Telgraf gündeme getirdi, Vali Davut Gül, ‘Ülkü Tamer ismi kütüphaneye verilecek’ dedi

Telgraf gündeme getirdi, Vali Davut Gül, ‘Ülkü Tamer ismi kütüphaneye verilecek’ dedi
Telgraf Haber Merkezi
14 Mart 2021 / 12:13

Telgraf olarak gündeme getirdiğimiz ‘Ülkü Tamer adıyaşatılmalı’ başlıkla haberimiz karşılık buldu. Fidanlık Mahallesi’nde Kadı Değirmeni civarında temeli atılan kütüphaneye Ülkü Tamer ismi verilecek.  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edilecek kütüphanenin 2022 yılı başında faaliyete geçeceği bildirildi. 

2022 BAŞINDA HİZMETE GİRECEK

Gaziantep’in yetiştirdiği en önemli değerlerden birisi olan şair, gazeteci, çevirmen ve oyuncu Ülkü Tamer’in adı kütüphanede yaşatılacak. Vali Davut Gül, temeli atılan ve yapımına başlanılan kütüphaneye Ülkü Tamer ismi verileceğini açıkladı. Fidanlık Mahallesi’nde Kadı Değirmeni civarında inşaatı başlayan kütüphanenin 5 bin metre kare kapalı alanı olacak. Gaziantep’in sembollerinden birisi olması planlanan dev kütüphane, 2022 yılı başında hizmete girecek.

KADIDERĞİMENİ CİVARINDA YAPILIYOR

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bir yıl içerisinde tamamlanacak kütüphanemiz  5 Bin M2 kapalı alanıyla çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin ihtiyacını ayrı ayrı karşılayacak şekilde planlanmıştır. Kütüphanemize Gaziantep’in yetiştirdiği edebiyatçılardan merhum Ülkü Tamer’in ismi verilecektir. Bu kütüphaneyi bakanlık projelendirdi. Hayırlı olsun” dedi.  Önceki gün Gaziantep milletvekilleri temeli atılan ve inşaatı hızla devam eden kütüphane alanında incelemelerde bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edilen kütüphanenin parasının da hazır olduğu bildirildi. Gaziantep İl Halk Kütüphanesi’nin isminin Ülkü Tamer olarak hizmete gireceği kaydedildi.

TELGRAF GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Telgraf, ‘Ülkü Tamer adı yaşatılmalı’ başlıklı haberi ile Türk Edebiyatına öncülük eden unutulmaz şairlerden olan ve yaklaşık 2 yıl önce aramızdan ayrılan Ülkü Tamer’in isminin kendisine yakışır bir yere verilmesi gerektiğini gündeme getirmişti. Ünlü Edebiyatçının adının kentte ne bir salona, ne bir kültür merkezine, ne de bir sokağa verilmediğini ve Ülkü Tamer’e vefa örneği sergilenmesi ve isminin ölümsüzleştirilmesinin beklendiğini dile getirmişti. Tamer’in ölüm yıl dönümü olan 1 Nisan tarihine kadar kendisine yakışır bir yere verilme müjdesinin verilmesi önerisinde bulunmuştu. Müjdeli haber Ülkü Tamer’in ölüm yıldönümüne sayılı günler kala Vali Davut Gül’den geldi. Vali Gül, Ülkü Tamer adının yaşatılacağını açıkladı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz