‘Zam yapan fırından ekmek almayın’

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, son bir yılda ekmeğe yüzde 50 zam yapıldığını belirtti.

‘Zam yapan fırından ekmek almayın’
Telgraf Haber Merkezi
30 Kasım 2020 / 21:18

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, son bir yılda ekmeğe yüzde 50 zam yapıldığını belirterek,  “Tüketimden gelen gücünüzü kullanın. Zam yapan fırından ekmek almayın. Gerekirse 3 gün ekmek yerine makarna  tüketin” dedi.

Yılmaz, son 1 yıl içerisinde ekmeğe yüzde 50 zam yapıldığınıve son gelen zam ile bir adet ekmeğin fiyatın 1,5 TL’ye yükseldiğini söyledi. Yılmaz, “Son derece ağır ekonomik koşullar altında yaşamaya çalışan tüketicilerimiz,  sağlıklı beslenmek için değil sadece “doymak” için sofralarının vazgeçilmezi olan ekmeğe ne yazık ki bu son zamdan  sonra,  daha da zor ulaşacaklar. Hatalı tarım politikaları sonucu, bir tarım ülkesi olan ülkemiz ne yazık ki bu özelliğini yitirmiş ve tarımda ihraç eden değil, ithal eden ülke konumuna düşmüştür.Başta buğday ve mercimek olmak üzere bir çok tarım ürününde, gümrük vergilerinin sıfırlanmasının temel nedeni de budur” diye konuştu.

Yılmaz, Ne çitfçinin ne de tüketicinin mutlu olmadığı bir dönem yaşandığını belirterek, “ Bu girdaptan kurtulmak için yeni tarım ve tüketici politikaları üretmek zorunda olduğumuz açıktır. 2019 yılında 1.400 TL/ton olan ekmeklik buğdayın fiyatı ,  2020 haziran ayında 1.680 TL/ton ‘a yükselmiştir. Yani artış oranı % 20 iken ekmeğe son 1 yılda yapılan % 50 fiyat artışının hiçbir gerekçesi olamaz. Bunun yanında, 1 paket makarnanın 1,9 tl olduğu bir ortamda, 1 adet ekmek için tüketicilerimizin 1,5 tl ödemek zorunda olmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Yapılan bu zammın, 1 ay ertelenmesi de , tüketicilerimizin içerisinde bulundukları zor durumdan kurutulmalarına yetmeyecektir. Vatandaşlarımızın en temel gıda maddesi olan ekmekte yapılan bu fahiş fiyat artışından geri dönülmesini ve ülkemizin de imza attığı , Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları bildirgesinde yer alan “ Temel ihtiyaçların giderilmesi hakkı” maddesine uygun  politikalar üretilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz