“BİZ 9 BİN LİRA ÇİMENTO MALİYETİNİ ALMAYALIM ONLAR DA MİLYONA SATTIKLARI DAİREYİ 500 BİNE VERSİNLER"

“BİZ 9 BİN LİRA ÇİMENTO MALİYETİNİ ALMAYALIM ONLAR DA MİLYONA SATTIKLARI DAİREYİ 500 BİNE VERSİNLER"

“BİZ 9 BİN LİRA ÇİMENTO MALİYETİNİ ALMAYALIM ONLAR DA MİLYONA SATTIKLARI DAİREYİ 500 BİNE VERSİNLER"
Cihat Öztürk
15 Eylül 2021 / 10:05

Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, Üretmekten başka bir şe yapmıyoruz, 8 ay fabrikamızı kapattık bir tane işçi çıkartmadık. Bizim yerimizde yabancı yatırımcı olsaydı 35 dolara olan çimento maliyeti şimdi 80 dolara çıkmıştı. Bugünde bu ülkede çimento fiyatları konuşulmuyor olurdu.  Bu ülkenin bize bir teşekkür borcu var. Çimento üzerinden yapılan tartışmalar, suçlamalar zorumuza gidiyor" dedi.

Çimento fiyatlarına ilişkin medyada yer alan tartışmalar ve gündemki konularla ilgili  Türk Çimento Yönetim kurulu üyeleri açıklamalarda bulundular. Gaziantep Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, Başkanvekili Adil Konukoğlu, Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir ve Gazeteciler Abdurrahman Yıldırım ve Vahap Munyar katıldı.

BU ÜLKENİN BİZE TEŞEKKÜR BORCU VAR

İnşaat sektörünün çimentoyu yerli üretimden karşıladığını ifade eden Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, "Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük üreticisi konumundayız. Sektörün yüzde 80'i iç piyasaya ihracat yapıyor. Ve hammaddenin yüzde 80'ini ithal ediyoruz. Üretim maliyetleri her geçen gün artıyor. Kömür ve elektrik fiyatları sürekli artıyor. Sektörümüz hammadde konusunda dışa bağımlı. Üretim yapma koşullarımız bu kadar zorken bir de sektör olarak kara propagandalara maruz kalıyoruz. 340 TL'ye çimento satıyoruz ama bir de bakıyoruz 500 TL gibi fiyatlar konuşuluyor. Nakliyesi var aracısı var burada maliyetler artıyorsa bunun sorumlusu biz değiliz. Üretmekten başka bir şey yapmıyoruz. Samsun'da 8 ay fabrikamız kapalı kaldı. Bir tane sorumlu yetkili bizi arayıp da fabrikanızı neden kapattınız demedi. Bir tane işçi çıkarmadık. Bu kadar zor koşullarda üretim yaparken bir de suçlanmamız zorumuza gidiyor. Bu ülkenin bize teşekkür borcu var. Bizim yerimizde yabancı yatırımcı olsa şu an çimento fiyatları 35 dolar yerine 80 dolardı. Ve o zaman emin olun çimento fiyatları konuşulmazdı."

GAZİANTEP'İN ÜRETİP DE SATAMADIĞI BİR MAL YOK

Gaziantep'in her zaman Türkiye'nin ekonomisine katkı veren bir şehir olduğunu kaydeden Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanvekili Adil Sani Konukoğlu ise şunları söyledi:" Gaziantep sanayisi her zaman mutfağı kadar zengin bir şehir. Aldığımız nefesten tada kadar her konuda üretim yapan bir şehiriz. Pandemi döneminde Türkiye'nin maske ihtiyacını Gaziantep karşıladı. Gaziantep'in üretemeyip de satamadığı bir mal yok. En fazla ihracat yapan beşinci iliz. Hedefimiz 10 Milyar Dolar ihracat yapmak. Dijitalleşme konusunda sanayi odası olarak eğitimlerimizi hızlandırıyoruz. Ülkenin her temel taşına şehir olarak bir taş daha koyma gayreti içerisindeyiz."

"BİZ 9 BİN LİRA ÇİMENTO MALİYETİNİ ALMAYALIM ONLAR DA MİLYONA SATTIKLARI DAİREYİ 500 BİNE VERSİNLER"

Konukoğlu, çimento fiyatlarıyla ilgili tartışmalarla hakkında ise şunları dile getirdi: " Dünyada tedarik zinciri bozulmuş durumda. Petrole dayalı ürünlerde yüzde 100 bir artış söz konusu. Hammadde kriziyle karşı karşıyayız. Çimentonun banttan çıkış fiyatı 340 TL. 450-500 gibi fiyatlar konuşuluyor. Kıyamet kopuyor. Bunun bizimle ne ilgisi var? Nakliye maliyetindeki artışın bizim bir ilgisi yok. 150 m2'lik bir dairenin çimento maliyeti 9 bin TL, milyona daire satıyorlar. Hadi biz 9 bin lirayı almayalım. Onlarda 1 Milyon liraya sattığı daireleri 500 bine satsınlar.Milyona daire satıyorlar. Çıkıp çimentoyu propaganda aleti yapıyor. En çok üzüldüğümüz nokta bu."

DÜNYANIN EN UCUZ ÇİMENTOSU TÜRKİYE'DE

Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir ise, "İnşaat sektörü daima ekonominin lokomotifidir. Ekonomi durma noktasına gelirse ilk etkilenecek sektör çimento sektörüdür. Türkiye'nin en büyük barajını yapıyoruz. Yusufeli Barajı. Burada kullanılan çimento toplam maliyetin yüzde 7'si. Dairelerde ise yüzde 3. Maliyetler ortada. Aksini ispat eden buyursun.  Türkiye'de hiçbir fabrikada 500 TL'ye çimento satışı söz konusu değil. Arada dönen maliyetlerin bizimle hiçbir ilgisi yok. Rusya'da Kuveyt'te Arnavutluk'ta çimentonun fiyatı 80 dolar, Suudi Arabistan'da 55 dolar, Fildişi'nde 100 euro. Türkiye'de ise 35 dolar. Dünyanın en ucuz çimento fiyatı. Türkiye'de bu yıl enerji fiyatları yüzde 60 arttı. Sektörün maliyetini inceleyen kim var? Türkiye kamuoyu birkaç derneğin açıklamasıyla yanıltılıyor. Sanki konut maliyetinin yarısı çimentoymuş gibi davranıyorlar. Bu tür açıklamalar yapanlarla yargıda hesaplaşacağız. Gündemi çarpıtan kim olursa yargı önünde hesap verecek."

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz