YSK seçime girebilecek olan partileri açıkladı! 2 partiye şok haber seçime giremiyor

İyi Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, YSK'nın hangi partilerin seçime gireceğini açıkladığını bildirdi.

YSK seçime girebilecek olan partileri açıkladı! 2 partiye şok haber seçime giremiyor
Telgraf Haber Merkezi
12 Ocak 2022 / 19:23

Siyasette erken seçim olacak mı, olmayacak mı tartışması sürerken, iktidar kanadından gelen açıklamalar seçimlerin 2023 yılında yapılacağı yönünde. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise dün sürpriz bir açıklama yaparak erken seçimlerin eylül ayında yapılacağını iddia etti. Peki seçimler olduğu taktirde hangi partiler seçime girebiliyor? İyi Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, YSK'nın hangi partilerin seçime gireceğini açıkladığını bildirdi. 2 partiye kötü haber. Seçime giremiyor.

İyi Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, "Yüksek Seçim Kurulu yapılacak ilk seçimlerde seçime katılma yeterliliğine sahip olan parti sayısını 24 olarak belirledi." dedi ve o partileri açıkladı. İki parti seçime giremiyor.

Buna göre o partiler alfabetik sıraya göre şunlar:

1-AK Parti. 2-Anavatan Partisi, 3-Bağımsız Türkiye Partisi, 4-Büyük Birlik Partisi, 5-CHP,6-Demokrasi ve Atılım Partisi, 7-Demokratik Sol Parti, 8- Demokrat Parti.
 
9-EMEK Partisi, 10-Gelecek Partisi, 11-Genç parti, 12-HDP, 13- Hür Dava Partisi, 14-İYİ Parti, 15-Millet Partisi, 16-MHP.
17-Muhafazakar Yükseliş Partisi, 18-Saadet Partisi, 19- Sol Parti, 20- Türkiye İşçi Partisi.

21- Türkiye Komünist Hareketi, 22-Türkiye Komünist Partisi, 23- Vatan Partisi, 24 Yeniden Yükseliş Partisi.

İKİ PARTİ KATILAMIYOR

YSK'nın açıkladığı listede Muharrem İnce öncülüğünde kurulan Memleket Partisi ve Mustafa Sarıgül liderliğinde kurulan Türkiye Değişim Partisi yer almadı. Mevzuata göre 41 ilde teşkilatlanmalarını tamamlayan partilerin ayrıca büyük kongrelerini yapmış olmaları ve bunun üzerinden 6 ay geçmiş olması şartı aranıyor. Bu iki parti büyük kongrelerini geçtiğimiz eylül ayında yaptı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz