Vatandaş lehine düzenlemeler geliyor

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini değerlendirerek, bugün Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanacağını bildirdi.

Vatandaş lehine düzenlemeler geliyor
Telgraf Haber Merkezi
14 Mayıs 2018 / 07:55

Tasarının, yakın zamanda meclisten çıkarılan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren çok sayıdaki düzenleme gibi yine vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

Koçer yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti; 

“Bir kanun fabrikası gibi çalışan Plan ve Bütçe Komisyonunda pazartesi günü 25 maddelik yeni bir kanun teklifini görüşeceğiz. Oldukça geniş kapsamlı vergi düzenlemelerinin, imar barışının, öğrenci affının yer aldığı son torba kanunu tamamlayıcı nitelikte bir çalışma.

Karayollarının ilgili noktalarında farklı nedenlerle ödemesini yapmadan veya yapamadan geçenler olabiliyor. Bu kişilerin karayollarından geçiş ihlalleri nedeniyle düzenlenmiş para cezalarında yüzde 60 gibi önemli bir indirim söz konusu. İskan Kanunu kapsamında kendilerine verilen taşınmazlara ait ödemedikleri borçlarını defaten ödemeleri durumunda hak sahiplerinden gecikme ve temerrüt faizi alınmayacak.Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun kapsamındaki hak sahiplerinden ise başvurusunu yapmamış olanlara ve taşınmaz bedeli ödemesini geciktirenlere bu yıl Kasım ayına kadar süre tanınacak.Sarılmış tütün üretimi ve satışına ilişkin yakın geçmişte yapılmış bir düzenleme vardı. Buna yönelik olarak ilgili vatandaşlarımızın gereken hazırlıkları yapabilmeleri adına bir yıllık bir süre uzatımı olacak. SGK’ya işverenler tarafından yapılan bildirgelerde hesap hatasından kaynaklanan cezaların silinmesi sağlanacak. Oda kuruluşu için yeter sayısına ulaşılamadığı için oda kurulması mümkün olmayan yerlerdeki esnaf ve sanatkarların kayıtları, esnaf ve sanatkarlar odaları birlikleri tarafından tutulabilecek. Büyükşehirlerimizde toplu taşıma hizmeti, birlik veya kooperatiflerden temin edilebilecek böylece vatandaşlarımız daha verimli, rahat bir ulaşım hizmetine, imkanına kavuşacak. Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde kurulan ve Ankaralıların yıllardır heyecanla bekledikleri tema parkın açılışıyla ilgili sorun, Atatürk Orman Çiftliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında yapılacak protokole ilişkin düzenleme ile çözülmüş olacak.”

Milletin refahı ve mutluluğu için her kesimden vatandaşın ihtiyacına karşılık vermeye çalıştıklarının altını çizen Koçer, Ülkemizin ihtiyacı olan sistem değişikliğini önümüzdeki seçimle birlikte gerçekleştirmiş olacağız. Sistem değişecek ancak bizim sahip olduğumuz halka hizmet hakka hizmet anlayışımız değişmeyecek, erdem, irade ve cesaretle Türkiye’nin şahlanışını devam ettireceğiz. Plan Bütçe Komisyonu olarak 26. dönemin son haftasında parlamenter sistemin son kanun çalışmasını gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz