Gaziantep Gül’e sahip çıktı

ABD’nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım kararına tepkiler çığ gibi büyüdü.

Gaziantep Gül’e sahip çıktı
Okan Çelik
2 Ağustos 2018 / 23:55

Gaziantep Gül’e sahip çıkarken, milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar ABD’yi sert bir dille kınadı.

ABD’nin yaptırım kararına en anlamlı tepkiyi veren Gül, "Benim bu topraklarda yaşamak ve bu topraklarda ölmek dışında bir düşüm olmadı. ABD'de veya Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım ne bir tek kuruş param da yoktur. Nasip olursa belki bir gün memleketim Gaziantep'te küçük bir zeytinlik alırım” çıkışında bulundu. Gaziantep milletvekilleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar da Gül’e sahip çıkarak sosyal medya hesapları üzerinden ABD’yi kınadı ve “Gül’e tam destek” paylaşımlarında bulundular.

MUHİTTİN TAŞDOĞAN: YAPTIRIM ABD’YE UYGULANMALI

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, ABD'nin yaptırım kararını eleştirdi. Taşdoğan, ABD’nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım kararına tepki gösterdi. Taşdoğan, "Yaptırım gerekiyor ise Amerika’ya yapılmalıdır. Ama rahibini de çok seviyorsa soğuk savaş döneminde olduğu gibi casusların ve suçluların değişimi olmuştu. Bunun gibi bir değişimi devletimiz düşünebilir” dedi. Taşdoğan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iade edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Amerikan yetkilileri galiba bir Türkü tehdit etmenin ne demek olduğunu bilmiyorlar. Dahası bir Gaziantepliyi tehdit etmenin ne demek olduğunu bilmiyorlar. Bunlar boş laflardır. Amerika bizim tepemize bomba yağdırma talimatını verenleri saklamayı, korumayı ve muhafaza etmeyi bırakmalıdır. O şahsı iade etmelidir" diye konuştu.

SERMET ATAY: BU KARAR KABUL EDİLEMEZ

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay da “ABD’nin Türkiye’de hakkında yargı işlemi devam eden bir papazı gerekçe göstererek iki bakanımızla ilgili aldığı sözde yaptırım kararı hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilir tarafı yoktur ve kabul edilemez. Bu karar Türk yargısına müdahale niteliği taşımaktadır” diye konuştu.

MEHMET ERDOĞAN: BU KARAR DUVARA TOSLAMADIR

Ak Parti Gaziantep Mehmet Erdoğan da tepkisini sosyal medyadan yaptığı paylaşımla duyurdu. ABD’nin aldığı kararın tamamen duvara toslama olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “ABD’nin dengesiz dış Politikalarının son yıllarda raydan çıkması bazı ülkelerle bir iyi bir kırılgan ilişkilere girmesi son olarak Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu için aldığı yaptırım kararı ABD’nin bariz bir duvara toslamasıdır. Biz böyle tehditlere boyun eğmeyiz. Sonuna kadar bakanlarımızın arkasındayız. Bu karar da Türkiye’ye karşı alınmıştır” dedi.

AHMET UZER: BU KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

Ak Parti Gaziantep milletvekili Ahmet Uzer de ABD’nin yaptırım kararına sessiz kalmadı. Alınan kararın yok hükmünde olduğunu duyuran Uzer, “Türk Milleti ve Türk Devletini hiçbir ülke tehdit edemez. Ne kabile, ne de sömürge devletiyiz. Tam bağımsız hukuk devletiyiz. Amerika'nın, bakanlarımız Abdülhamit Gül ve Süleyman Soylu ile ilgili alınan yaptırım kararları bizim için 'yok' hükmündedir” şeklinde konuştu.

NEJAT KOÇER: TARİH YAZANLAR KORKMAZ

Ak Parti Gaziantep milletvekili Nejat Koçer de ABD’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik aldığı yaptırım kararını kınadı. Koçer, “Sayın Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu için aldığı yaptırım kararını şiddetle kınıyorum. Tehdit devletimize ve hepimizedir. Türk Devleti ve Milleti tehdit edilemez, tehditlere asla boyun eğmez. Tarih yazanlar korkmaz” ifadelerini kullandı.

DERYA BAKBAK: BAKANLARIMIZIN YANINDAYIZ

Ak Parti Gaziantep milletvekili Derya Bakbak, “Ne yaparsanız yapın, Türkiye büyük bir ülkedir. Haklı olduğumuza inanıyoruz ve şüphesiz ki, galip geleceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizler Gaziantep olarak Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun yanındayız. Biz büyük ülke olarak asla bu tür kararlara boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ALİ ŞAHİN: ŞANTAJLA BÜYÜK DEVLET OLUNMAZ

Ak Parti Gaziantep milletvekili Ali Şahin, ABD’nin bakanlara yönelik yaptırım kararına tepki gösterdi. Şahin, “Tehdit, şantaj, yaptırım ve savaşlarla büyük devlet olunmuyor. Adalet, vicdan, merhamet ve paylaşımla büyük devlet olunuyor. ABD bunu bize bir kez daha ispat etti” dedi.

MÜSLÜM YÜKSEL: BU KARAR TÜRKİYE’YE YÖNELİKTİR

Ak Parti Gaziantep milletvekili Müslüm Yüksel de ABD’in Türkiye’ye yönelik yaptırım kararının asla kabul edilemez nitelikte olduğunu açıkladı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik yaptırım kararının tüm Türkiye’ye yönelik alınmış bir karar olduğuna vurgu yapan Yüksel, “Burada amaç Türkiye’yi hedef almaktır. Bu kararın ABD tarafından izah edilebilir bir yanı yoktur. Dün başaramadılar. Bugün de başaramayacaklar. İzin vermeyeceğiz. Sonuna kadar bakanlarımızın yanındayız” ifadelerini kullandı.

MEHMET SAİT KİRAZOĞLU: BAKANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu da ABD’ye aldığı yaptırım kararı nedeniyle kınama ve tepki gösterdi. ‘Bakanlarımızla gurur duyuyoruz” diyen Kirazoğlu, “Türkiye tam bağımsız bir hukuk devletidir, hiçbir ülke tehdit edemez. ABD, Abdülhamit Gül ve Süleyman Soylu’ya yaptırım uygulayacakmış. Hiçbir tedbir ve tehdit bizi doğru bildiğimiz yoldan alıkoyamaz. FETÖ ve PKK’ya ağır darbe indiren yürekli Bakanlarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

FATMA ŞAHİN: BİZE UCUZ TEHDİTLER SÖKMEZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de ABD’nin Gül ve Soylu’ya yönelik yaptırım kararını şiddetle kınadığını duyurdu. Şahin, “Bu topraklar yokluklar içinde Kuvâyi Milliye ile dünyaya kafa tutmuş bir halkın yurdu. Beyaz Saray’ın ucuz tehditleri bize sökmez. Türk halkı tüm kesimleriyle birlikte hem devletimizin hem de Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun yanındadır” diye konuştu.

MEHMET TAHMAZOĞLU: TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise ABD’nin aldığı yaptırım kararını sert bir dille eleştirdi. Tahmazoğlu, “Uluslararası hukukun hiçbir kuralıyla bağdaşmayan; hukuk karşısında ekonomik tehditler savuran bir anlayışın demokratik Dünya’da yeri yoktur. Ey Amerika! Türkiye, sizin tehdit edebileceğiniz 3.sınıf bir ülke değildir. Sizin ucuz tehditlerinize karşı tahammülümüz yoktur. Biz sonuna kadar sayın bakanlarımızın yanındayız. Ucuz tehditlere de asla pabuç bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

RIDVAN FADILOĞLU: DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKLER

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise hukuk tanımaz kararlarla kimsenin Türkiye’yi diz çöktüremeyeceğini söyledi. ABD’nin kararını da şiddetle kınadıklarını belirten Fadıloğlu, “ABD, Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'ya yaptırım kararı almış. Ucuz tehditlerinizle, hukuk tanımaz kararlarınızla Aziz Milletimize ve Devletimize diz çöktüremeyeceksiniz. Başaramayacaksınız” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz