriş ve çıkış saatlerinde denetime çıkaracağını söyledi. Biz de bu iş için kurduğumuz zabıta ile çözmeye çalışıyoruz. Ancak FETÖ operasyonları sonrasında ciddi bir personel açığı var. Biz konuyu İçişleri Bakanlığımıza da ilettik. Gaziantep’e acilen personel takviyesi yapılmalı. Personel sıkıntısı nedeniyle yeterli denetimler de yapılamıyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bilinçsiz sürücülere çok yüklü oranlarda ceza kestik. Ancak yeterli olmuyor. Biran önce yeni atamaların yapılmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

UZAKLARDA ARAMA

Meclis üyesi Ömer Şahin’in belediyede turizm komisyonu olmadığı yönündeki eleştirilerine de cevap veren Şahin, “Uzaklarda aramaya gerek yok. Gaziantep gastronomi kenti. Zeugma müzesi ile kalesi ile, tarihi mekanları ile dikkat çeken bir kent. Biz otelcilerle de görüştük. Hepsi 3 ay boyunca tüm odalarının dolu olduğunu söyledi. Biz belediye olarak toplantı yapmak istediğimizde salon bulamıyoruz. Restoran sahipleri, eskiden Gaziantep’te Oca ve Şubat aylarında yaza hazırlık yaptıklarını ve hiç turist gelmediğini söylerlerdi. Şimdi ise bu aylarda dahi büyük oranda turist geliyor. Gaziantep artık bir turizm kenti oldu. Fazla uzaklarda aramaya gerek yok. Gaziantep’e gitme zamanı projesi ile de önemli katkılar sunduk” şeklinde konuştu.

TOKİ BAŞKANI MÜJDEYİ VERECEK

CHP Meclis üyesi Mehmet Sucu’nun Kuzey Gaziantep projesi ile ilgili olarak söylediği “Buradan kimler ev alacak? Vatandaşın en çok merak ettiği konu bu. Ev sahibi olmak isteyenler arıyor ve şartlarını soruyor. El altından birilerine mi veriliyor diye tedirginler. Burası ne durumda?” sözleri üzerine Şahin, “Kimse endişelenmesin. El altından kimseye verilme şansı yok. TOKİ başkanı önümüzdeki hafta Gaziantep’e gelecek ve gerekli açıklamaları yapacak. Bizler talepleri alacağız. Amacımız asgari ücretli çalışan insanların mağdur edilmemesi. Talepler sonrası ihtiyaç sahiplerine verilecek. TOKi başkanı bu konuyla ilgili Gaziantep’e gelecek” dedi.

25 MİLYONLUK YATIRIM YAPILACAK

Meclis toplantısı sırasında Kuzey Gaziantep ile ilgili yapılacak yatırımı açıklayan GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de 25 milyon liralık bir yatırım yapılacağını açıkladı. 10 milyonu içme suyu, 15 milyon lirası da kanalizasyon yatırımı olacağını belirten Sönmezler, “Bir yıl içerisinde bu projemiz tamamlanacak. Evlerine yerleşecek olan vatandaşlarımız içme suyu ve kanalizasyon sorunu olmayan bir Kuzey Şehir ile karşılaşacaklar. Ayrıca o bölgeye yapılan atık su tesisinin de akan dereyi kirletme endişesi var. Kimse endişelenmesin. O dere kirlenmeyecek. Biz temiz su götürüyoruz ve oradaki dere kesinlikle kirlenmeyecek. Biz gerekli önlemleri alıyoruz. Ayrıca biz o bölgedeki vatandaşlarımızla da gidip görüşelim ve onlara da anlatalım” diye konuştu.

YAPILAN KONUŞMALARIN ARDINDAN ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELİKLERİ SEÇİMİNE GEÇİLDİ.

Gizli oylama ile yapılan encümen üyeliği seçiminde Mehmet Türk, Mustafa Doktoroğlu, Mehmet Ali Çiftçi, Osman Toprak ve Latif Karadağ seçildi. Kentin idaresinde en önemli komisyonlardan birisi olan imar komisyonuna ise Mehmet Tahmazoğlu, Rıdvan Fadıloğlu, Osman Toprak, Kemal Sakaroğlu, Cuma güzel, Murat Özgüler, Latif Karadağ, Kemal Vural ve Mehmet Sucu seçildi. Meclis üyeleri daha sonra plan ve bütçe, ulaşım, eğitim ve kültür, çevre ve sağlık, tarife, hukuk ve turizm estetik komisyonları üyelerini de seçtiler. Seçimlerin ardından gündemdeki 51 madde ilgili komisyonlara sevk edildi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz