TÜBİTAK başarısı

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında Gaziantep’ten 214 okulun projesi kabul edildi. Gaziantep, Türkiye genelinde en fazla projesi kabul edilen iller sıralamasında 4. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

TÜBİTAK başarısı
Hasan Akpınar
26 Aralık 2018 / 20:35

2018  döneminde 4678 okul destek almaya hak kazandığı proje kapsamında ilk sırada 389 okul ile Ankara, ikinci sırada 254 okul ile Van , 236 okul ile İzmir Yer aldı. Gaziantep 214 okul ile 4.sırada yer alırken Gaziantep’i 209 okul ile İstanbul takip etti.TÜBİTAK Bilim Fuarları ile öğrencilerin bilimsel çalışmalar gerçekleştirme konusunda teşvik edilerek bilimsel yaklaşım becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor. Ayrıca farklı biliş, duyuş ve psikomotor seviyelerine sahip öğrencilere proje hazırlama fırsatının sunulması, araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak kazandırılması, öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak işbirliği yaparak proje hazırlama konusunda yeni ortam ve imkânların sağlanması da amaçlanıyor.

Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların yaparak-yaşayarak öğrencilere kazandırılması ve bilimsel yaklaşım becerilerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz