Voleybolu bırakıp futbola yöneldi, başarıdan başarıya koştu

Voleybolla girdiği spor hayatına futbolcu olarak devam eden Mesude Sağlık, kulübüyle şampiyonluk yaşayıp Süper Lig’e yükseldi. Gaziantep Üniversitesi Futbol takımı ile de Türkiye ikinciliği kazandı.

Voleybolu bırakıp futbola yöneldi, başarıdan başarıya koştu
Telgraf Spor Servisi
5 Ağustos 2022 / 07:47

Voleybolla girdiği spor hayatına futbolcu olarak devam eden Mesude Sağlık, kulübüyle şampiyonluk yaşayıp Süper Lig’e yükseldi. Gaziantep Üniversitesi Futbol takımı ile de Türkiye ikinciliği kazandı.

Mesude Sağlık, 1991 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Gaziantep Üniversitesi-Alexandru İoan Cuza’da Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Mesude Sağlık,  Batman Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM VERDİ

Mesude Sağlık spor hayatına voleybolcu olarak başladı. Maçlarda ve antremanlarda sürekli toplara ayakla müdahale ederdi. Lise öğretmeni Mesude’nin futbola yatkınlığını görünce onu, yeni kurulan futbol takımına yönlendirdi. Gazikentspor ve Gaziantep Üniversitesi Bayan Futbol takımlarında futbol oynadı. Her iki takımda da gösterdiği üstün performansı ile tüm dikkatleri üzerine çekti.

AİLESİ ELEŞTİRİLERE RAĞMEN HEP ARKASINDA DURDU

Kadın futbolu yakın çevresi tarafından pek hoş karşılanmazdı. Mesude Sağlık da futbola başladığında eleştiriler aldı. ‘Genç kızsın. Kızlar futbol mu oynar? Bırak bu işi’ diye tepkiler aldı. Ancak ailesi hep arkasında durdu. Onun iyi bir futbolcu olması için her türlü desteği verdi. Oynadığı futbol takımının hocasının da aile desteğine büyük katkıları oldu. Futbola başladığı 2007 yılından bu yana kulüp hocasıyla ailecek görüştüler. Hocasının da futbolcu olmasında ve aile desteği almasında katkıları oldu.

UNUTAMADIĞI İKİ MAÇ

Mesude Sağlık, futbolculuk hayatında kendisini çok etkileyen iki maçı da anlatmadan geçemedi:

‘Süper Lige yükselme maçı vardı. Mersin’de Antalya ile karşılaşmıştık O maçı kazanmıştık. Ancak Malatya’ya mağlup olmuştuk.  Malatya’da Antalya’ya mağlup olmuştu. Bu nedenle üst lige çıkan belirlenememişti. Otel odasında koridorda takımca yaşadığımız heyecanı unutamam. Antalyaile ilerleyen tarihlerde tekrar maç yaptık ve maalesef kaybettik ve çıkamadık. Her iki maç da çok önemli idi. Çok sıcak havada oynanan maçta, direkten dönen toplar, hava topları çizgiyi geçemeyen toplar ile çok önemli idi. Daha sonra da Kayseri’yi yenip finale yükseldik ve daha inanılmaz zor geçen penaltılara uzayan Ankara maçı ve sonrasında üst lige çıktık. Her iki maç da hayatım boyunca unutamadıklarım arasına girdi.’

TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDULAR

Voleybolu bırakıp futbola yönelen Mesude Sağlık, kısa sürede kendisini ispatladı ve önemli başarılara imza attı. Kulüp takımı ile şampiyon olup Süper Lig’e çıkan takımın önemli taşlarından birisi idi. Gaziantep Üniversitesi Futbol takımı ile de Türkiye ikincisi olmuşlardı. Hem kulüp, hem de üniversite takımı ile büyük başarılara imza attı. Daha sonra da öğretmen olması kendisi için bir başka başarı idi.

EN BÜYÜK HAYALİ

Küçükken hep iyi bir futbolcu olma hayalleri kuran Mesude Sağlık, hedefine ulaştı. Hem şampiyonluk yaşadı, hem de Türkiye ikinciliği. Şu andaki en büyük hayali de en çok bilinen spordan en az bilinen spora kadar her kategorinin içerisinde yer aldığı bir spor kompleksi inşa edebilmek. Küçükten büyüğe herkesin bu komplekste spor yapmasını sağlayabilmek.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz