Hasan AKPINAR

Hasan AKPINAR

15 Temmuz ruhu ölmesin

FETÖ’nün ülkeyi ele geçirme girişiminin ardından artan terör saldırıları ve Ortadoğu coğrafyasının yeniden dizaynına direnen bir Türkiye.

Bu direnişin baş kahramanlarından biri olan Gaziantep en fazla acıyı yaşayan kentlerden biri.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in “FETÖ’nün B planı” olarak yorumladığı şu günlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “2. İstiklal Savaşı” nitelemesini yapıyor.

Terörizmin küresel aktörlerinin Türkiye’yi bölme ortak paydasında buluştuğu bu günlerde tek dayanağımız ne yazık ki “15 Temmuz ruhu”

Türkiye’nin şu anki durumu için ‘Ordusu ve polisi teröristlerin eline geçmiş ve ardından dağıtılmış” nitelemesini ağır bulanlar olabilir. Ancak durum net bir şekilde böyle.

Ülkedeki IŞİD yuvalarını bir türlü tespit edemeyen polis ve istihbarat, ülkede ve sınırda cirit atan PKK ve IŞİD’le mücadele edemeyen hantal bir ordu. Resmen Allah’a emanetiz.

BOŞLUĞU KİM DOLDURACAK?

OHAL kararnameleri ile FETÖ yapılanması içindeki iş adamı dernekleri, okullar, vakıflar, sağlık kuruluşları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu kapatıldı.

Yerinde bir karar ancak bundan sonrası çok önemli. Unutulmasın ki her boşluk mutlaka doldurulur.

Hükümet hiçbir zümreye imtiyaz vermemeli, mezhepsel veya etnik ayrıcalık gözetilerek kurulmuş olan özellikle işadamları derneklerinin daima ensesinde olmalı. Hatta Gaziantep’te de faaliyet gösteren ve kendilerini bir tarikatın mensubu, bir şeyhin öğrencileri olarak lanse eden sözde işadamı dernekleri derhal kapatılmalıdır. Etnik yapıya dayalı işadamları ve hemşeri dernekleri de göz altında tutulmalı en ufak bir şüphede kapılarına kilit vurulmalıdır. Mezhepsel ve tarikatsal yapıya dayalı işadamı derneklerinin hafta sonları düzenlediği ‘şeyhin elini öpme turları’, FETÖ’nün düzenlediği Pensilvanya turlarından hiçbir farkı yok. FETÖ’nün boşluğunu zaman içinde bunların dolduracağı aşikar olduğundan önlem şimdiden alınmalı.

İHBAR EDİN

Ortak kullanım alanlarında toplumsal kuralları ihlalde şikayet Avrupa ülkelerinde 'sosyal sorumluluk', Türkiye'de ise ispiyonculuk olarak değerlendirilir.

İspiyonculuk bizim kültürümüzde ayıp sayılır. Avrupa’nın önde gelen ülkeleri, özellikle Almanya ispiyonculuk sayesinde son derece düzenli ve güçlüdür.

Almanya’da, bırakın bir şüpheliyi, yere pet şile atan biri bile anında polise ihbar edilir.

Belki pet şişe atanı görmezden gelebiliriz ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da istediği gibi çevremizdeki her şüpheli hareketi, her şüpheli kişiyi güvenlik güçlerine bildirmeliyiz. Unutmayın dün aramızda kendini patlatan terörist içimizde yaşıyordu. Yarın yine kalabalığın ortasında kendini patlatacak olan terörist de şu an içimizde yaşıyor. 30 üzerinde çocuğu öldürebilecek kişiyi ihbar etmek ispiyonculuk değil, sosyal sorumluluktur.

KILIÇDAROĞLU VE ŞAHİN 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti kurmayları ile birlikte Gaziantep’e gelip acıyı paylaşma çabası ile Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Kılıçdaroğlu’nu kent girişinde karşılaması da haftanın alkışlanacak hareketlerine aday oldu.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz