Gaziantep'e yaymak istiyoruz

Gaziantep Şube Başkanı Ali Çekematma, “‘Doğa vazgeçilmez bir yaşam alanı’ diyor ve herkesin doğa konusunda duyarlı olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Gaziantep'e yaymak istiyoruz
Cihat Öztürk
17 Kasım 2017 / 23:55

Amaçlarının insanlara doğa sevgisini aşılamak ve doğanın korunması için bilinçlendirmek olduğunu söyleyen Kulübün Gaziantep Şube Başkanı Ali Çekematma, “‘Doğa vazgeçilmez bir yaşam alanı’ diyor ve herkesin doğa konusunda duyarlı olması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Doğayı seven gönüllülerden oluşan bir topluluk olduklarını ifade eden Zirve Dağcılık ve Spor Kulübü Gaziantep Şube Başkanı Ali Çekematma ile kulübün çalışmalarını konuştuk. 

Zirve Dağcılık Kulübünden bahseder misiniz? 

Merkezi İzmir’de kurulmuş olan kulübümüz sadece dağcılıkla uğraşmıyor doğa sporlarının bütün branşlarıyla ilgileniyor. Bunların içinde yüksek dağlar dediğimiz 3000-3500 metre yükseklikte alanlara tırmanışlar gerçekleştiriliyor. Buralarda insanların hem doğayla mücadelesi var aynı zamanda da kendi bedenleriyle bir mücadelesi söz konusu. Bunun haricinde Türkiye’nin yaklaşık 26 şubesinde faaliyet gösteriyoruz.

Ve hepsi de tamamen doğayı seven gönüllülerden oluşan bu topluluk Gaziantep’te 2007 yılında kuruldu. Gaziantep Üniversitesi’ndeki bir kaç arkadaşın gayretleriyle kuruldu diyebiliriz. Gaziantep’e bir değer kazandırmışlar ve kulübü bugünlere getirmişler.

‘Doğa samimiyetin dışındaki şeyleri kabul etmez’

Siz nasıl karar verdiniz bu kulübe girmeye?

Biz yıllarca hep doğanın içerisindeydik, doğa aslında vazgeçilmez bir öğemiz. Böyle bir toplulukla da kuzenim sayesinde tanıştım. O gidip geliyordu. Toplulukta arkadaşlığın üst düzey olması, insanların paylaştığı şeylerin yalansız olması beni buraya bağladı. Bu yanı çok güzel, çünkü doğa samimiyetin dışındaki şeyleri kabul etmiyor. Bakın benim bir görüşüm var, insanoğlunun bu kadar büyük tahribatına karşılık doğa bir gün öcünü alacak. Sadece İstanbul’dan bahsetmiyorum, yanardağ olayları, Tsunami olayları… Doğada bir denge var bu denge unsurlarını bozan tek varlık da insan. Çok tahrip ediyoruz. Yakınlarda olan bir olay var, köyde bir amcanın anız yakması sonucunda 80 futbol sahası büyüklüğünde bir orman alanı yandı. Bunları gördükçe biz de bu işin içinde olma kararlığını verdik. Yani sonuçta doğayı birlerinin koruması gerekiyor. Özellikle tahrip eden büyük bir kesim var ve birilerinin de bunu koruması gerekiyor. Aslında misyonumuzun temel amacı bu. Doğaya insanları çıkararak doğa bilinci ve doğa sevgisi aşılamak. Bunu iyi yaptığımıza inanıyorum, bunu bire bir kendi ailemde bile görebiliyorum. En basitinden doğaya arabasından çöpünü atan bir akrabam vardı. Şu an o ailede bir değişim görebiliyorum. Adam kesinlikle arabasından bir şey atamıyor. Çocuklarından utanıyor çünkü. Onlar onu uyarıyor ve “baba bu yasak” diyor. Bu bile beni doğaya bağlamaya yetiyor.

‘Gaziantep’te Rumkale bizim için önemli’

Gaziantep’te ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Biz yönetim kurulu olarak 8 kişiyiz. Çalışmaları biz organize ediyoruz, Facebook ve internet sayfamızdan paylaşıyoruz. Bu paylaşımlardan Gaziantep’e gönül vermiş olan insanlar bizi buluyor. Yaklaşık 12 tane üyemiz var şu anda. Yaklaşık iki bin farklı insan bizimle doğaya çıkıyor. Bu aralarda belediyeyle Rumkale civarında bir organizasyonumuz oldu. O kültürü o tarihi insanlara tanıtmak amacıyla Rumkale’de Merzimen Çayı boyunca, Fırat’a akan bir güzergahta, bir kaç farklı rotada insanları Zirve Dağcılık rehberliğinde yürüttük. Bu etkinlikten çok keyif aldık çünkü daha önce böyle büyük topluluklarla yürümemiştik. Bizim daha önce yürüdüğümüz kalabalıklar ortalama en fazla 50 kişi falan oluyordu. Genelde az sayıyla çıkmayı tercih ediyoruz çünkü doğaya insanları çıkartmak tehlikeli.

Elimizden geldiğince her hafta sonu etkinlikler yapıyoruz. Açık hava durumuna göre 50-60 kişiyle faaliyette bulunuyoruz. Gaziantep’e katkıları oluyor bunun da… Bizim toplum olarak piknikçi kültürümüz var ve gittiğimiz alanı kesinlikle tahrip ediyoruz. Bütün pisliğimizi doğada bırakarak dönüyoruz. Bu küçük bir şey ama bunu bile insanlara aşılamak bizlere mutluluk veriyor. 

Gaziantep’in sizlerden haberi var mı? Bu yaptığınız işler konusunda bilgi sahibi mi?

Gaziantep bizden bihaber maalesef, ben de bu şehrin insanıyım ama bizde ezelden beri süregelen mangala dayalı bir kültür söz konusu. O yüzden sizler aracılığıyla da sesimizin duyulmasını istiyor ve insanları bu kulübe davet ediyoruz. 

‘Ortak paydamız doğa’

Doğada paylaşmayı, arkadaşlığı dostluğu dayanışmayı öğreniyoruz. Doğa komünal bir yaşam alanı. Ben bilinci yerini biz bilincine bırakıyor doğada. İnsanlar şehirde yaşayamadığı duyguları doğada yaşıyor. Ev denilen hapis ortamından kurtulup insanlar kendini sıcak ve samimi ilişkilerin olduğu doğa ortamına bırakıyor.

‘Doğa vazgeçilmez bir yaşam alanı’ 

‘Zirve Dağcılık benim hayatıma dokundu’ diyen insanlar var, ‘hayattan tekrar keyif almaya başladım’, ‘gülmeyen yüzüm gülüyor’, ‘hafta sonunun iple çekiyorum’ diyen insanlar var.

‘Okulları doğayla buluşturuyoruz’

Okullarla projeler yapıyoruz… Vehbi Dinçerler Fen Lisesi, Aslı Alevli İlk Öğretim Okulu… Özel yetenekli çocukların olduğu okulu doğayla buluşturmuştuk. Bu okullarla doğada okuma şenliği, küçük patikalarla yürüyüşler yaptık, çocuklara doğadaki bitkiler hakkında bilgiler verdik. Her sene engelliler haftasında özel yetenekli çocukları doğaya götürüyoruz. Tamamen saf duygularla çocuklarla doğada olmak bizleri de mutlu ediyor. Çocukların üzerinde önemli izler bırakıyor. Bizim dernekte olan öğretmenleri Emine Özdemir doğanın çocuklar üzerindeki etkisini şöyle anlatıyor, “Çocukların üzerinde 1-2 ay pozitif bir enerji olarak duruyor. Aileler keşke bütün çocukları götürebilseniz teklifinde bulunuyor”.

Kaynağınız nedir?

Kaynağımızı üye aidatlarla karşılıyoruz. Bizim şu an en büyük masrafımız yolculuk yapacağımız araçların temini. Yaptığımız projelerde belediye bunu destekledi. En büyük masrafımız yol masrafı bunun dışında pek bir masrafımız olmuyor.

‘Farkındalık yaratmak istiyoruz’

Son olarak Zirve Dağcılık Doğa Derneği Kulübü bence Gaziantep için bir değer, şöyle: Bir farkındalık yaratmamız gerekiyor. Yeni dönemde devam ettiğim sürece bu kulübü herkesin gidip gelebileceği sosyal bir alan olarak oluşturmak istiyorum. Şu an için önemli sorunumuz, yer sorunu. Bir yerimiz var ama burası bizim için küçük, etrafı tenhalaştığı için, akşamları gidip gelmesi sorun olan bir yer. Film günleri yapıyoruz, doğayla ilgili filmler gösteriyoruz. Daha faal olan mekan bulursak ve bunun için de bizlere şehirden destek gelirse, hem bizlere kolaylık sağlar hem de Gaziantep’e de katkı olur.

Projeler

Bizim rehberliğimizde Sosyal Sorumluluk Projesi olarak, GASKİ, Büyükşehir, Merkez Bankası ve Özel eğitime muhtaç çocukları engelliler haftasında doğayla buluşturuyoruz. Kırsal kesimden okullar seçerek oradaki öğrencileri doğayla tanıştırıyoruz.


Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz