OSB’den zam uyarısı

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, sanayicilere “Elektriğe yapılan yüzde 14’lük zammı göz önünde bulundurarak yeni üretim planınızı yapın” çağrısı yaptı.

OSB’den zam uyarısı
Okan Çelik
8 Ağustos 2018 / 19:54

OSB tarafından tüm sanayicilere yeni zam oranları ve artan maliyetlere göre planlama uyarı yazısı gönderildi.

OSB, EPDK tarafından açıklanan yüzde 14’lük elektrik zammı düzenlemesine göre üretim planını yapmaları çağrısı yapıldı. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürü M. Özer Özcan, OSB’de faaliyette olan işletmelere yazılı olarak duyuru yaptı. Sanayicilere yollanan yazıda, “OSB’de 20.10.2018 tarihli ve 30307 sayısı resmi gazetede yayınlanan tebliğ üzerine 1 Nisan tarihinden itibaren elektrik ihtiyaçları Son Kaynak Tedarik tarifesinden karşılanmaktadır. 1 Ağustos itibari ile EPDK tarafından fiyat düzenlemesi yapılmıştır. Açıklanan ulusal elektrik tarifesine göre sanayi amaçlı elektrik fiyatında yüzde 14 oranında artış yapılmıştır. Ancak OSB içerisinde bulunan katılımcılar ulusal tarifeden elektrik kullanamadığından, değişiklikler doğrudan yansımamakta, enerji piyasasında oluşan değişikliklerden etkilenmektedir. Elektrik amaçlı kullanılan doğalgazın fiyatı, yeniden belirlenmiştir.

Belirlenen bu fiyatla birlikte mevcut elektrik üretimi amaçlı doğalgazın fiyatı yaklaşık yüzde 50 oranında artmıştır. Bu artış sonucu enerji piyasasında Ağustos ayının ilk 7 gününde ortalama elektrik fiyatı 360.71 TL/Mwh+KDV olarak gerçekleşmiştir. Bu durumda elektrik artış oranı ulusal elektrik tarifesine yapılan yüzde 14’lük artış oranından daha yüksek olacağı öngörülmektedir. Ayrıca bölgemizde kullanılan proses amaçlı doğalgaz fiyatında 1 Ağustos tarihi itibariyle yüzde 14’lük bir artış olmuştur. Bu düzenlemeler çerçevesinde üretim planınızı yapmanız hususu, bilgilerinize rica olunur” açıklaması yapıldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz