Valilik binası yıkılıp meydan yapılacak

Valilik binası yıkılıp meydan yapılacak
Telgraf Haber Merkezi
12 Ocak 2021 / 08:29

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı Fatma Şahin Başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen yeni yılın ilk meclis toplantısında valilik binası hakkında açıklamalarda bulundu.

Gündem dışı gündeme alınan 1.maddede Valilik ve Şehitkamil Kaymakamlığı binalarının durumu gündeme geldi. Teklif karar olarak gündeme alınan madde ile Valilik Binasının Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi. Oy birliği ile gündeme alınan maddenin ardından açıklamalarda bulunan Şahin, Valilik binasının yıkılarak meydanla birleştirileceğini söyledi.

VALİLİK BİNASI DEPREME DAYANIKLI DEĞİL-

Şahin, mevcut Valilik binasının depreme dayanıksız olduğunu gösteren iki teknik raporun olduğunu belirterek, şu bilgileri paylaştı: “Ulaşım Master Planı’na göre merkezdeki bütün resmi daireleri taşımamız lazım. Valiliği de taşımak için İçişleri Bakanlığı’ndan onay alıp, Büyükşehir Belediyesi olarak Fevzi Çakmak Bulvarı’ndaki Karayollarındaki hatta bir Valilik binası yapıyoruz. Mevcut Valilik binasını yıkıp şehir meydanı yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Millet Bahçesi’ni yapan ekibine meydanı büyütme teklifinde bulunacağız. Meydanı büyütecek yeni bir proje çalışması yapacağız. Ayrıca Şehitkamil Kaymakamlığımız, bina yapısı olarak çok kötü şartlarda hizmet veriyor. Hem merkezdeki resmi binaları ulaşımdan dolayı merkezden çevreye götürmek istiyoruz, hem de bunu çözecek yöntemi buraya getiriyoruz. Depreme dayanıklı olmadığına dair teknik raporlar mevcut.”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz