Yedi Başak Arakan'da

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı baskı ve soykırım devam ediyor.

Yedi Başak Arakan'da
Telgraf Haber Merkezi
17 Kasım 2017 / 20:00

Katliamdan kaçarak nehirleri ve zorlukları aşmayı başaran Arakanlılar Bangladeş’e kurulan kamplara sığınıyor ve hayata tutunmaya çalışıyor. Yedi Başak İnsani Yardım Derneği de krizin başladığı 24 Ağustos tarihinden bu yana Arakanlılara her anlamda yardım ulaştırıyor ve krizin önüne geçmek için çalışmalar yürütüyor.

Yedi Başak Genel Müdürü Halil Karafak Gaziantep’ten Arakanlı Müslümanlara destek için Bangladeş’e doğru yola çıktı. Hayırseverlerin derneğe emanet ettiği iyilik ve yardımları bölgeye, mülteci kamplarına ve acil durum alanlarına ulaştırmayı hedefliyor.

Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik saldırı devam ederken, sadece Ekim ayında yaklaşık 420.000 insan Bangladeş ve bölge eyaletlere kaçtı. Bangladeş’in Cox’s Bazaar’daki mülteci kampı ise insanlık dışı bir halde... Arakanlı Müslümanlar, Myanmar'dan Bangladeş'e kaçmaya devam ediyor.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği “Arakan’a Acil Yardım” çağrısıyla hayırsever insanlarımızı mazlum ve mağdur durumdaki Arakanlılara desteğe çağırıyor. Bu kapsamda krizin başlangıcından bu yana bölgeye yardım elini uzatmaya devam ediyor. Arakanlı ihtiyaç sahiplerine gıda, erzak, et, temiz su ve barınma imkanları ile mescit olanağı sağlayan dernek halen bölgede bir çok ihtiyacın bulunmasından dolayı yardımseverleri desteğe çağırıyor.

Yedi Başak Genel Müdürü Halil Karafak; “Yedi Başak olarak dünyanın dört bir yanında kardeşliğin, paylaşmanın ve adaletin hâkim olması için din, dil, ırk, renk, görüş ayrımı yapmaksızın tüm mağdur ve mazlumlara ihtiyaç duydukları yardım ve desteği ulaştırmak için çalışıyoruz. Arakanlı kardeşlerimiz şu an mazlum ve mağdur durumda. Dernek olarak onların bu mağduriyetlerini gidermek ve devam eden desteğimizi yerinde yürütmek için bugün Arakanlıların sığındığı, Bangladeş’in Cox's Bazar bölgeye gidiyoruz. Yedi Başak’a emanet edilen iyilik ve yardımları bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bölgede su kuyusu, gıda, kurban eti, mescit, battaniye ve giyim gibi ihtiyaçları gidermek için çalışıyoruz. Bölgedeki en büyük sorunlardan biri de barınma sorunu. İhtiyaç sahibi ailelere ev, tuvalet, banyo gibi yerler inşa edip mescit yaptırmak da projelerimiz arasında.” diyerek Yedi Başak’ın Arakanlılar için yürüttüğü projelerden bahsetti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz