Yükselen trend, Dekorasyon

Gaziantep Bristol Deco&Villa Yönetim Kurulu Üyesi Burak Çeliksöz, şirket olarak bundan sonrası için ağırlıklı olarak dekorasyon projeleri ile büyüyeceklerini söyledi.

Yükselen trend, Dekorasyon
Telgraf Haber Merkezi
22 Temmuz 2017 / 13:20

Mobilya, Parke, Duvar Kağıdı, Perde, Özel Tasarım Avize, Dekoratif Alçı, Merdiven ve Dış Cephe gibi farklı alanlarda hizmet verdiklerini dile getiren Burak Çeliksöz, yaklaşık 5 yıldır proje bazlı işler yaptıklarını ve müşterilerinin beklentileri doğrultusunda adeta kişiye özel terzi gibi çalıştıklarını kaydetti.

Bristol Deco&Villa Yönetim Kurulu Üyesi Burak Çeliksöz yeni üretimlerini ve projelerini anlattı.

Bristol’un kuruluş sürecini kısaca anlatabilir misiniz?

Bristol 1980 yılında Şehreküstü’de kurulmuştur. O zamanlar cam bardak üretimi ağırlıklı çalışmışlar. Şimdiki kadar perakende yokmuş. O zamanlar kesme cam modaydı. Camı parlatmanın da gizli bir formülü var ve kimse bilmiyordu. Babamlar yurtdışından farklı kimyasallar getirerek bir formül geliştiriyorlar. Bununla birlikte çok hızlı bir büyüme süreci başlıyor. Daha sonra cam sektöründe Türkiye’nin önemli üreticilerinden biri haline geliyoruz. Bundan 5 yıl öncesine kadarda hep ağırlıklı olarak cam sektöründe ilerledik.

Proje üretimleriniz arasında neler var?

Üretimlerimiz olarak Sabit ve Hareketli Mobilya, Parke, Duvar Kağıdı, Perde, Özel Tasarım Avize, Dekoratif Tavan Alçı İşleri, Özel Tasarım Merdiven Korkuluk ve Ahşap Küpeşte, Poliüretan Dış Cephe alanlarında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

5 yılda ürün gamınıza hangi yenilikleri eklediniz?

Daha öncelerden üretimini yaptığımız üfleme cam grubunu farklı alanlarda kullanarak Özel Tasarım Avize, Merdiven Korkuluğu gibi ürünlerle birleştirerek yeni ürün grupları ortaya çıkarttık. Prekast ve söveye alternatif olarak çok daha uzun ömürlü ve uygulaması kolay olan Poliüretan dış cephe malzememizin Güneydoğu Anadolu distribütörlüğünü bünyemize kattık. Bunlar dışında sektörün yeniliklerini takip ederek sürekli yeni ve kaliteli ürünleri müşterilerimize sunmak için çaba göstermekteyiz.

Üretiminizi nerde yapıyorsunuz?

KÜSGET’te 1000 metrekare kapalı bir alan ama işimiz tamamen el işçiliği olduğu için metrekarelerin çok yüksek olmasının da pek bir önemi olmuyor. Bizim işimiz nitelikli, katma değeri yüksek üretimler yapmak.

Bristol olarak bundan sonrası için daha çok hangi alanda büyümeyi hedefliyorsunuz?

Daha önce Türkiye’nin yaklaşık 190 noktasına toptan satışımız vardı. Şu anda bunların tamamını durdurduk ve ağırlığımızı tümüyle dekorasyon ve proje işlerine verdik. Yeni sektörümüz dekorasyon ve bu alanda büyümeye devam edeceğiz.

Projeler noktasında nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

Aslında biz çözüm ortaklığı yapıyoruz. Mimarlar projelerini çiziyor. Üretim aşamasında projelerini bize getiriyorlar. Biz de burada uygulamaya geçiriyoruz. Mimarlar da süreçleri takip etmek zorunda kalmıyor. Bu zamanı kendilerine ve işlerine ayırabiliyorlar. Bunun dışında dışarıdan mimarlık hizmeti almamış veya projesi olmayan kişilerde bize gelip burada projesini çizdirip, uygulamasını da yaptırabiliyor.

Bu kadar ürünün bir arada olması hedef kitleniz açısından bir avantaj olarak değerlendirilebilir mi?

İnsanlar bize geldikleri zaman merdivenden avizesine, perdesinden parkesine, mobilyasından duvar kağıdına kadar tüm seçenekleri burada bulabiliyorlar. Bunlar için ayrı ayrı yerleri gezmelerine gerek kalmıyor. Mobilyanın kumaşına göre perdeyi belirleyebiliyoruz. Veya evlerinden getirecekleri eski mobilyaları varsa onun üzerinde revize yapabiliyoruz. Dolayısıyla ortaya bütünüyle tek parça bir ürün çıkıyor.

Özel üretim yapıyor olmanız fiyatları nasıl etkiliyor?

Seri üretimlerle aynı değil tabi ama üretici firma olduğumuz ve müşteri ile aramızda bir aracı olmadığı için fiyatlarımız makul aralıklarda çıkmaktadır. Üründe gösterişli olduğu için fiyatının da yüksek olacağı yönünde bir algı oluşturuyor fakat öyle değil.  

“SİHİRLİ DOKUNUŞLAR”

Örneğin oturduğunuz evde 5-10 yıl geçmiş ve küçük değişikliklere gitmek istiyorsunuz. Bunu da fazla kırıp dökmeden yapmak istiyorsunuz. Biz evinizi inşaat havasına sokmadan; mevcut mobilyalarınızı değerlendirerek, kapınızı yeniden boyamak suretiyle, mutfak dolaplarınızda yapılacak küçük dokunuşlarla ve evin durumuna göre farklı uygulamalarla yeni bir hava yakalıyoruz.    

Sivil toplum kuruluşlarında üyelikleriniz var mı?

Yaklaşık iki yıldır Genç MÜSİAD yönetim kurulu üyesiyim. Genç MÜSİAD olarak ülkemizdeki katma değerli üretimlerin artmasını sağlayarak dışa bağlılığımızı azaltmak ve millet olarak daha güçlü hale gelebilmek hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz