Yatay konut hamlesi

Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek gösterilen Şahinbey Belediyesi, yatay konut hamlesi başlattı. Yazıcık Konutları ile ilk adımı atan belediye, Geylani Mahallesi ve Eski Garajlar’da yatay konutlar yapacak.

Yatay konut hamlesi
Okan Çelik
17 Mayıs 2019 / 12:30

Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek gösterilen Şahinbey Belediyesi, yatay konut hamlesi başlattı. Yazıcık Konutları ile ilk adımı atan belediye, Geylani Mahallesi ve Eski Garajlar’da yatay konutlar yapacak.

GEYLANİ VE ESKİ GARAJLAR’A YATAY KONUT

Telgraf ekibi ile buluşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 10 yıllık icraatlarından yeni dönemde yapacağı projelere kadar birçok konuda bilgiler verdi. ‘Herkesin ev sahibi olmasını istiyoruz’ diye sözlerine başlayan Tahmazoğlu, yatay konut projelerini hayata geçireceklerini dile getirdi. Yazıcık Konutları’nın yatay konutlara en güzel örnek olduğunu belirten Tahmazoğlu, “Şimdi Geylani Mahallesi ve Eski Garajlar bölgesinde yatay konutlar yapacağız. Yüzde 80’i çarpık yapılaşma olan ilçemizi modern yaşam alanlarına dönüştürüyoruz. 9 ayrı bölgede kentsel dönüşüm devam ediyor. 2009 yılından bu yana vatandaşların beklentileri doğrultusunda, gönül rızası gözeterek risk altındaki 8 bin 282 evin kamulaştırmasını yaparak yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ORTADAN KALKIYOR

Göreve geldiği günden bu yana çarpık yapılaşmanın önüne geçerek Şahinbey İlçesi’nde ikamet eden herkesin ev sahibi olabilmesi için çalışmalar yapan Tahmazoğlu, “Kalabalıklaşan İlçemizde evi olmayan herkesi ev sahibi yapabilmek için çalışıyoruz. Her kesime hitap eden konutlarımızla vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya çalışıyoruz. Sosyal Konut projelerimizle Perilikaya’da, Üçyüz Evler’de 250 TL taksitle 250 aileyi, Mavikent 1.2.3.4. ve 5. Etap’ta 4 bin 788 aileyi kira öder gibi ev sahibi yaptık. Şahinbey Belediyesi ayrıca 10 bin 811 adet konut yaparak herkesin ev sahibi ola bilmesi için vatandaşlara çeşitli imkanlar sundu.  Şu an ilçemizin 9 bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmalarımız sürüyor. Bizim hedefimiz, kentsel dönüşümle ilçeye çağ atlatmak. Yaptığımız çalışmalar sayesinde de bunu başardığımızı görüyoruz. Çünkü çalışmalar bir yandan insanımıza yakışır yaşam alanları oluştururken, öte yandan da görüntü kirliliğini ortadan kaldırıp, ciddi anlamda trafiği rahatlatıyor” dedi.

GÖNÜLLERE DOKUNACAĞIZ

Yeni dönemde gönül belediyeciliği yapacaklarını belirten Tahmazoğlu, gece gündüz demeden vatandaşa hizmet ettiklerini bildirdi. Tahmazoğlu, “31 Mart Mahalli İdareler seçimini geride bıraktık. Halkımız üçüncü dönem için bize yeniden vize verdi. Yüzde 60’ın üzerinde bir destekle halkımız bize bir sorumluluk verdi. İlk seçimde yüzde 52, ikinci seçimde yüzde 55, bu seçimde ise yüzde 60’ı aşan bir oy oranı ile yeniden bu göreve bizi layık gördü. Bizde vazifemizde üzerimize düşeni yapacağız. Yeni dönemde insanların kalbine gönlüne dokunacak Gönül Belediyeciliği dediğimiz çalışmalarımıza daha da ağırlık vereceğiz. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Milletimiz Efendi biz hizmetkâr olarak, gece gündüz demeden onlara bu dönemde de hizmet vereceğiz” şeklinde konuştu.

40 METRELİK YOL RAHATLATACAK

Eski köhne iş yerlerini yıktıkları Eski Garajlarda İnönü Caddesi’ne alternatif olarak yapılan 40 metrel genişliğindeki yolun inşaatının devam ettiğini belirten Tahmazoğlu, “İlk olarak Dr. Ersin Aslan Devlet Hastanesi ve Düztepe arasındaki yolun genişletme çalışmasını tamamlamış 2 şeritli yolu 6 şeritte çıkarmıştık. Bu yolun devamı olan Özdemirbey Caddesi ikinci etap çalışmaları da tamamlanıp, 2 şeritten 6 şerite çıkartılarak, vatandaşın hizmetine sunduk. Ayrıca eski garajlardaki esnaflar için Şahinbey Oto Sanayi Sitesi’ni yaparak yaşanılabilir, geniş ve ferah iş yerleri sunan Şahinbey Belediyesi, eski köhne iş yerlerini yıkarak, İnönü Caddesine alternatif olarak yapılan 40 metrelik yolun çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Gerçekleştirilen yıkım çalışmaları sonrasında yapılacak yolun bir ucu Hoşgör Meydanından başlayarak eski müftülüğün olduğu yere kadar yani Özdemirbey Caddesiyle birleşecek. Yapılacak çalışma sonrasında şehir içerisinde ki trafiğin yükü hafifletilmiş olacak” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLET BAHÇESİ YEŞİLVADİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “daha yeşil bir Şahinbey için 607 park yaparak vatandaşın hizmetine sundu. Bu parklar içerisinde 1 milyon 700 bin  metrekare alana sahip Türkiye'nin’ en büyük parkı Yeşilvadi de bulunuyor. 7’den 77’ye herkesin kendisiyle ilgili aktiviteleri bulabileceği Yeşilvadi’de, Türkiye’nin en büyük amfi tiyatro salonu, dinazor parkı, yürüyüş yolları, oyun alanları, adrenalin parkı, yüzme havuzu, eğlence merkezleri, kafeteryalar, spor merkezleri ve sosyal alanlar bulunuyor” diye konuştu.

BÖLGENİN EN BÜYÜK KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA EDİLDİ

Şahinbey İlçesi’ne çok fonksiyonlu bir kongre merkezi kazandırmak için kolları sıvayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu 35 bin metre kare inşaat alanı olan ve 15 bin 750 m² alan üzerine inşa edilen Şahinbey Sanat ve Kültür Merkezi’ni Gaziantep’e kazandırmaya hazırlanıyor. Şahinbey Sanat ve Kültür Merkezi’nin içerisinde 1.600 kişilik büyük salon, 1 adet 450 kişilik salon, 1 adet çok amaçlı salon, 1 adet blackbox salon, 2 adet toplantı salonu, 2 adet küçük salon, 2 adet küçük nikah salonu, kafeterya, 3.000 metrekare büyüklüğünde fuaye salonu bulunacak. Ayrıca düzenlenen etkinliklerde park sorunu yaşanmaması için ve 2 katlı 160 araçlık otopark yapıldı.

ASKERLERİMİZİN YANINDAYIZ

Şahinbey Belediyesi iki yıldan bu yana uyguladığı “Uğurlar Ola Mehmedim Yol Çantanız Bizden” projesiyle Mehmetçiğin yanında olmaya devam ediyor. İlk olarak 30 Ekim 2016 tarihinde askerlere yapılan çanta dağıtımı, askerler tarafından yoğun ilgi gördü. Gaziantep geneline yayılan proje kapsamında askerlerimizin ihtiyaç duyacağı 25 farklı malzeme içeren yol çantasının dağıtımını sürdüren Şahinbey Belediyesi bugüne kadar 25.478 askere içerisinde 25 çeşit malzeme olan asker çantasından dağıttı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, belediye olarak sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini bu projeler içerisinde bulunan  “Uğurlar Ola Mehmedim Yol Çantanız Bizden” projesiyle binlerce Mehmetçiğe asker çantası verdiklerini belirterek “Vatanımızın bekası için ülkemizin dört bir yanında nöbet tutan Mehmetçiklerimize, küçük bir hediye olarak gördüğümüz içerisinde 25 çeşit malzemenin bulunduğu asker çantası dağıtımımız sürüyor. İlk olarak 30 Ekim 2016 tarihinde başlattığımız projeye yoğun ilgi olması nedeniyle projemizi sürdürdük. Dağıtımını sürdürdüğümüz çantalarda askerimizin ihtiyaç duyacağı ve kullanabileceği malzemeler bulunuyor. Vatanımızın bekası için evlerinden, ayrılan ana kuzularının her zaman yanında olduk olmaya da devam edeceğiz” dedi.

GÜNLÜK 120 TON ATIK TOPLANIYOR

Şahinbey Belediyesinin Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri okullarda kurdukları Şahinbey Belediyemiz Sıfır Atık Toplama Noktası çadırıyla öğrencilere geri dönüşümün önemini ve faydalarını anlatıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan "Sıfır Atık Projesi’nde” kapsamında Şahinbey Belediyesi  okullarda yaptığı çalışmalarla öğrencilerin geri dönüşüm hakkında bilgilendirilmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunulması için önemli çalışmalarda bulunuyor. Şahinbey Belediyesi geri dönüşüm anlamında yaptığı geniş çaplı çalışmalarla günlük 120 ton geri dönüşüm atığı topluyor.

GERİ DÖNÜŞÜM OKULLARDA

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, sıfır atık projesinde önemli aşamalar kat ettiklerini belirterek, “Şahinbey de Sıfır Atığı Evlerde Başlattık. Bölgemizde belirlediğimiz okullarda öğrencilerin evlerde topladığı ambalaj atıklarını belirlenen günde okular da kurduğumuz Sıfır Atık Toplama Noktamıza getirmelerini sağladık. Atık getiren öğrencilere çeşitli hediyeler vererek onların bu projeyi sevmesini sağladık. Bu sayede sıfır atık projesini evlerde başlattık. Atığın ilk çıkış noktası olan evlerden toplayarak aileleri de bu işin içine dahil ederek sıfır atığı tüm bireylere yayıyoruz” dedi.

YEŞİL DÜDÜKLE ÇEVRE DUYARLILIĞI SAĞLANDI

Okullarda düzenlediği temizlik kapmayanları ile çocukların ve gençlerin daha temiz bir çevre ve gelecek adına bilinçlendirilmesini sağlayan Şahinbey Belediyesi, bu kampanyalarına bir yenisini daha ekleyerek “Yeşil Düdük” uygulaması başlattı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, meclis üyeleri ve başkan yardımcıları ile birlikte okulları ziyaret ederek, başarılı öğrencilere kol saati dağıtıp, öğrencilere “Yeşil Düdük” uygulamasını anlattı ve öğrencilerle birlikte çöp toplayıp düdük çaldı.

 BİR GÜN DEĞİL 365 GÜN ENGELLİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarda ve projelerde insan odaklı çalışmalar yapan Şahinbey Belediyesi, engellilerin yaşamını kolaylaştıracak projeler yaparak onların yaşamlarına dokunmaya devam ediyor. 2009 yılından buyana 2.137 engelli vatandaşa manuel ve akülü tekerlekli sandalye, 4 noktada akülü araç dolum istasyonu, 78 adet işitme cihazı, 200 görme engelliye beyaz baston hediye ederken, engelliler için 2 tane park, Akkent Spor Köyü içerisinde Engelli Yüzme Havuzu yaparak engelli vatandaşlarımızın hizmetine sundu.

ÇİFTÇİLERE 30.000.000 MİLYONLUK DESTEK Şahinbey Belediyesi her ay okullarda kitap dağıtımı yapıp daha sonra ödüllendirerek öğrencilere kitap okumaya teşvik ederken bu güne kadar dağıttığı 3.000.000 adet kitap dağıtarak eğitime önemli katkılarda bulundu. Şahinbey Belediyesi, ayrıca belediyelerin asli görevleri arasında bulunmamasına rağmen Şahinbey Bölgesi’nde bulunan birçok okula destekte bulunuyor. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey İlçesi’ne 32 derslik Adil Teymur İmam Hatip Ortaokulu’nu, 35 derslik Şahinbey Bilim Sanat Merkezi’ni, 40 derslik Mehmet Emin Er Kız İmam Hatip Lisesi’ni ve 47 derslikli Mehmet Görmez İmam Hatip Ortaokullarını yaptırarak eğitime kazandırdı. Şahinbey Belediyesi ayrıca 6.560 adet bisiklet, 255.807 adet spor ayakkabı, 105.300 adet boyama seti, 40.970 adet eşofman, 11.000 adet mont, 79.368 adet tişört, 91.388 adet kumbara, 147.336 adet Basketbol voleybol ve futbol topu, 2.036  adet diz üstü bilgisayar, 136 adet tablet bilgisayar, 20.000 kol saati, 220 adet masa tenisi, 182 adet futbol ve basketbol sahası yaptırarak eğitime büyük destekte bulundu. Şahinbey Belediyesi, 105.300 anaokulu ve ilkokul öğrencilerine boyama seti hediye ederek onların küçük dünyasına kocaman renkler kattı.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Belediyesi olarak son iki yılda 900.000 adet Zeytin ve Fıstık  Fidanı, 7.000 ton Hayvan yemi, 4.000 ton gübre, 4.000 ton arpa ve buğday tohumu dağıtarak, çiftçiye 30.000.000 TL değerinde destekte bulunduklarını belirtti. 

ÇİFTÇİLERİMİZ NE İSTİYORSA ONU VERİYORUZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çiftçilerin talepleri doğrultusunda destekte bulunduklarını belirterek "Çiftçinin yüzü gülerse bütün milletinde yüzü güler. Çünkü gıda stratejik bir ürün gıda üretimimiz ne kadar artarsa ülkemiz açısından çok güzel bir iş gerçekleştirmiş oluruz. Çiftçilerimize bu yıl yine 2000 ton arpa, buğday tohumu ve gübre dağıtımı yaptık. Hayvan yetiştiricilerimiz bizden yine yem talebinde bulundu. Onlar için 3.500 ton yem dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Dağıtımı da çiftçimizin ayağına getirerek yapıyoruz. Geçen yıl zeytin fidanı alamayanlar için 150.000 adet zeytin, fıstık fidanı talebi olanlara da 150.000 adet fıstık fidanı dağıtımını başlattık" diye konuştu. 

OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMAYACAK

 Şahinbey Belediyesi 190 sosyal tesisinde bugüne kadar 512.000 kişiye çeşitli kurslarda eğitim verdi. Şahinbey Belediyesi ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında 32 Gençlik Merkezi ve sosyal tesiste 20.678 vatandaşımıza okuma yazma eğitimi verdi.

SOSYAL MARKET İLE 83.045 AİLEYE DESTEK 

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, para değil sadece duanın geçtiği sosyal markette vatandaşlara destek olunduğunu belirterek, “Belediyemiz personellerinin titiz çalışma sonucu tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere Şefkat Kart veriyoruz. Aileler bu kartlarla Sosyal Markete gelerek giyecekten, gıdaya tüm ihtiyaçlarını normal markette yaptıkları alışveriş gibi yaparak karşılayabiliyor. Bu kartlara ailenin durumuna göre limit yüklüyoruz. Kart sahibi elinde bulunan bu kart limitine göre istediği ürünü alabiliyor.  Sosyal Marketimizden 2012 yılından bu yana 83.045 ailemiz faydalandı” dedi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz